חדשות

אלמנת הקרדיולוג שנפטר מדום לב מגייסת עמדות החייאה במימון המונים

אלמנתו של ד"ר אורן זוסמן ז"ל, שנפטר מדום לב בעת משמרת ב"בילינסון" והוא בן 37 בלבד, יזמה עם מד"א פרויקט מימון המונים להצבת דפיברילטורים במרחב הציבורי

משמאל, ד"ר אורן זוסמן ז"ל. צילום: תומר נויברג פלאש 90

אלמנתו של מתמחה בקרדיולוגיה, ד"ר אורן זוסמן ז"ל, שנפטר לפני שמונה חודשים מדום לב בעת עבודתו בבית החולים בילינסון והוא בן 37 בלבד, יזמה יחד עם מד"א פרויקט מימון המונים להצבת דפיברילטורים במרחב הציבורי.

בפוסט שפרסמה מעיין זוסמן, בדף הפייסבוק שלה תחת הכותרת "ליבו של אורן נדם, אך זכרו יפעים לבבות רבים בזכות דפיברילטורים במרחב הציבורי", היא כתבה: "'מה יכול לגרום לאיש צעיר ובריא שלא לקום יום אחד?' כך צייץ ד"ר אורן זוסמן, מתמחה בקרדיולוגיה, לעוקביו בטוויטר, במארס 2018, כשנודע דבר מותו של כדורגלן מפורסם, בשנתו. בציוץ נוסף, גם נתן את התשובה: 'כמעט כל האנשים מתים מדום לב'. לסיום, הוסיף והזהיר: 'אם ידוע לכם על אירוע של מוות פתאומי במשפחה, במיוחד בגיל צעיר, ספרו זאת לרופא המשפחה שלכם. בינואר 2019, פחות משנה לאחר מכן, נפטר אורן מדום לב. משפחתו וידידי מד"א בישראל נחושים עתה לשנות מציאות זו באמצעות הפצת 100 עמדות החייאה חכמות שיוצבו במרחב הציבורי ויעלו את סיכויי ההישרדות של בני אדם שלוקים לפתע בדום לב מ-6%-ל60% ויותר! לכן, עיזרו לנו ויחד נמשיך את דרכו של אורן בהצלת ליבם של אחרים".

הכוונה היא לגייס בדרך זאת בתוך 100 ימים מיליון שקל וכבר עתה לאחר יום אחד (נכון לאתמול), תרמו 281 ישראלים והסכום שהצטבר עומד על יותר מ-50 אלף שקל.

ד״ר זוסמן הוכר על ידי עמיתיו כרופא וחוקר מצטיין ומוביל שהקדיש חייו הקצרים כל כך לטיפול מסור באחרים. הוא הותיר אחריו את רעייתו מעיין ושלושה ילדיהם שהיו אז בני שבע, ארבע ושנה. לצד השקעתו הרבה בעבודתו כרופא לב הוא גם ניהל עבודה מחקרית ענפה. איגוד הקרדיולוגים תיאר את הקריירה שלו כעטורה בפרסי הצטיינות. משתמשי הטוויטר שעקבו אחריו נחשפו לדילמות ולחוויותיו כרופא הקשוב למטופליו.

על פי נתוני מד"א מתרחשים בישראל מדי שנה כ-10,000 מקרים של דום לב מחוץ לכותלי בתי החולים כאשר הסטטיסטיקה מצביעה על כך ש-94% מהם לא ישרדו, וזאת כאמור בהיעדר דפיברליטורים במרחב הציבורי. מטרת גיוס ההמונים בפרויקט זה היא להציב במרחב הציבורי מאות עמדות החייאה חכמות הכוללות מכשירי דפיברילטור בארונות אלקטרוניים, הנשלטים מרחוק ומחוברים לרשת מד"א ומיקומם מזוהה במוקד 101. כך, במקרה של התמוטטות פתאומית ודום נשימה של אדם שימצא במרחב ציבורי כלשהו, קניון, אזור בידור, צוותי מד"א במוקד 101 יכוונו את המתקשר לשלוח עובר אורח לארון הקרוב ביותר שייפתח בשליטה מרחוק ובהמשך ינחה המוקד כיצד לחבר את המכשיר למטופל.

המכשיר ייתן הנחיה בעברית למתן שוקים חשמליים ועיסויי לב, תוך שמירה על רצף טיפולי על מנת להחזיר את הלב לפעילות, עד להגעת צוותי מד"א לזירת האירוע. כל המכשירים שיוצבו הודות לפרויקט הנוכחי יישאו את שמו של ד"ר אורן זוסמן ז"ל. עבור עמדת החייאה חכמה אחת יש צורך לגייס תרומה בסך 9,600 שקל; עבור מכשיר הדפיברילטור המתקדם – 6,000 שקל ועבור ארון אלקטרוני – 3,600 שקל.

בפוסט שפרסמה מעיין זוסמן היא כתבה עוד: "בחיי הקודמים, רגע לפני שהכל התרסק ועוד ראיתי צבע, הייתי עסוקה בשיפוץ משרדים בנמל תל אביב. צילמתי לאורן את הדפיברילטור שהוצב שם, מוטרדת יותר מהתאמתו למראה החלל, ושלחתי לו את התמונה בווטסאפ. 'מה זה בדיוק עושה?', שאלתי, מנסה להבין אם אכן מצדיק את קיומו שם על הקיר. 'זה למקרה של הפרעת קצב מסכנת חיים. יש חוק חדש המחייב להציב אותם', הוא ענה".

בעקבות התעניינותה, פתח ד"ר זוסמן בכתיבת שרשור בחשבון הטוויטר שלו על מיקומיהם של מכשירי הדפיברילטור. "אורן סיפר שם על החוק החשוב, על המחסור שיש בהם למרות החוק והחל לצלם אותם היכן שנתקל בהם ולפרסם בחשבונו וזאת על מנת שהציבור יכיר בחשיבותם, ביכולתו של כל אחד להציל חיים באמצעותם ויידע היכן ממוקמים. לא ידענו שכעבור פחות מחודש מכשיר כזה בדיוק יכול היה להציל את חייו של אורן עצמו".

נושאים קשורים:  ד"ר אורן זוסמן ז"ל,  גיוס המונים,  דפיברילטור,  מד"א,  חדשות
תגובות
25.09.2019, 19:15

יוזמה ברוכה וחשובה. ישר כוח למעיין רעיתו

אנונימי/ת
25.09.2019, 19:25

חשוב. אבל לצערי למדתי שבין כוונות טובות למה שקורה בפועל יש פערים. הכוונה: יש לתת את הדעת .על היכן יוצבו? האם העובדה שיוצבו יהיה קל להגיע אליהם ? השימוש בהם. אכן לא צריך הכשרה מיוחדת . אבל צריך הבנה בסיסית של להבין היכן להניח על הגוף את כפות הדפי... בקיצור. מהכוונות הטובות עד לביצוע בשטח יש הרבה פערים. כמו כן. ישנה אפליקציה בחינם כבר עכשיו על מיקומים של דפי..

אנונימי/ת
25.09.2019, 19:37

מה שקובע שרידות אינם דפיברילטורים אלא הפצת הידע של החייאה בסיסית בקרב כל שכבות האוכלוסיה .בשעתו לא בוצע פרויקט "אלישע" להוראת החייאה בכל בתי הספר בישראל.

אנונימי/ת
26.09.2019, 02:53

יוזמה מבורכת. יחד עם זאת לא צריך לשגות באשליות. אחוזי ההצלחה בהצלת החיים עם השימוש במכשיר הזה, הם נמוכים מאד. אבל ׳כל המציל נפש אחת...׳.

26.09.2019, 08:13

יוזמה נפלאה שתציל חיים .אין דרך נפלאה מזו להנצחת אורן שאהב אדם והקדיש את חייו לשיפור והצלת חיים.