חדשות

משרד הבריאות פרסם הנחיות מחמירות לטיפול בחולים המגיעים מקונגו

כ-1,600 איש מתו השנה בקונגו כתוצאה מהידבקות באבולה | הטיפול בכל מי שחוזר משם ארצה חולה ייעשה כבאירוע ביולוגי חריג, תוך בידוד מקסימלי

תרגול טיפול בחולי אבולה בבית החולים "רמב"ם" (צילום: פיוטר פליטר / רמב"ם)
תרגול טיפול בחולי אבולה בבית החולים "רמב"ם" (צילום: פיוטר פליטר / רמב"ם)

הנחיות שהפיץ משרד הבריאות למנהלי בתי החולים ומד"א קובעות שהטיפול בכל מי שחזר חולה מקונגו ייעשה כמו באירוע ביולוגי חריג, תוך בידוד מקסימלי. כך דיווחה אתמול (א') מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום". הרקע להנחיות: התפרצות האבולה.

השנה נדבקו באבולה בקונגו 2,400 איש ומהם מתו כ־-1,600. ביוני דווחו גם מקרי אבולה באוגנדה השכנה. ההערכה: ההדבקה נעשתה על ידי אנשים שעברו בין המדינות. אין עדות להדבקה מאדם לאדם בתוך אוגנדה.

בדיווח נמסר כי ה-WHO וה-CDC מעריכים שהסיכון להפצת המחלה ברמה העולמית הוא קטן.

פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמרה: "משרד הבריאות שותף להערכות אלו ובהתאם לכך מעריך את הסיכון להגעת חולי אבולה לישראל כנמוך מאוד. לעת הזו לא נדרשת בישראל היערכות מלאה ומחמירה".

למרות זאת, הוחלט על ההנחיות המחמירות ונקבע כי החולה יטופל בהתאם לנוהל של התמודדות עם אירוע ביולוגי חריג. נקבעו הנחיות למיגון הצוות המטפל, בידוד המטופל בחדר עם לחץ אוויר שלילי, דיווח מיידי למשרד הבריאות, איסור הוצאת בדיקות דם של החולה אל מחוץ לחדר עד לשלילת האבחנה, והנחיה לטפל בחולה החשוד "על בסיס מציל חיים בלבד".

נגיף האבולה גורם למחלה קטלנית ומידבקת המתבטאת תחילה כמחלת חום דמוית שפעת, מלווה בדימומים חיצוניים ופנימיים עד כדי פגיעה בכליות, בכבד ובמערכת העצבים וכשל רב מערכתי. מחולל המחלה מועבר במגע ישיר עם נוזלי גוף או הפרשות של החולה אך לא מועבר באוויר. מהלך המחלה הוא מהיר. על פי הערכות גורמי הבריאות הבינלאומיים 90%-50% מהנדבקים עלולים למות. ב-2014 התחוללה התפרצות אבולה בכמה ממדינות באפריקה.

נושאים קשורים:  מגיפת האבולה,  קונגו,  הנחיות משרד הבריאות,  בידוד,  פרופ' סיגל סדצקי,  אירוע ביולוגי,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
16.07.2019, 23:13

אם ההעברה נעשית דרך נוזלי גוף ולא באויר מה הטעם בחדר לחץ שלילי ?

שיעול - עיטוש תרסיס המכיל את הנגיף, לכן מיגון בחליפות HAZMAT ולחץ שלילי