חדשות

מספר בדיקות ה-CT בחדרי מיון זינק פי 4 - ומספר האשפוזים ירד בחצי

מחקר חדש, שבדק את הזינוק החד שחל בעשורים האחרונים במספר בדיקות ה-CT בארה"ב מצא, כי הוא הוביל לירידה חדה במספר האשפוזים

מספר בדיקות ה-CT בחדרי מיון בארה"ב זינק פי ארבעה בעשור שבין 1996 ל-2007, אולם שיעור האשפוזים בהם צנח ביותר ממחצית; כך מעלים נתונים חדשים, שבדקו כ-350,000 ביקורים בחדרי מיון בבתי חולים בארה"ב, וניסו לברר את הקשר בין השימוש הגובר בטכנולוגיה הממוחשבת לצורך באשפוזים. הנתונים פורסמו כחלק ממחקר, שיצא לאור החודש ב- Annals of Emergency Medicine.

אחד מיוזמי המחקר, ד"ר קית קושר, אמר כי הדבר מראה על התועלת שטמונה בבדיקות ה-CT לחולים המגיעים לחדרי מיון. "יש הרבה שאלות לשאול על השימוש הגובר ב-CT בחדרי מיון בעשורים האחרונים, ואחת מהן היא אם השימוש משנה את התוצאות לגבי המטופלים", אמר קושר, מאוניברסיטת מישיגן, לאתר American Medical News.

לדבריו, "נראה כי יש קשר חיובי בין מספר בדיקות ה-CT העולה לבין רופאים הנוטים לשחרר מטופלים הביתה". למשל, ציין הרופא, מטופל המגיע עם תלונה על כאב בבטן יכול להיות משוחרר לאחר בדיקת CT השוללת אפנדיציט, בעוד בעבר הוא היה מאושפז להשגחה.

ד"ר סנדרה שניידר, נשיאת הקולג' האמריקאי לרפואה דחופה, אמרה לאתר כי גם חשש מתביעות רשלנות רפואית משחקת תפקיד בבדיקות ה-CT הנערכות למטופלים. "סקר עדכני של רופאי חדרי מיון העלה כי יותר ממחצית מהם הצהירו כי חשש מתביעה הוא הסיבה לכל הבדיקות שהם מזמינים לחולים".

בעוד ב-1996 רק כ-3.2% מהביקורים בחדר מיון היו כרוכים בבדיקת CT, ב-2007, העלה המחקר, כ-14% מכל המבקרים בחדר מיון נשלחו לבדיקת CT.

לקריאת המחקר המלא לחץ כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  חדר מיון,  CT
תגובות
 
ד"ר אשקר
27.08.2013, 07:12

בקר טוב לכולם
אין ספק שהשימוש בבדיקת CT הולך ועולה עם השנים .
לא רק במחלקות לרפואה דחופה בארצות הברית אלא גם אצלנו בכלל ארצי .
שימוש מורחב במיוחד לחולים עם חשד \ אירוע מוחי כעיקרון כולם עוברים היום CT מח בחדרי המיון לפני אשפוזם במחלקה נוירולוגית \ פנימית .
אנדקציה שנייה לשימוש בהיקף רחב :ביצוע CT פרוטוקול אבנים אחרי ביצוע בדיקת צילום בטן רק כמובן .
וכאן מגיעים לנקודה השלישית :ביצוע CT בטן עם חומר ניגודי במסגרת בירור כאבי בטן וחשד לארע בטני קטסטרופאלי.במקרים שבהם בוצע CT בטן עם חומר ניגודי ולא חשוב תוצאותיו ,החולה מתאשפז במסגרת המחלקה הכירורגית!
דלקת בתוספתן ,אנו עדיין מחזיקים מהקליניקה ובדיקת U.S מכוון לאיזור בטן ימנית תחתונה ולפעמים משלימים את הבירור ע"י ביצוע בדיקת CT בטן.פועל יוצא מזה אנשים \ ילדים שמנים שהגיעים בחשד לדלקת בתוספתן מתבצעת בדיקת CT בטן בעדיפות ראשונה .
יש לציין שחולי טראומה בינוניים \ קשים עוברים בחלקם הגדול בדיקת CT כלל גופי .
בנוסף לכל האמור ,אנו מבצעים בדיקת ct אנגיו לכל החולים עם חשד לפגיעה וסקולריל \ מפרצת\תסחיף ריאתי ..........
כפי שאנחנו רואים שהיקף השימוש הולך ומתרחב ולדעתי בפרק זמן של שנים אנחנו עוברים את אחוזי השימוש בארצות הברית .