מורפיום

נייר עמדה: מתן אופיואידים לכאב כרוני שאינו כתוצאה מסרטן

איגוד הנוירולוגים האמריקאי פירסם נייר עמדה בסוגיה, בעקבות מקרי תחלואה ותמותה שקשורים ישירות לטיפול בתרופות ממשפחה זו

משככי כאבים (צילום: אילוסטרציה)
משככי כאבים (צילום: אילוסטרציה)

עד לסוף שנות ה-90, נטילה ממושכת של אופיואידים לטיפול בכאב כרוני שאינו כתוצאה מסרטן או לכאב שנמשך מעל 3 חודשים היתה אסורה ברוב מדינות ארה"ב. המדיניות השתנתה לאור מחקרים שהראו תועלת עבור חולים אלו כתוצאה מהטיפול באופיואידים.

ואולם, לאור עלייה במקרי המוות והתחלואה הקשורים באופן ישיר או עקיף לשימוש באופיואידים, מפרסם איגוד הנוירולוגים האמריקאי נייר עמדה בנושא.

הנייר קובע, כי אופיואידים אינם מומלצים לטיפול בכאבי ראש מסוג "מתח" (tension). מומלץ לא להשתמש באופיואידים לטיפול במגרנה אלא כמוצא אחרון. מחקרים הראו שאף שישנה הטבה בכאבים בטווח הקצר בטיפול באופיואידים, ישנו שיפור מועט, אם בכלל, בטווח הארוך.

המלצות האיגוד לטיפול באופיואידים:

1. יש לבחון את רמת הכאב והתפקוד בכל ביקור במרפאה, באמצעות כלי תקף, כך שלרופא המטפל תהיה אפשרות לעקוב אחר התועלת מהטיפול.
2. יש לתעד את המינון היומי האקוויוולנטי למורפין מכל המקורות ובכל ביקור.
3. יש לבדוק את נתוני הרישום לגבי אופיואידים שהמטופל מקבל.
4. יש לבחון התמכרות בהווה או בעבר, חרדה או סטרס שלאחר טראומה לפני מתן אופיואידים.
5. יש לקחת באופן רנדומלי בדיקות שתן לאתר שימוש באופיואידים.
6. יש להחתים את החולה על הסכם טיפולי הכולל התייחסות לסיכונים כתוצאה מהטיפול וכן מפרט את אחריות החולה.
7. יש להימנע מעליית מינון מעל 80-120 מ"ג/יום אקוויוולנטי למורפין, אלא אם ישנה הטבה משמעותית ברמת הכאב, ובכל מקרה תוך התייעצות עם מומחה כאב.

נייר העמדה מסכם, כי הפרקטיקה הנוכחית הנוגעת לרישום אופיואידים הובילה לתמותה ותחלואה משמעותיים. קביעה של רמת כאב ותפקוד והתועלת הטיפולית כתוצאה משימוש באופיואידים היא הכרחית. יש לנהוג בזהירות מיוחדת אם לא מתועדת תועלת כתוצאה מהטיפול. אופיואידים צריכים להיות חלק מהטיפול הכוללני הרב-תחומי בכאב. דרושים מחקרים נוספים בתחום.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Franklin G. Opioids for chronic noncancer pain- A position paper of the American Academy of Neurology. Neurology. 2014:83(14);1277-1284.

נושאים קשורים:  מורפיום,  AAN,  התמכרות,  כאב כרוני,  אופיואידים,  נייר עמדה,  חדשות,  מחקרים
תגובות