חדר מיון

פאנל מומחים: חמש בדיקות רפואיות שאפשר לוותר עליהן בחדר המיון

צוות מומחים פירסם רשימה של בדיקות יקרות שאינן מניבות תועלת רבה במיון חולים, על מנת להפחית עלויות רפואיות מביקורים בחדר מיון

02.03.2014, 07:35

עלויות הבריאות בארה"ב הינן גבוהות בקנה מידה בינלאומי, ואף טיפסו בעשור האחרון במאות אחוזים. בין 2003 ל-2011, למשל, טיפסה עלות הביקור במיון ב-240%: מ-$560 ל-$1,354. במטרה לצמצם את העלויות ולשפר את איכות הטיפול, צוות רופאים-מומחים ממסצ'וסטס הגדיר חמש בדיקות יקרות, שתועלתן במיון חולים אינה רבה:

1. אין להזמין בדיקת CT של עמוד השדרה הצווארי לחולים לאחר טראומה, אם אינם עומדים בקריטריונים של ה- National Emergency X-ray Utilization Studyי(NEXUS) או ה-Canadian C-spine rule.

2. אין להזמין CT לאבחון תסחיף ריאתי לפני קביעת הסבירות המוקדמת (Pretest Probability) וביצוע בדיקת D-דימר בחולים בסבירות נמוכה.

3. אין להזמין הדמיית MRI של עמוד השדרה המותני לחולים עם כאב גב תחתון ללא מאפיינים של סיכון מוגבר.

4. אין להזמין CT ראש בחולים עם טראומת ראש קלה שלא עומדים בקריטריונים של ניו-אורלינס או ה- Canadian CT Head rule.

5. אין להזמין תפקודי קרישה בחולים ללא חשד לדימום או הפרעת קרישה: קואגולופתיה קלינית או מטופלים בטיפול נוגד קרישה.

החוקרים סיכמו, כי רפואת החירום נמצאת תחת לחץ מתמיד לשפר את איכות השירות הניתן עבור התמורה הכספית, וזו הסיבה שגובשה רשימה של חמש בדיקות יקרות, המניבות את התועלת הנמוכה ביותר במיון של חולים, ביחס לעלותן.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Schuur J.D, Carney D.P., Lyn E.T., et al. A Top-Five List for Emergency MedicineA Pilot Project to Improve the Value of Emergency Care. JAMA Intern Med. 2014: Published online February 17, 2014.

נושאים קשורים:  חדר מיון,  CT,  MRI,  ארה"ב,  עלות הרפואה,  מחקרים
תגובות
 
העמותה להצלת הרדיולוג
03.03.2014, 21:11

הנחיות חשובות, תודה.
ויש עוד בדיקות הדמיה מיותרות שמעבר להיותן יקרות ומכבידות על הרדיולוג המסכן שעמוס ממילא, הן גם חושפות את הנבדקים לקרינה מיותרת:

1. צילומי בטן לכל מי שמתלונן על "כאבי בטן" (האינדיקציות: חשד לחסימת מעי, חשד לאויר חופשי, חשד לגוף זר , ובמקרים ספציפים אבן בדרכי שתן. אצל כל השאר - מיותר לגמרי, שלא לדבר על הצמד "חזה-בטן" לכל דיכפין, ושלא לדבר על פניות חוזרות למיון בהן האדם ישלח שוב ושוב לאותו צמד "חזה-בטן" כאילו שלא צולם אתמול ושלשום. אנא , בידקו הסטוריה).

2. צילומי מערות הפנים (צריכים להיות שמורים רק למקרים מיוחדים של סינוסטיס שלא מגיבה לטיפול או קליניקה מוזרה אחרת. סינוסיטיס היא אבחנה קלינית! הצילום לא משנה את ההחלטה על טיפול ממילא!)

3. צילומי גולגולת, צילומי עצמות פנים... (אם יש חשד קליני אמיתי - יש סי.טי!! צילום גולגולת טוב למקרים מאד ספציפים, כל השאר - כסת"ח)

4. צילום עצם האף (בכלל לא אבחנתי, וגם אם יש - אז מה? תטפלו?)

5. צילומי צלעות - כנ"ל, לא משנים לשום דבר חוץ מלתת כותרת של "שבר בצלע". אין לזה טיפול ואין לזה מקום. ( במקרי שברים מרובים שמסכנים מצב נשימתי, הנבדקים ממילא מגיעים לסיטי.....)

5. "צילום חזה בדרך לאשפוז" - לכולם? גם לכאב גב תחתון? למה? זה מן טקס קבלה למחלקה?

קצרה היריעה מלפרט הפניות מיותרות לאולטרסאונד (לחפש DVT בחולה עם אס"ל ובצקות ברגלים דו"צ שנוטף מים...), ולסיטי (סיטי ראש לכל מי שאולי נפל ואולי נחבל ואין לו שום קיפוח נוירולוגי ורק מת ללכת הביתה...)

חנן טאובר
03.03.2014, 22:16

הכל טוב ויפה , אין ספק שהבדיקות הנ"ל מיותרות וגם הצעות העמותה להצלת הרדיולוג נכונות. הצרה היא שדור הרופאים הצעיר ברוב המקרים "חלש" ברפואה קלינית, וגם אם רופא יודע לקחת אנמניזה ולבדוק חולה בדיקה קלינית יסודית הרי בלחץ בחדרי המיון אין בד"כ זמן לקחת אנמניזה יסודית ולבדוק בדיקה קלינית יסודית ולכן הצורך בטכנולוגיות יקרות . זו הרפואה המודרנית שמשכיחה את עקרונות ההקשבה לחולה והבדיקה הקלסית של OBSERVATION,PALPATION ,AUSCULTATION כמה חבל!

אוסקר קוטלירוף
04.03.2014, 06:55

זה מתחיל בפניות מיותרות לחדר מיון