נגיף הקורונה

משרד הבריאות מזהיר: נגיף הקורונה עלול בכל רגע להתגלות בישראל

איגרת שהופצה לציבור ברשתות החברתיות כוללת הסבר מפורט על דרכי ההדבקה מנגיף הקורונה והנחיות פעולה במקרה של חשד להידבקות | במשרד הבריאות שוקלים להציב בנתב"ג עמדת בדיקה לנוסעים חוזרים

נוסעים חוזרים בנתב"ג. כוונה להציב עמדת בדיקה בנתב"ג שתופעל במשותף עם מד"א. צילום: משה שי/ פלאש 90

הנחת העבודה של משרד הבריאות היא שבכל יום עלול נגיף הקורונה החדש להגיע לישראל. אתמול (ג') הפיץ המשרד איגרת לציבור בעיקר ברשתות חברתיות, עליו חתומים שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב ופרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות תחת הכותרת "נגיף הקורונה עדיין לא התגלה בישראל אבל בכל יום הוא עלול להתגלות כאן".

נכון להבוקר (ד'), עד כה נמנו 132 מקרי מוות ממחלת הריאות הקשה - כולם בסין - עלייה ב-26 בתוך יממה. מספר המאושפזים עלה ל-5,974, ב-25% יותר לעומת יום קודם. עוד מדינות ואזורים מדווחים על כך שאצלם נתגלו מקרי תחלואה.

באיגרת ניתן הסבר מפרט על הנגיף, דרכי ההדבקה, תסמינים, כללי בטיחות להימנעות ממגע עם חשודים כנשאי הנגיף, הנחיות כיצד לפעול במקרה שעולה חשד על פי התסמינים שפורטו להידבקות, לאן להגיע ולמי לדווח.

באיגרת הודגש כי משרד הבריאות ומערכת הבריאות מוכנים לכל תרחיש לפיו הנגיף עלול להתגלות. ההנחיות להופעת התסמינים שעלולים להעיד על אפשרות שמדובר במחלה הם אך ורק עבור מי שביקרו בסין וכמה זמן לאחר מכן הופיעו ביטויי ההידבקות וכן הן חלות על מי שבא במגע עם חולים.

באיגרת חזרה ההמלצה להימנע בתקופה זאת מנסיעות לא הכרחיות לסין ולא לנסוע כלל למחוז חוביי במדינה זאת. האיגרת הופצה בשפה העברית אולם דובר המשרד מסר כי תופץ גם בערבית.

שלשום חתם שר הבריאות על הצו המכליל רשמית את נגיף הקורונה ברשימת מחוללי המחלות המידבקות, שמקנה למעשה לרופאים בבתי חולים, במקרה שמאובחן חולה, לכפות את אשפוזו בבידוד אם יסרב. משרד הבריאות הדגיש והבהיר כי בחתימה על הצו "אין משום הכרזה על מצב חירום, אלא מדובר רק בהיערכות למתן תגובה מתאימה כל תרחיש אפשרי".

מחר (ה'), צוות מקצועי מיוחד לטיפול במגיפות (צט"מ), צפוי להתכנס לישיבה מיוחדת, ככל הנראה פתוחה לתקשורת, במטרה להפיג חששות בנושא.

לפי הנתונים שפורסמו עד כה ומקורם בעיקר בסין שבה מקור התפרצות הנגיף, רק 20 מקרים (כ-1%) של הידבקות בנגיף הקורונה אותרו מחוץ לגבולות מדינה זאת. משרד הבריאות מצוי בקשר יומיומי עם ארגון הבריאות העולמי וגורמים מקצועיים נוספים וערוך לטיפול במקרי הידבקות, בעיקר באמצעות בידוד חולים.

ניטור נוסעים מרחוק ננקט בסין ובכמה מנמלי התעופה הגדולים בארה"ב דרכם מגיעים נוסעים מסין, אולם גם עתה אין בכוונת ישראל להציב מצלמות תרמיות בנתב"ג או במעברי הגבול היבשתיים כדי לבצע ניטור מרחוק באמצעים טכנולוגיים נוסעים שמגיעים מסין או שקיים חשד לגביהם שהם נשאי הנגיף. גורמי מקצוע במשרד הבריאות סבורים שיעילותו של צעד כזה מוגבלת ועלותו גבוהה. בין השאר: מערכת כזאת לא תגלה אדם שנדבק בנגיף אך הנגיף נמצא בגופו ב"תקופה דגירה" ועדיין לא מבטא את תסמינים, ומנגד, תסמינים דומים משויכים לנגיף שפעת רגיל.

עם זאת ציין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, כי יש כוונה להציב עמדת בדיקה בנתב"ג שתופעל במשותף עם מד"א ואליה יוכלו להפנות חולה שיגיע לארץ וידווח שיש לו חום כדי להיבדק בדיקה ראשונית.

כיום, אין המלצה כזו של WHO וארגוני הבריאות השונים על הצבת מערכות בדיקות כדי לנטר את כל הנוסעים הנכנסים, כיוון שצעד זה לא הוכח כיעיל וקיימת אף הערכה שעלול אפילו להזיק כאשר אנשים שאינם מציגים תסמיני קורונה, אבל הם אולי נשאים, יעמדו בתור לבדיקות, מה שעלול לתרום עוד יותר להידבקות ולהפצת הנגיף.

"לא נחסוך בכל אמצעי שיכול לסייע. יש לנו גיבוי מהחשב הכללי באוצר לכל הוצאה כספית ולכל התקשרות לשם כך לרכישת ציוד ואספקת מוצרים, ערכות בדיקה, מעבדות, כל מה שנצטרך", אמר בר סימן טוב. הוא שב והבהיר כי גם העובדה שלא אושר תקציב קבוע למשרד עקב המצב של ממשלת-מעבר ופיזור הכנסת, לא תשפיע על ההיערכות הזאת.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  משרד הבריאות,  התפרצות מחלה,  תסמינים,  שפעת,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
29.01.2020, 18:12

היגיע הזמן לעמדת בדיקה בנתב"ג, לכל החוזרים מסין, לרבות בדיקת חום ותסמינים חשודים. עדיף בהקדם.... מספר אחיות יוכלו להפעילה בקלות ולמנוע, לפחות חלקית, את כניסת המחלה הנגיפית בקלות לישראל.

אנונימי/ת
29.01.2020, 18:39

ואם נדבקים יום לפני הטיסה אז את התסמינים יראו רק אחרי 14 יום ובינתיים זה מדבק

אנונימי/ת
29.01.2020, 23:10

אני לא מבין למה משרד הבריאות מאשר לרופאי שיניים בישראל להתקין בפיות המטופלים שלהם כתרים, גשרים ועבודות מעבדה שיוצרו בסין.

30.01.2020, 16:47

בהקשר לאפשרות שיימצא חיסון לנגיף הקורונה, האם אנשי פורום מתנגדי החיסונים ימשיכו לא לחסן אידיאולוגית?