חדשות

מערכת לניהול בתי חולים בשעת חירום זכתה ב"אוסקר המחשוב הישראלי"

המערכת מספקת תמונת מצב לגבי היחידות לטיפול נמרץ, ומתריעה על עומסים במחלקות, על חוסר במנות דם, על מספר חדרי הניתוח הפנויים ועל זמינות מכונות הנשמה

מערכת ממוחשבת חדישה בשם Emergency זכתה בפרס הראשון בתחרות השנתית The IT Awards המכונה גם "האוסקר של המחשוב בישראל". המערכת פותחה תוך שנה באגף המחשוב במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה על פי מתווה של סגן מנהל בית החולים פרופסור שמעון רייסנר. מטרת המערכת לסייע בניהול נכון של בית החולים בשעת חירום, תוך מתן מענה מיידי לתרחישים אפשריים שונים.

המערכת הנחשבת לראשונה מסוגה מתריעה למטה המיוחד המתארגן בבית החולים בכל מצב חירום על העומסים במחלקות, על חוסרים במנות דם ועל מספר חדרי הניתוח הפנויים, ומספקת נתונים שוטפים על מכונות ההנשמה הזמינות, על מיטות בטיפול נמרץ וכיו"ב, הכול באמצעות מסרונים ואי-מיילים המשוגרים ישירות לצוות הניהול. כן מתעדת המערכת אוטומטית כל התרחשות, מצלמת ומפיקה דוחות לשם הפקת לקחים ומפעילה מערכות כריזה, בהתאם לתרחישים השונים.

בתמונה: מפתחי תוכנת האמרג'נסי, עם הפרס היוקרתי. במרכז התמונה, שרה צפריר (אוחזת בגביע), ומשמאלה לפי הסדר, ליאורה אוטיץ, פרופ' שמעון רייסנר ופרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם. (צילום: פיוטר פליטר. באדיבות דוברות רמב"ם)

בתמונה: מפתחי תוכנת האמרג'נסי, עם הפרס היוקרתי. במרכז התמונה, שרה צפריר (אוחזת בגביע), ומשמאלה לפי הסדר, ליאורה אוטיץ, פרופ' שמעון רייסנר ופרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם. (צילום: פיוטר פליטר. באדיבות דוברות רמב"ם)

הפרס הוענק לצוות הפיתוח באירוע חגיגי שארגן בית ההוצאה לאור "אנשים ומחשבים", העומד מאחורי התחרות השנתית. יותר מ-180 פרויקטים בתחומי משק שונים התמודדו על הפרס לשנת 2012.
בעקבות הזכייה, כך נמסר מרמב"ם, מגלה עתה האגף לשעת חירום במשרד הבריאות עניין במערכת החדישה והביע כוונה לרכשה.

נוסף לפרויקט הדגל הזה, שנבחן מעשית בתרגיל שעת חירום בשם "ענן שחור 1", שנערך בתחילת השנה, זכו אנשי אגף המחשוב ברמב"ם בראשות שרה צפריר במקום הראשון גם בקטגוריית הפרויקטים בתחום מערכות ה-BIי(Business Intelligence) בעקבות פיתוח מערכת ממוחשבת נוספת, המשרתת את הנהלת רמב"ם 24 שעות ביממה. היא מציגה לפניהם תמונת מצב עדכנית על העומסים במחלקה לרפואה דחופה ובמחלקות האשפוז העיקריות של בית החולים, במטרה לסייע גם בקבלת החלטות בעלות משמעות קלינית.

נושאים קשורים:  חדשות,  שעת חירום,  טיפול נמרץ,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  בנק הדם
תגובות