חדשות

רשמית: ד"ר סלמן זרקא נבחר למנהל החדש של ביה"ח "זיו" בצפת

נציב שירות המדינה דחה את השגות שני המועמדים שלא זכו במכרז; ד"ר זרקא, ממשפחה דרוזית, מילא תפקידים רבים בחיל הרפואה

משרד הבריאות הודיע אתמול (יום ב'), כי ד"ר סלמן זרקא נבחר לנהל את בית החולים הממשלתי "זיו" בצפת וייכנס לתפקיד בקרוב. ד"ר זרקא מחליף בתפקיד את ד"ר אוסקר אמבון, שכיהן כמנהל "זיו" מאז 1993 ועתה פורש לגמלאות. בחודש שעבר נמסר, כי ד"ר אמבון עובר לנהל בית חולים חדש שהוקם לא מכבר בגינאה המשוונית שבאפריקה. בשבועות האחרונים שימש ד"ר קלין שפירא כמנהל הזמני של "זיו".

ד"ר סלמן זרקא (צילום: בית החולים "זיו")

ד"ר סלמן זרקא (צילום: בית החולים "זיו")

ד"ר זרקא הוא יליד פקיעין שבגליל העליון, והוא בן למשפחה דרוזית. עד כה, כיהן במשך 25 שנים בחיל הרפואה של צה"ל. הוא זכה במכרז לתפקיד, אך שני המועמדים שהפסידו הגישו ערעור על בחירתו ולכן התעכבה ההודעה על המינוי הרשמי. לאחר בדיקה עם הלשכה המשפטית והגורמים הרלוונטיים האחרים בנציבות שירות המדינה, החליט נציב שירות המדינה ב-2 באוקטובר כי לא נפל פגם במכרז ומשכך - דין ההשגות להידחות.

את הכשרתו כרופא קיבל ד"ר זרקא בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, במסגרת העתודה האקדמאית. אחר כך מילא תפקידי ליבה רבים בחיל הרפואה. הוא התמחה בבריאות הציבור ובתת-התמחות בניהול רפואי. בנוסף, הוא גם בוגר המכללה לביטחון לאומי במסגרתה רכש תואר שני (בהצטיינות) במדעי המדינה ובלימודי ביטחון לאומי באוניברסיטת חיפה ותואר שני נוסף - באפידמיולוגיה (MPH). במסגרת מסלול ההתמחות במינהל רפואי שימש כשנה וחצי עוזר למנכ"ל הקודם של משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו, ויחד עם צוות מקצועי ניהל את מה שכונה "מבצע מנוחה בכבוד" בעקבות משבר הרקמות שהתרחש במכון לרפואה משפטית באבו-כביר.

לצד תפקידיו כרופא וכמפקד המרכז לשירותי רפואה וראש מחלקת כלל שירותי הבריאות בצה"ל (וקודם לכן, כ-3 שנים כמפקד הרפואה בפיקוד צפון והכנת יחידות שונות לזמן חרום ומלחמה) - היה ד"ר זרקא בשנה וחצי האחרונות מפקד בית החולים ההומניטרי שהקים צה"ל ברמת הגולן, ליד הגבול עם סוריה. למתקן ממשיכים להגיע לקבלת סיוע רפואי תושבי האזור בצד הסורי וגם פצועים קשים רבים לרבות ילדים ונשים, ממלחמת האזרחים המתנהלת במדינה. עד היום טופלו ב"זיו" 390 פצועים שהגיעו מסוריה (ועתה מאושפזים בו 17 חולים, ביניהם אשה ו-3 ילדים במצב קשה).

בנוסף לכל אלו משמש ד"ר זרקא מרצה (ובתהליכי קידום למרצה בכיר) בפקולטה לרווחה ובריאות באוניברסיטת חיפה ובחוג לרפואה צבאית בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. הוא פירסם מספר מאמרים בעיתונות הרפואית-מדעית.

שרת הבריאות יעל גרמן ומנכ"ל משרד הבריאות פרופסור ארנון אפק בירכו על בחירת ד"ר זרקא "שהצטיין בכל תפקידיו הקודמים" ואיחלו לו הצלחה רבה בתפקידו החדש ב"זיו". ד"ר זרקא יהיה המנהל הראשון ממוצא דרוזי של בית חולים בישראל.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  חיל רפואה,  ד"ר אוסקר אמבון,  המרכז הרפואי "זיו",  פרופ' סלמן זרקא
תגובות