רפואת חירום

מדדי הדלקת יעילים, ספירת הדם הרבה פחות

בסקירת ספרות (systematic review) נמצא כי בדיקת מדדי הדלקת יעילה בזיהוי וכן בשלילת מקרי זיהום חמור בילדים עם חום גבוה. ספירת תאי דם לבנים נמצאה יעילה פחות בזיהוי מקרי זיהום חמור ובלתי יעילה לחלוטין בשלילתם

30.06.2011, 10:40

סקירת ספרות (systematic review) שפורסמה החודש ב-British medical journal בחנה 14 מחקרים, שרובם בוצעו בחדרי מיון, מאירופה, קנדה, ארה”ב, אוסטרליה, ניו זילנד ויפן.

כל המחקרים עסקו במקרים בהם הפרזנטציה היתה חום גבוה, ומחקרים שונים עסקו בילדים בני גילאים שונים (0 עד 16 שנים). חציון שכיחות הזיהומים החמורים בכלל המחקרים היה 20.5% (השיעור נע בין 4.5% לבין 29.3%), כאשר במרבית המקרים הוגדרו זיהומים חמורים כבקטרמיה, ספסיס, דלקת קרום המח, זיהום בדרכי השתן ודלקת ריאות, ובחלק מהמקרים נכללו גם זיהומי מפרקים, cellulitis, Bacterial gastroenteritis ואבצסים.

הערכת יעילות הבדיקה בוצעה באמצעות likelihood ratio, שהינו לדעת הסוקרים מדד אמין יותר מאשר סגוליות או רגישות הבדיקה ומשקף בצורה אמינה יותר את השפעת תוצאת הבדיקה על הסבירות למחלה.
מדדי הדלקת שנבחנו היו Creactive protein (חמישה מחקרים), procalcitonin (שלושה מחקרים), interleukins (שני מחקרים) ו-ESR (מחקר אחד).

נמצא כי כל מדדי הדלקת היו יעילים הן בזיהוי והן בשלילה של מקרי זיהום חמור, אם כי בדיקת interleukins נמצאה יעילה מעט פחות מהסמנים האחרים. שילוב של בדיקות סמנים שונים לא נמצא יעיל יותר באופן משמעותי מאשר בדיקה של כל סמן לחוד.

עם זאת החוקרים סיכמו כי על מנת להשתמש בבדיקות אלו ביעילות, מומלץ לבחור בערכי cut-off שונים לצורך זיהוי זיהום חמור ולצורך שלילתו (בהתאם לממצאים קליניים).

ספירת תאי הדם הלבנים (הן כלל תאי הדם הלבנים והן ספירת נויטרופילים או band cells) נמצאה יעילה הרבה פחות מאשר מדדי הדלקת בזיהוי מקרי זיהום חמור.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר

מקור:

Diagnostic value of laboratory tests in identifying serious infections in febrile children: systematic review: Ann Van den Bruel el al.,BMJ 2011; 342:d3082 doi: 10.1136/bmj.d3082 (Published 8 June 2011)

נושאים קשורים:  רפואת חירום,  חום,  מחקרים
תגובות