טרומבוזיס

החברה הבינ"ל לפקקת: להפחית בעשור הקרוב ב-25% את ממדי התופעה

היום יצוין ברחבי העולם "יום הפקקת הבינלאומי", שנועד להגביר את המודעות של הציבור ושל גורמי הרפואה לתופעה ולטיפול בה

פקקת ורידית (אילוסטרציה)
פקקת ורידית (אילוסטרציה)

מחקר חדש שפורסם ב-Journal of Thrombosis & Hemostasis מצביע על כך שהסכנה לתסחיף פקקת בכלי הדם היא "בעיה גלובלית חמורה". שיעור המקרים השנתי נע בין 0.75 ל-2.69 לכל 1,000 נפש באוכלוסיה. שיעור המקרים עולה עד ל-2 עד 7 ל-1,000 בני אדם בקרב בני 70 ומעלה.

המחקר בוצע בידי פרופסור גארי רסקוב (Gary Raskob), מומחה לאפידמיולוגיה ודיקן הקולג' לבריאות הציבור במרכז למדעי הבריאות באוניברסיטת אוקלהומה שבארה"ב. הוא פורסם לרגל השקת "יום הפקקת העולמי" הראשון (שחל היום, ה-13 באוקטובר), על פי החלטת החברה הבינלאומית לפקקת ולעצירת דימום (תרומבוזיס והמוסטזיס, ISTH).

פרופסור רסקוב הדגיש, כי פקקת בכלי הדם בקרב מאושפזים בבתי החולים אחראית ליותר אובדן חיים מאשר דלקת ריאות המחייבת אשפוז, דלקת בדם הקשורה בשימוש בצנתר ותופעות לוואי של שימוש בסמים. "במלים אחרות: היא גורם תורם מרכזי למחלות לא מדבקות רבות".

ה-ISTH גייסה להכרזת היום העולמי להגברת המודעות לפקקת "קואליציה של למעלה מ-45 ארגוני רפואה" כדי להתמודד עם התופעה, הגורמת להתקפי לב, שבץ ותסחיפים – שלוש הסיבות המרכזיות לבעיות הקרדיו-וסקולאריות בעולם. האירוע משותף גם לארגוני רופאים המתמחים בנוירולוגיה ובהמטולוגיה. מטרתו היא בעיקר לחנך את הציבור הרחב, לצד הגברת תשומת הלב לתופעה הרפואית הזאת מצד גורמי הרפואה המקצועיים השונים ומקבלי החלטות בכל הנוגע לסיכונים, למניעה ולטיפול.

פרופסור רסקוב הודיע בסוף השבוע, כי "על המערכות הרפואיות לפעול כדי להקטין את ממדי הנטל הזה ולהפחית את היקף התמותה מפקקת כלי הדם, כאשר היעד הוא להגיע לצמצום ממדיה ב-25% עד שנת 2025".

על-פי הנתונים שפרסמה ה-ISTH, באירופה בלבד מתים מדי שנה מתסחיפי פקקת כחצי מיליון בני אדם. יותר מאשר מאיידס, סרטן שד, סרטן ערמונית ותאונות דרכים גם יחד. בארה"ב מדובר בשיעור שבין 100 אלף ל-300 אלף לצד כחצי מיליון אשפוזים. לגבי אסיה אין בשלב זה נתונים מספקים אבל ההנחה היא ששיעור התופעה, ככל הנראה, זהה.

ה-13 באוקטובר נבחר כ"יום הטרומבוזיס" כיוון שזה יום הולדתו של הרופא הגרמני רודולף וירכו (Virchow) (1902-1821), אנתרופולוג, ממייסדי החברה האנתרופולוגית הגרמנית, מחשובי המדינאים בפרוסיה, מנהיג מפלגת הקדמה הגרמנית שהיוותה אופוזיציה לביסמארק, מייסד מדע הפתולוגיה והרפואה החברתית והראשון שטבע את המונח טרומבוזיס.

נושאים קשורים:  טרומבוזיס,  פקקת,  ISTH,  החברה הבינלאומית לפקקת,  פרופ' גארי רסקוב,  חדשות,  מחלה קרדיווסקולרית
תגובות