חדשות

צוות רב-תחומי ב"רמב"ם" חילץ בהצלחה קליע מצווארו של ילד סורי בן 5

הניתוח המורכב נמשך שעתיים וחצי; מיקום הקליע, שחדר דרך הלחי, היה במרחק של 5 מ"מ מעורק המוביל דם למוח ובצמוד לווריד הג'וגולרי

צילום רנטגן של הילד הסורי הפצוע (צילום: רמב"ם)
צילום רנטגן של הילד הסורי הפצוע (צילום: רמב"ם)

צוות רופאים רב-תחומי במרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה הציל השבוע את חייו של ילד בן 5 מסוריה, שכדור תועה נתקע בצווארו בקרבה רבה לכלי דם חיוניים.

צילום רנטגן של הילד הסורי הפצוע (צילום: רמב"ם)

צילום רנטגן של הילד הסורי הפצוע (צילום: רמב"ם)

לפי דיווח בית החולים, הילד מתגורר בדרום-מערב סוריה, שבו מתחוללים בשבועות האחרונים קרבות בין כוחות המורדים, המורכבים מקואליציה רחבה של ארגונים, לבין צבא אסד. בעת שהילד הלך עם אביו ברחוב באחת הערים באזור, החל ירי והילד נפגע. הקליע חדר דרך הלחי הימנית לכיוון הצוואר. האב מיהר לפנותו לבית החולים שדה שצה"ל מפעיל על הגבול עם סוריה. משם פונה הילד לבית החולים בחיפה. מצבו הוגדר בעת שהובא לרמב"ם "בינוני אך עלול להידרדר".

בבדיקות דימות שנעשו בילד, כדי להבין את תמונת מצבו ולאתר את מיקומו המדויק של הקליע, הוברר כי מצבו הקליני מסובך הרבה יותר מכפי שהעריכו קודם לכן. הקליע ירד לכיוון הצוואר, עבר את הלוע והלשון ונתקע במיקום מסוכן במיוחד: צמוד לעורקי ו-וורידי הצוואר, חמישה מילימטרים בלבד מהקורוטיס (עורק התרדמה) המוביל דם למוח, ובצמוד לווריד הג'וגולרי שבצוואר. אילו נותר שם עלול היה הקליע לגרום לפגיעה באספקת הדם למוח או בעצבי עמוד השדרה – ולהוביל באופן ברור לנזק מוחי, נכות קשה או אף למוות.

הקליע שהוצא מצווארו של הילד (צילום: רמב"ם)

הקליע שהוצא מצווארו של הילד (צילום: רמב"ם)

ד"ר סאלח נסייר, רופא-מתמחה במחלקה לכירורגיית פה ולסתות ואחד מהרופאים שניתחו את הילד, הסביר את מצבו לאב שהמתין לתוצאות הניתוח: "אמרנו לו שיש לבנו מזל גדול כיוון שהקליע נעצר לפני שפגע בכלי-דם כה חיוני".

הניתוח להוצאת הקליע ארך כשעתיים וחצי. הוא בוצע בידי צוות רב-תחומי, שכלל את ד"ר טוני כארם, רופא בכיר בכירורגיית כלי דם, ד"ר עמרי אמודי, רופא בכיר בכירורגית פה ולסת וד"ר נסייר.

ד"ר נסייר שיחזר את הפרוצדורה: "זה היה ניתוח מורכב. ראשית, פתחנו את צווארו של הילד לאורכו. אחרי שהפרידנו בזהירות את כלי הדם זה מזה, ניקזנו את הזיהום שנגרם בגלל הקליע. הוא נשלף ממיקומו המאוד מסוכן - לאט-לאט".

לדבריו, "גם במהלך הניתוח היה חשש גדול. לא היה ברור אם הקליע סותם חור באחד מכלי הדם – ואם זה המצב, היתה אפשרות שברגע שנוציא אותו, יחל דימום מסוכן. לשמחתנו הרבה זה לא קרה. לילד היה מזל גדול מאוד: עוד כמה מילימטרים למטה מהמיקום של הקליע - והוא היה מת בו במקום".

בית החולים מסר, כי הילד מתאושש מהניתוח - ובעוד כמה ימים יוכל להשתחרר לביתו.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  סוריה,  פצועים סורים,  מלחמת אזרחים בסוריה
תגובות