חדשות

נשים הרות שצמות ביום כיפור נמצאות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת

כך מצא מחקר שנערך בביה"ח "סורוקה", ובדק את שיעורי הלידה המוקדמת בקרב נשים יהודיות לעומת נשים בדואיות בתקופת יום הכיפורים

קבוצה מבית החולים "סורוקה" ואוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע בדקה את השפעת צום יום הכיפורים (25 שעות) ואם הצום מגביר סיכון ללידה מוקדמת. צוות המחקר כלל את נטלי שליט ורוי שליט מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון ואת פרופסור אייל שיינר, סגן מנהל סורוקה ומנהל מחלקת יולדות ד' . הדיווח על הממצאים פורסם בגיליון ספטמבר של כתב העת J Matern Fetal Neonatal Med.

לידה מוקדמת, הסבירו החוקרים, הוא אחד הסיבוכים הקשים בהיריון. היא מוגדרת כלידה מתחת לשבוע 37 וכוללת סיכוני פגות לתינוקות. בקרב הרופאים קיים חשש שהתייבשות וצום עלולים להוביל לצירי לידה מוקדמים ולהגביר סיכון ללידה מוקדמת.

לצורך סוגיה זאת נבדק עניין צום יום הכיפורים ומעקב אחר נשים הרות שצמות, לאורך תקופה של 23 שנה. מטרת המחקר היתה לבחון בממוקד את השפעת צום יום הכיפורים על היארעות לידות מוקדמות, בקרב נשים יהודיות שהגיעו ללדת ב"סורוקה".

במחקר נבחנו שיעורי הלידות המוקדמות שהוגדרו ככזו המתרחשת לפני שבוע 37 להיריון, וכן נבחנו מאפייני היולדת מבחינה דמוגרפית ומבחינת גורמי הסיכון המיילדותיים.

המידע אודות צום היולדת הוסק על סמך לאום היולדת. באופן גורף, נשים יהודיות הוגדרו כצמות לעומת נשים בדואיות שאינן צמות ביום כיפור.

בתקופת הזמן שנבדקה התרחשו בעת יום כיפור 745 לידות, מתוכן 52.1% היו של נשים יהודיות, ו-47.9% היו של נשים בדואיות. מתוך כלל הלידות, 6.3% היו לידות מוקדמות. יולדות יהודיות נמצאו בסיכון גבוה משמעותית עד כדי פי 2 ללידה מוקדמת במהלך יום הכיפורים. בעוד ששבעה ימים לפני יום כיפור - לא נמצא כלל עניין זה בקרב יהודיות כגורם סיכון ללידה מוקדמת.

התוצאות נשארו מובהקות גם לאחר תיקנון למערפלים אפשריים כמו הרגלים ולידה מוקדמת בעבר.

פרופסור אייל שיינר אמר, כי "למרות שלקחנו מדגם שבו ללא ספק לא כל היולדות היהודיות צמו, עדיין נמצא סיכון של פי 2 ללידות מתחת לשבוע 37 ביום כיפור בעת ולאחר הצום, בהשוואה לאחרות. ייתכן מאוד שאם היינו לוקחים רק נשים צמות - הסיכון היה הרבה יותר גבוה. על-פי המחקר שלנו, צום כדוגמת צום יום כיפור הוא גורם סיכון משמעותי ובלתי תלוי ללידה מוקדמת".

לקריאת המחקר לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  לידה מוקדמת,  פגים,  יום כיפור,  צום,  פרופ' אייל שיינר,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות