חדשות

הצעת חוק: רופא במוקד מד"א יוכל להציע טיפול ולרשום תרופות בטלה-רפואה

מטרת ההצעה לתיקון בחוק מד"א היא לחסוך בפינוי מיותר לחדרי המיון העמוסים ולצמצם סכנת חשיפה לזיהומים בבתי החולים

טיפול רפואי בשטח, אמבולנס (צילום: אילוסטרציה)

הצעה לתיקון בחוק מד"א, שהגישה ח"כ מרב בן-ארי, חברת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ואמורה להידון היום (ב') בוועדת שרים לענייני חקיקה, קובעת כי יש לאפשר מתן טיפול רפואי מרחוק (telemedicine) גם למד"א, במטרה להימנע מפינוי לבית חולים שלא לצורך ובכך לחסוך גם עומסים בחדרי המיון וגם לצמצם סכנת חשיפה לזיהומים נרכשים. בדברי ההסבר להצעה מצוין כי על פי ההערכה של מד"א, כשליש מהפינויים הנעשים בניידות לחדרי המיון הוא מיותר.

כיום שירותי רפואה מרחוק ניתנים על ידי קופות החולים. למשל, שירות רופא ילדים שמציעה ה"כללית". גם חברות פרטיות בתחום הקרדיולוגיה מציעות שירות מקוון, בעיקר התייעצות עם רופא מומחה. עתה מוצע לאפשר גם לחובש מוסמך או פרמדיק של מד"א המגיע למטופל, להתייעץ בדרך מקוונת עם רופא הנמצא במוקד מד"א, לבצע בדיקות מסוימות עוד בבית הפונה. לרופא תהיה סמכות להחליט באילו מקרים יש צורך לפנות את המטופל מביתו, מקום עבודתו או במקום שבו שהה ושאליו נקראה ניידת מד"א ואף להמליץ על טיפול חלופי באופן זמני עד ביקור אצל רופא בקהילה ולתת מרשמים.

"ישראל היום" המדווח על כך הבוקר (ב') ציין כי הרופא שיהיה במוקד יוכל לעקוב מרחוק באמצעות מצלמות כדי להנחות את צוות הניידת על הטיפול שיינתן. הצעת החוק לא מסדירה את נושא הנגישות למידע רפואי בעוד ששירותי טלה-רפואה שמציעות קופות החולים למבוטחיהן מאפשרים לרופא הבודק או לתורן הנמצא במוקד או למקבל את הקריאה, נגישות לתיק הרפואי של המטופל. לרופא במוקד מד"א, אין גישה מסוג זה.

עוד מוצע בתיקון לחוק כי התשלום עבור ייעוץ רפואי מקוון ללא צורך בפינוי באמבולנס יהיה כמו התשלום עבור פינוי. אם ייקבע שהמטופל לא יפונה לבית החולים ויישאר בביתו, הדבר ייחשב לאשפוז והוא יהיה זכאי להחזר ההוצאה מקופת החולים שלו.

נושאים קשורים:  חוק מד"א,  פינוי לבית חולים,  ניידות מד"א,  מוקד מד"א,  פרמדיקים,  טלה רפואה,  חדשות
תגובות

צריך לספק לרופאים אלה בדיקות עזר כמו מעבדה ורנטגן.
הצעה טובה. בהצלחה