חדשות

ראשי האיגוד לרפואת ילדים מזהירים מפני סכנת אתגר הטיק-טוק

ה"אתגר" הויראלי ברשת עלול לגרום לנכות קשה וכבר גבה קורבנות ברחבי העולם ובישראל - ילדים שלקחו בו חלק סיימו את התרגיל בפגיעות ראש, צוואר וגב. צפו:

אתגר הטיק-טוק. "התרגיל המסוכן עלול לגרום לדימומים מוחיים, קריעה של עמוד השדרה ולהסתיים בנכות". צילום: הרשת החברתית

ראשי האיגוד לרפואת ילדים, היו"ר פרופ' שי אשכנזי ומזכיר האיגוד פרופ' צחי גרוסמן, קראו אתמול (ד') להורים ולאנשי מערכות החינוך והבריאות, "לתת דגש נוסף על הסכנות שבחיקוי משחקי רשת קיצוניים".

באזהרה נאמר: "ילדים ובני נוער נופלים ברשת. הם אולי ערים לסכנה אבל מתעלמים ממנה. כמי שחווים את התוצאות הרפואיות הנוראות, חלקן כמעט קטלניות, הנובעות מחיקוי משחקים המוצעים ברשת, אנו קוראים למשנה זהירות ולעצירת פעולות החיקוי".

ד"ר גיורא וייזר, מנהל מיון הילדים ב"שערי צדק" על המקרה שטופל בבית החולים:

האזהרה באה על רקע מקרה שהגיע לפני כשבוע וחצי ל"שערי צדק" ושעליו סיפר ד"ר גיורא וייזר, מנהל מיון ילדים בבית החולים: "הגיע אלינו נער בן 17 עם חבלת ראש ופרכוסים לאחר שהשתתף באתגר הטיק-טוק – תרגיל שהסתיים בנפילה לאחור. הנער הגיע אלינו בהכרה אבל סבל מחבלת ראש שעלולה היתה להסתיים בנכות קשה".

סרטון אחד מרבים של אתגר הטיק-טוק כפי שפורסם ברשת:

במסגרת האתגר, כפי שהוא ושניים מחבריו התפתו לבצע לאחר שקראו עליו ברשת חברתית,  השלושה עמדו בשורה, שלושתם מנתרים במקום ושני הקיצוניים בועטים ברגלי הקופץ האמצעי בעודו באוויר. הקופץ האמצעי מאבד את שיווי המשקל ונופל לאחור.

ד"ר וייזר אמר: "הנער אמנם שוחרר לביתו לאחר שנמצא בהשגחה לייצוב מצבו, אולם חשוב להבין שהתרגיל יכול לגרום לחבלה משמעותית ביותר ולנזק בלתי הפיך. יש לאסור על הילדים לבצע אותו. התרגיל בפירוש יכול לגרום לאסון".

באחרונה הצטברו דיווחים ממקומות שונים בעולם על ילדים ובני נוער שניסו את אתגר הטיק-טוק, מצלמים את מהלכו ומעלים את הסרטונים לרשת החברתית כדי שעמיתיהם ואחרים יצפו בו. לא מעטים סיימו את התרגיל בפגיעות ראש, צוואר וגב. מומחים הזהירו שהתרגיל המסוכן עלול לגרום גם לדימומים מוחיים, קריעה של עמוד השדרה ולהסתיים בנכות.

השבוע תואר מקרה כזה בתכנית חדשות בערוץ טלוויזיה מקומי בעיר טוסון, אריזונה בארה"ב, לאחר שאמו של נער שהשתתף באתגר נחבל קשה. היא הפיצה אזהרה על כך בעמוד הפייסבוק שלה. מקורו של תרגיל האתגר, שנעשה ויראלי ברשת, כנראה באחת ממדינות דרום אמריקה שם הוא נקרא בספרדית rompcran'eos ובאנגלית skullbreaker ("מנפץ גולגולת"). הנער האמריקאי אושפז עם פגיעת ראש קשה, חתכים בפניו וחתכים קשים בפה וגם איבד שתי שיניים.

נושאים קשורים:  אתגר הטיק-טוק,  נכות,  בית החולים שערי צדק,  ד"ר גיורא וייזר,  חדשות,  פרופ' שי אשכנזי,  פרופ' צחי גרוסמן
תגובות