אתיקה

פרופ' אריה אלדד: "ברור שיש לטפל קודם כל בפצוע הקשה ביותר"

החלטת הלשכה לאתיקה של הר"י על ביטול הנחייה מ-2008 בדבר מתן קדימות לטיפול באירוע רב נפגעים או טרור לפצועים ישראלים, על-פני טיפול במחבלים או התוקפים – עוררה תגובות שונות. פרופסור אבינעם רכס, אמר לאתר NRG : "נראה שההנחיה הקודמת הייתה שגויה וטוב שתוקנה"

16.12.2015, 09:54
אמבולנס, טיפול נמרץ (צילום: אילוסטרציה)
אמבולנס, טיפול נמרץ (צילום: אילוסטרציה)

החלטת הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית לבטל את הנוהל שהיה קיים מ-2008 ושקבע כי יש להעניק קדימות לטיפול הראשוני בשטח, בעת אירוע טרור או אירוע רב-נפגעים, לפצועים ישראלים ורק אחר כך למחבלים או התוקפים שנפצעו באותה התרחשות - זכתה לתגובות רבות. על ההחלטה דיווח אתמול (ד') העיתון "ישראל היום" . על-פי השינוי העדכני בנושא הזה סדר העדיפויות במתן טיפול רפואי יהיה אך ורק על פי חומרת הפציעה.
מהתגובות השונות, בכלל זה מרופאים בעבר או כיום, עולה שחלקם כלל לא ידעו על הנוהל הקודם (ששונה כאמור עתה) והצביעו על כך שהוא נוגד את כללי האתיקה.
NRG למשל, ציטט את פרופסור אריה אלדד, רופא בהכשרתו, מומחה לטיפול בכוויות, לשעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל (תת-אלוף) וח"כ לשעבר שאמר כי הופתע לשמוע על ההחלטה שהתקבלה לפני שבע שנים, יותר מאשר ביטולה היום. "הופתעתי ללמוד עתה שהיה נוהל שכזה שקבעה הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. לדעתי זו הייתה (אז) החלטה מופרכת לחלוטין וטוב שתוקנה. ברור שיש לטפל תמיד קודם כל בפצוע הקשה ביותר בשטח שהוא בר הצלה. זה הכלל הבינלאומי וכך יש לפעול. בהחלטה הנוכחית (כאמור זו שתוקנה) אין שום חידוש. נהגתי על-פיה. גם אני טיפלתי והצלתי למעלה מעשרה מחבלים בשטח".

פרופסור אבינועם רכס, לשעבר יו"ר הלשכה לאתיקה בהר"י אמר לכתב NRG : "מלכתחילה ההחלטה ב- 2008 לא עסקה כלל בסוגית הטרור. היה אז דיון ביחס למגפת השפעת הגדולה הבינלאומית ולכן הוחלט שכשיש משאבים מוגבלים של מכשירי הנשמה, יש לטפל קודם באזרחי המדינה". עם זאת, אמר על-פי הדיווח כי בדיעבד נראה עתה ששגה : "כרגע ביצענו שינוי וזו גדוּלתה של הלשכה לאתיקה רפואית שהיא מבצעת שינוי בערכיה אחרי דיון. החלטנו שמטפלים בכל אדם על פי כל הערכים הליברליים ועל פי כל האמנות הבינלאומיות. ישראל איננה איראן ואיננה הולכת על פי צווי דת והאייתולות, אלא על פי כללים בינלאומיים".

פרופסור דוד פרנקל, עו"ד ומומחה במשפט ואתיקה ברפואה, תמך בדברי פרופסור רכס: "השינוי בעמדה הוא נכון מאד כי מבחינת הדין הבינלאומי חייבים לתת טיפול לפצוע על-פי כללים מקובלים שנקבעו באמנות בינלאומיות ולא על פי זהות הפצוע. הכלל הזה תקף ומבוצע, או ראוי שיבוצע, בכל העולם. מבחינה זאת העמדה של ההסתדרות הרפואית נכונה ומתאימה לכללים הבינלאומיים".
NRG ציטט מבלי לציין את שמו של "גורם דתי בממסד האתי והרפואי בישראל", שטען לעומת הדעות הללו כי זו שגיאה קשה של הר"י: "לצערי, בגלל אופי המערכת בארץ אני חייב לדבר בעילום שם, אבל מדובר בטעות", אמר. כן טען כי לדעתו הר"י שוגה בהתעלמותה מההלכה היהודית (מהכלל של "עניי עירך קודמים"). במדינות רבות בעולם, טען כי מקובל שמטפלים טיפול ראשוני בלבד באדם שאיננו אזרח המדינה. כמו שבקופות חולים נותנים טיפול רפואי רק לחברי הקופה אבל לזר יתנו רק טיפול מציל חיים."

נושאים קשורים:  חדשות,  אירוע רב נפגעים,  הלשכה לאתיקה של הר"י,  אריה אלדד
תגובות

כאשר מנכ"ל מדא מר בין אמר שזו ההנחיה למדא , לטפל לפי חומרת פציעה , איש לא קם להגן עליו . כולל לא ההסתדרות הרפואית . מוזר שמי שעסק שנים רבות באתיקה בהר"י לא ידע...... לא שמע . גם לא שמעתי באופן ברור מהלשכה לאתיקה כי להיכנס לבית חולים , מחופשים לפצוע , עם אמבולנס ,לקחת חולה ממיטתו ולהרוג מבקר זו בעיה אתית בכלל. נאמר לי שהר"י אינו ארגון פוליטי. מוזר......

אנונימי/ת
17.12.2015, 21:25

הכלל האתי נכון. אך בשטח יש לפעול בזהירות. עד שאנשי הבטחון לא יוודאו לחלוטין כי המחבל הנראה פצוע קשה או אנוש אינו מהווה סכנה, לא יזדקף פתאום עם סכין בידו, או שיפעיל חגורת נפץ, אפשר לנצל את הזמן לטפול בנפגעים האחרים.

אנונימי/ת
17.12.2015, 22:12

למה אתה אנונימי . אנשי הבטחון מוודאים את זה בצורה מאוד אתית.

אנונימי/ת
17.12.2015, 22:13

קצת הזוי, קצת מתמם ואולי גם לא חכם?. פצוע פיגוע דקור בחזה ולידו מוטל המחבל ירוי, פצוע קשה. פרופ' דונחין ממהר להגיש עזרה ל......??? ומפנה אותו (את ???) במהירות באמבולנס היחיד שהיגיע לחדר מיון. ובאותו משקל, צה"ל נערך להכפיל את יחידות הרפואה כדי לטפל בפצועי דע"ש בסוריה כחובה מוסרית.
אין זאת אומרת שלא לטפל במחבל, המפגע שנפצע, אבל ראוי אולי להקדים ולטפל בקורבן!!!

18.12.2015, 09:34

בהחלט לא! רופא בעל מוסר מטפל קודם כל באדם הזקוק ביותר לטיפולו או הנמצא בסכנה הגדולה ביותר - ללא הבדל השקפה פוליטית, דת, גזע ומין. דרישה לטפל "קודם ביהודים" (כפי שדרש משי-זהב, יו"ר זכ"א) היא בלתי מוסרית וגזענית. כיום, כאשר הגזענות והשנאה נחשבות פחות ופחות לתכונות מגונות, טוב שההסתדרות הרפואית משמשת עדיין זיק באפלה
ד"ר וידנפלד יעקב

אנונימי/ת
20.12.2015, 10:39

צודק. כל מילה בסלע.

אנונימי/ת
04.01.2016, 22:36

לא מובן לי מה בדיוק אתי/מוסרי/הומני בהקדמת טיפול במי שכל כוונתו היתה לרצוח חפים מפשע. לדידי, ראשית יש לטפל בנפגע פעולת האיבה, אא"כ פצעיו שטחיים ותו לא.
נכון, "לטפל קודם ביהודים" זה גזעני. לכן, בהתאם לאמור לעיל, במקרה של מחבל יהודי המנסה לרצוח ערבים, הייתי מטפל קודם בערבים.

אנונימי/ת
05.01.2016, 22:17

באמת קשה מאוד לטפל באדם כזה. מספר מונים לתת לו קדימות טיפול. אכן בחרנו במקצוע קשה גם מבחינה אתית יישומית.
בקשר לטיפולים של ג'בעת א נוסרה בישראל, האמיר של קטאר שתומך בכל מי שלא עונה לשם אסד משלם על זה לישראל למעלה מ 3 מיליארד, פשוט השתיקו את זה.
למי שספק בליבו שיסתכל לברבש וגמזו בעיניים וישאל אותם בעצמו. הם יודעים.