חדשות

מחקר: מתן סטטינים במינון גבוה אינו מונע סיבוכים לאחר ביצוע ניתוחי לב

הנתונים הוצגו בכנס השנתי של איגוד הקרדיולוגים האירופאי שנערך החודש בברצלונה, על בסיס מחקר STICS, הגדול מסוגו עד כה

מחקרים תצפיתיים הצביעו על כך שניתן להפחית את הסיכון לפרפור פרוזדורים ותופעות לוואי אחרות לאחר ניתוחי מעקפים וניתוחים לב אחרים באמצעות מינון גבוה של סטטינים.

מחקר STICSי (Statin Therapy In Cardiac Surgery) הוא המחקר הגדול ביותר שנערך עד כה במטרה לבחון את היעילות של סטטינים במניעת סיבוכים לאחר ניתוחי לב, ובפרט פרפור פרוזדורים ופגיעה בשריר הלב.

המחקר נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד, בשיתוף עם בית החולים "פו ויי" בבייג'ינג. השתתפו בו קרוב ל-2,000 חולים. החולים חולקו רנדומלית באופן כפול סמיות לקבלת רוזובסטטין (רוזובסטטין טבע, קרסטור; אסטרה זניקה) במינון 20 מ"ג או פלסבו. הטיפול החל כשמונה ימים טרם הניתוח ועד חמישה ימים לאחריו.

החולים נוטרו באמצעות הולטר אק"ג וכן נמדדו רמות טרופונין I כמדד לנזק לשריר הלב. לא נמצא הבדל בין הקבוצות בשיעור פרפור הפרוזדורים או בכל תוצאה בתר-ניתוחית אחרת שנבדקה. השיעור עמד על 20% בקבוצת הפלסבו ו-21% בקבוצת הטיפול, ודומה לשיעור המדווח של 20%-30%.

רוזובסטטין היה יעיל בהפחתת רמת ה-LDL, ונמצאה ירידה משמעותית של רמה זו כבר בפרק הזמן של 48 שעות לאחר הניתוח.

לדברי המומחים, חשוב לטפל בחולים בסטטינים בטווח הארוך על מנת למנוע אירועים קרדיווסקולריים, אך לא על מנת למנוע סיבוכים סביב-ניתוחיים (להצגת שקופית מסכמת של המחקר לחצו כאן).

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

נושאים קשורים:  חדשות,  סטטינים,  ניתוחי לב,  סיבוכים לאחר ניתוח,  מחקר STICS,  Statin Therapy In Cardiac Surgery,  איגוד הקרדיולוגים האירופי
תגובות