אובדן ראיה

סיכון נדיר לסיבוכים נוירולוגיים חמורים בהזרקת סטרואידים אפידורלית

ה-FDA מזהיר כי קיים סיכון נדיר לסיבוכים נוירולוגיים חמורים כולל אובדן ראיה, שבץ, שיתוק ומוות מהזרקה אפידורלית של סטרואידים לטיפול בכאב

27.04.2014, 10:42

הזרקת סטרואידים למרווח האפידורלי היא פרקטיקה נפוצה לטיפול בכאבי צוואר, גב וכאב מוקרן לגפיים. יחד עם זאת, היעילות והבטיחות של פרקטיקה זו אינן מבוססות, וה-FDA לא אישר שימוש בקורטיקוסטרואידים באופן זה.

ה-FDA סקר דיווחים לגבי תופעות לוואי הקשורות בהזרקה אפידורלית של סטרואידים. הסיבוכים כללו מוות, אוטם בחוט השדרה, שיתוק בגפיים, עיוורון קורטיקלי, שבץ, פרכוסים, פגיעה עצבית ובצקת מוחית. במקרים רבים, הסיבוכים התרחשו בתוך דקות ועד 48 שעות לאחר ההזרקה. בחלק מהמקרים, האבחנה אושרה באמצעי דימות (CT/ MRI). רבים מהחולים לא התאוששו מהפגיעה הנוירולוגית.

ה-FDA מבקש להגביר את המודעות של רופאים ומטופלים לגבי סיכונים אלו. על הרופא לדון עם המטופל בנוגע ליתרונות והסיכונים הכרוכים בטיפול. ה-FDA דורש להוסיף אזהרה על גבי האריזה של סטרואידים המיועדים להזרקה אפידורלית לגבי סיכונים אלו. הסטרואידים שלגביהם אזהרה זו רלוונטית הם: מתילפרדניזולון, הידרוקורטיזון, טריאמצינולון, בטאמתזון ודקסאמתזון.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
FDA. Epidural Corticosteroid Injection: Drug Safety Communication - Risk of Rare but Serious Neurologic Problems. FDA Safety. 23rd April 2014.

נושאים קשורים:  אובדן ראיה,  הזרקה אפידורלית,  שיתוק,  סטרואידים,  כאב,  שבץ,  מוות,  סיכונים,  מחקרים
תגובות