חדשות

חיסון עובדי בריאות באפריקה נגד אבולה צפוי להתחיל כבר בנובמבר

לפי הערכות, עד אז יסתיימו ניסויי הבטיחות הראשוניים בחיסונים; תיירת מניגריה אושפזה בבידוד ב"שערי צדק", אך אינה חולה באבולה

כ-150 מומחים השתתפו בסוף השבוע בז'נווה בכנס החירום המיוחד שקיים ארגון הבריאות העולמי (WHO) בנושא מגפת האבולה. בכנס הומלץ, כי דמם של אנשים שהתאוששו מהמחלה ונרפאו יוכל לשמש כבסיס לעירויים לחולים אחרים, במטרה לנצל את הנוגדנים שנוצרו נגד הנגיף. עוד נקבע, כי כבר החל מנובמבר הקרוב יחוסנו עובדי בריאות במדינות הנגועות בנגיף, משום שעד אז ניתן לצפות שיסתיימו מבחני הבטיחות הראשוניים הנערכים עתה בחיסוני הניסוי.

בסוף השבוע נמסר, כי מספר המתים ממחלת האבולה באפריקה הגיע ל-2,105. בליבריה עומד מספר הקורבנות על 1,089, בגינאה 517, בסיירה ליאון 491 ובניגריה 8.

יותר מ-20 רופאים ועובדי בריאות בסיירה ליאון מתו מהמחלה. המדינה המערב-אפריקאית החליטה לרתק החל מה-18 בספטמבר את כל תושבי המדינה לבתיהם ל-4 ימים, כדי לנסות ולרסן את התפשטות המחלה. במקביל, עובדי הבריאות בה ינסו לבודד חולים חדשים. בחודש שעבר הטילה ליבריה סגר מוחלט  לשבוע על רובע בבירה מונרוביה.

בסוף השבוע נמסר, כי תיירת מניגריה אושפזה ב"שערי צדק" עקב חשד שנדבקה בנגיף. התיירת מניגריה הגיעה לישראל לביקור לפני ארבעה ימים. היא עובדת במערכת הבריאות בארצה. לאחר יומיים בארץ, פנתה בעצמה ל"שערי צדק" בגלל חום גבוה. בית החולים מסר, כי "כדי שלא לקחת סיכון, הוחלט לאשפזה בבידוד". משרד הבריאות מסר עוד שלשום, כי החשש שהניגרית המאושפזת חולה באבולה איננו גבוה.
אתמול (שבת) נמסר כי החשש שחלתה באבולה אכן הופרך. משרד הבריאות מסר כי לקתה בזיהום בדם, אבל לא בנגיף. עם זאת, הוחלט להמשיך ולהשאירה בתנאי בידוד בבית החולים עד סיום הבדיקות לגביה.

בהזדמנות זאת שב וריענן משרד הבריאות את ההנחיות שהעביר לבתי חולים ועובדי בריאות כיצד לנהוג לגבי כל מקרה חשוד של חולה באבולה.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניגריה,  ליבריה,  בידוד,  סיירה ליאון,  התפרצות,  ארגון הבריאות העולמי,  הנחיות משרד הבריאות,  מגיפת האבולה
תגובות