נגיף הקורונה

5,630 ישראלים שנמצאים בבידוד ביתי יצביעו היום ב-16 קלפיות ייעודיות

החלטת משרד הבריאות להרחיב את מעגל האזרחים הנדרשים לבידוד בית לאחר שחזרו ממדינות מוכות קורונה אילצה את ועדת הבחירות המרכזית לקבוע עבורם קלפיות ייעודיות שיאוישו על ידי עובדי מד"א

אוהל הצבעה ייעודי בתל אביב לנמצאים בבידוד ביתי. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

על פי נתוני משרד הבריאות מאמש 5,630 ישראלים הנמצאים עתה בבידוד ביתי יוכלו להצביע היום (ב') 16 קלפיות ייעודיות שנקבעו במיוחד עבורם והן מרוחקות במידה מסוימת מהקלפיות הרגילות בערים וביישובים.

אמש, במסגרת ההיערכות לקראת יום הבחירות מסר משרד הבריאות כי אירוע הקורונה הוא עתה בשליטה ומספר החולים בישראל מצומצם מאוד ואין הדבקות מקומיות. "חשוב לנו שהציבור יממש את זכותו הדמוקרטית ויגיע להצביע", צוין בהודעת המשרד. מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, הוסיף: "אנחנו ערוכים לכל תרחיש ומבצעים התאמות גם לטובת האנשים הנמצאים בבידוד ביתי, כך שיוכלו ללכת ולהצביע. הקלפיות בישראל בטוחות וזה בטוח ללכת אליהן ולבחור. נקבעו קלפיות מיוחדות עבור מבודדי הבית, שאסור להם הגיע לקלפיות הרגילות".

בידי משרד הבריאות רשימה מלאה של מבודדי הבית והמשרד נמצא איתם בקשר ישיר. על מבודד בית שמציג את תסמיני המחלה כפי שהובהר בהנחיות השונות, אסור להגיע לשום קלפי.

מתנדבי מד"א הבוקר מתמגנים לקראת יום הבחירות באוהל הצבעה ייעודי בתל אביב. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

לבוחרים ולעובדי הקלפיות, מדגישה הודעת משרד הבריאות, חשוב הפעם יותר מתמיד להקפיד על כללי ההיגיינה, אולם אין צורך באמצעי מיגון כלשהם ביום הבחירות. נציגי משרד הבריאות נמצאים בשטח ויעדכנו  במקרה הצורך.

הגורם הרשמי היחיד להודעות על כל חשד למקרי קורונה הוא רק משרד הבריאות – ובכך למעשה רומזת ההודעה שלא להתייחס לפייק-ניוז ולשמועות שעלולות להיות מופצות היום. גם המשטרה ערוכה לשמור על הסדר הציבורי ומשרד הבריאות נמצא בקשר ישיר עימה.

החלטת משרד הבריאות להרחיב את מעגל האזרחים הנדרשים לבידוד בית לאחר שחזרו ממדינות מוכות קורונה אילצה את ועדת הבחירות המרכזית להרחיב באופן דרמטי את היערכותה ולשם כך נקבעו הקלפיות הייעודיות עבורם.

עם זאת, מדווח הבוקר (ב') "הארץ" כי גורם שנטל חלק בהקמת הקלפיות הייעודיות הזהיר: "מרגע שמספר הישראלים שקיים חשד שנדבקו הוא בתחום האלפים, ההחלטה להתיר להם להגיע לקלפיות הייעודיות היא טעות קשה. מדובר בפצצה מתקתקת. אין לנו יכולת לפקח עליהם כשמדובר במספרים גדולים כל כך. אין לי ספק שחלקם ינצלו את ההזדמנות כדי לחלוק מעלית עם אנשים בריאים או אפילו ייצאו לבתי קפה כדי להתאוורר".

בשבוע שעבר היתה ההערכה שהקלפיות הייעודיות ישרתו רק כ-900 בעלי זכות הצבעה. כדי להתמודד עם תרחיש לפיו יהיו מבודדי בית שיפרו את הצווים הנוגעים להם, שוטרים המוצבים בקלפיות יצוידו במסיכות. בכל מקרה שבו יתגלה מצביע שאמור להיות בבידוד והגיע בכל זאת לקלפי הרגילה, יורשו השוטרים לעכבו. את הקלפיות הייעודיות יאיישו  מתנדבי מד"א ולא נציגי המפלגות. המתנדבים יצוידו באמצעי המיגון מפני האפשרות שמי מהמצביעים נדבק בנגיף הקורונה.

ישראלים הנמצאים בבידוד הורו להגיע לקלפיות הייעודיות כשהם עוטים מסיכה, ברכבם הפרטי וככל האפשר ללא מלווה. נאסר עליהם לערוך עצירות ביניים בדרך לקלפי או לעבור במקומות ציבוריים.

הקלפיות המיוחדות מוקמו במתקן משרד התחבורה ברחוב האומן 7 בירושלים; בתחנת משטרת ישראל ברחוב הגליל 1 בצפת; בסניף משרד השיכון ברחוב אליעזר קפלן בעפולה; בסניף של משרד התחבורה ברחוב אדיסון 2 בחיפה; ברחוב האיצטדיון בנתניה; במתחם הטלוויזיה החינוכית ברחוב קלאוזנר 14 בתל ביב; בתחנת מד"א ברחוב יגאל אלון 60 בתל אביב; במתחם משרד התחבורה ברחוב הלוחמים 1, תל גיבורים בחולון; ברחוב האצ"ל 2 בבאר שבע; בשדרות בן גוריון 37 באשקלון; במתחם הצפוני בשדה התעופה הישן באילת; בחניית השוק העירוני ברחוב יהושע בן נון בראש העין; בשדרה המרכזית 5 במודיעין רעות ובאיצטדיון לויטה בכפר סבא.

אמש הודיע משרד הבריאות שלכל מי שיש שאלה בנושא הקורונה מוזמן לטלפן לא רק ל-5400* - מוקד "קול הבריאות" שהמשרד הפעיל עם תחילת ההתפרצות אלא גם למוקדי כלל קופות החולים.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  בחירות 2020,  קלפיות,  בידוד,  מד"א,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
02.03.2020, 15:03

העיקר להצביע