חדשות

הנחיות חדשות מאשרות הרדמה בילדים ע"י רופאי טיפול נמרץ ורפואה דחופה

לפי הנחיות מעודכנות שפירסם מינהל שירותי הבריאות, בשל המחסור ברופאים מרדימים, גם רופאים מומחים בטיפול נמרץ-ילדים או ברפואה דחופה-ילדים יוכלו לבצע הרדמה

הרדמה (צילום: אילוסטרציה)

מינהל הרפואה במשרד הבריאות הפיץ אתמול (יום ד') חוזר חדש לבתי החולים ולראשי האגפים הרפואיים בקופות החולים, ובו שורה של הנחיות בדבר סדציה לילדים. ההנחיות החדשות מהוות עדכון להנחיות שניתנו לפני 12 שנה, בהתאם לעבודת ועדה ייעודית לנושא, שכללה רופאים בתחומים שונים.

ההנחיות קיבלו את אישור המועצות לכירורגיה, הרדמה, טיפול נמרץ, בריאות הילד ורפואת ילדים, נמסר בחוזר, שעליו חתומה ד"ר ורד עזרא, ראש מינהל רפואה בפועל.

בהנחיות נקבע, כי מאחר שחסרים רופאים מרדימים, ניתן לבצע סדציה בילדים גם על-ידי רופא שאינו מרדים על-פי התמחותו הספציפית, ובלבד שפעולות אלו ייעשו בתנאים מסוימים ותוך הקפדה על כללי בטיחות, כאשר הרופאים המבצעים יידרשו להשתלמות מיוחדת בנושא הזה.

על פי ההנחיות, בכל בית חולים שבו מאושפזים ילדים יש להקים שירות סדציה ייעודי לילדים, באחריות מנהל בית החולים

בכל בית חולים שבו מאושפזים ילדים יש להקים, כך על פי ההנחיות החדשות, שירות סדציה ייעודי לילדים באחריות מנהל בית החולים. עוד נקבע בהנחיות, כי מנהל השירות חייב להיות מנהל היחידה להרדמת ילדים או מומחה בהרדמה עם התמחות ספציפית לילדים, או מנהל/מומחה לטיפול נמרץ ילדים או מנהל מומחה לרפואה דחופה ילדים.

עוד נקבע, כי סדציה לילדים כשיש צורך לכך בעת טיפול או אבחנה, תינתן כל שעות היממה ובכלל זה גם בין 4 אחר הצהריים ל-8 בבוקר שלמחרת, וכך יישמר הרצף הטיפולי.

רופא מומחה בטיפול נמרץ ילדים או רפואה דחופה-ילדים יהיה רשאי לבצע סדציה עמוקה בילדים בכל מחלקות ויחידות בית החולים שבהן היא נדרשת. מנהל השירות לסדצית ילדים יהיה אחראי לכתיבת נהלי העבודה לצוות המבצע וכן ליישומם ובאחריותו גם יהיה לבצע בקרה שוטפת בדבר איכות הביצוע.

ההנחיות קובעות, כי הרופאים המורשים לבצע סדציה בילדים חייבים להיות מסוגלים לטפל במצבים מסכני-חיים ולהעניק החייאה מתקדמת. לשם כך עליהם לעבור השתלמות מיוחדת. הנחיות גם כוללות שורה של כללים בנושאי בטיחות.

להורדת החוזר המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  הרדמה,  הרדמה בילדים,  סדציה,  MRI,  מינהל שירותי בריאות