קורונה בישראל

תחזית משרד הבריאות: בחורף הבא יהיו אלפי חולי קורונה שיזדקקו להנשמה

מנכ"ל המשרד הודה כי בבתי החולים יש כרגע רק 500 מיטות למונשמים אך מתבצע רכש | המשנה למנכ"ל: "התרחיש הגרוע ביותר הוא שבין 10,000 ל-20 אלף ימותו מקורונה - מספר שיתווסף לתמותה שנתית רגילה בישראל"

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב."אני חושש שאנשים שייבדקו ייצאו מבידוד בטרם זמן". צילום פלאש 90

משרד הבריאות יוצא מהנחה כי בנקודת השיא בהתפרצות הקורונה בישראל, הצפויה לפי ההערכות בחורף הקרוב, יזדקקו אלפי חולים למכונות הנשמה. כך אמר מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב בראיון לנדב אייל המתפרסם הבוקר (ב') ב"ידיעות אחרונות". הוא הודה כי כרגע מוכנות בתי החולים היא רק ל-500 מיטות למונשמים.

בשבוע שעבר, מדווח באותו ראיון, נשלח מסמך למנהלי בתי החולים והקופות ובו הודיע להם משרד הבריאות שבישראל יש עתה 664 מיטות למונשמים, לבד מטיפול נמרץ. בר סימן טוב הגיב לכך: "אנחנו מכינים עתה הרבה מיטות, גם בבתי החולים הכלליים, במרכזים גריאטריים ובמלונות, 'לפי רמת האקוטיות של החולה' ובנוסף מתבצע עתה מבצע רכש של מכשירי הנשמה".

עוד אמר בר סימן טוב כי "נכון לעכשיו הוכנו בבתי החולים יותר מ-1,000 מיטות ייעודיות ובהליך ההכנה נמצאות עוד אלפי מיטות נוספות, לפי הצורך".

בהתייחסו לעניין הבדיקות שב ואמר מנכ"ל משרד הבריאות כי "שמנו לעצמנו יעד להגיע עד 5,000 בדיקות ביום ובהמשך ל-10,000 אלפים. "התהליך יכלול באופן מיידי יותר חופש לרופאים בבתי החולים ובמרפאות הקהילה להורות על ביצוע הבדיקות אבל חשוב להדגיש שבדיקות לא יחלצו את חובת הבידוד. אני חושש שאנשים שייבדקו ייצאו מבידוד בטרם זמן".

עוד הודיע בר סימן טוב כי יש כונה להוסיף בקרוב גם בדיקות סרולוגיות לאיתור נוגדנים, "אבל בעת הזאת יש בהן גל מגבלות".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר ש"התרחיש הגרוע ביותר הוא שבין 10,000 ל-20 אלף ימותו מקורונה – חלק מהאנשים האלה סביר להניח היו מתים ממחלות הרקע שלהם ומספר זה יתווסף למעשה לתמותה שנתית רגילה בישראל שעומדת על כ-40 אלף איש מדי שנה".

גרוטו קרא "להוריד את הפאניקה סביב המגיפה. אנשים עלולים למות מהפחד שלא לצאת מהבית או לבית המרקחת לקנות תרופות. צריך להבין שזה לא מספרים גבוהים ביחס לתמותה השנתית".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  פרופ' איתמר גרוטו,  משה בר סימן טוב,  מכשירי הנשמה,  קורונה,  תחלואה ותמונה,  משרד הבריאות,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
23.03.2020, 12:24

ההצהרות של סימן טוב חסרות אחריות וכל הטיפול שלו באירועים
הזוי. לא בכדי אני וחברי הרופאים הזהירו שזו התוצאה כאשר המנכ"ל אינו רופא.
צריך בכנסת לבצע חוק ראשון שמנכ"ל מ. הבריאות חייב להיות רופא

24.03.2020, 14:54

הכי גרוע זה מנכ"ל רופא שחושב שהוא יודע הכל , לא יתייעץ מספיק , ולא יביא בחשבון שיקולים כלכליים סטטיסטיים משפטיים וגם פוליטיים .

אנונימי/ת
23.03.2020, 13:47

אם בחורף הבא לא יהיה חיסון , צריך לבטל את כל התקציבים של מכוני המחקר.

אנונימי/ת
23.03.2020, 19:25

עמיתי צודק--מספיק עם זריעת הפניקה שמשרתת רק כיסוי ישבן לועדת חקירה
וכמובן לראש ממשלה כושל ונאשם בפלילים-כמו שר הבריאות הפרימיטיבי שלנו שלא מסוגל להוציא מפיו משפט שלם קוהרנטי
ועל המנכל אין מה להכביר מילים

23.03.2020, 22:05

תמוהה בעיני שמכריזים שלכל היותר יהיה חיסון נגד הקורונה בעוד שנה כבר עברו חודשים ורק בנובמבר 2020יהיה חיסון...ועכשיו על הדרך.ימותו 20.000אלף מהקורונה מפחיד שהמדינה לא נערכת.לכל.תרחיש עתידני ופותחת מחסניי מלאים לפחות לכמה שנים בהתאם.לתוקף שניתן.לאחסן...גרוע מערכת הבריאות לא מקבלת.מספיק תקציבים גם בצבא נקווה שלא יהיה מצב שאין תחמושת רק בגלל שאננות....בזמן ההצקפה חזיתית...תירוצים יש הרבה האזרחים עומדים בעורף וחייהם בסכנה תמידית גם בלי הקורונה דוגמת שדרות.....

אנונימי/ת
24.03.2020, 14:56

20 אלף זה תרחיש אופטימי. אם המצב יאבד שליטה יהיה מעל מאה אלף - תעשי חשבון אם כולם ידבקו ימותו 2-5 אחוז מהאוכלוסיה .

24.03.2020, 15:01

פיתוח חיסון זה תהליך ארוך , חוץ מזה שצריך לפתח אותו, צריך להוכיח שהוא עובד וגם שהוא בטוח לפני שנותנים אותו לכולם.
ולכן זה שנה או יותר משנה.
בתרופות ביולוגיות למשל זה יכול להגיע ל 12 שנה.
מה שכן צריך לשאול למה כשגילו את האבולה הסארס והמארס לא הקציבו משאבים לפתח חיסונים נגדם , ולמה היום לא מקציבים משאבים לחיסון נגד וירוסים שידוע שהם עלולים לגרום למגפה פוטנציאלית בעתיד.

אנונימי/ת
24.03.2020, 06:18

בר סימן טוב, ילד שלי מוצלח...

אנונימי/ת
24.03.2020, 10:02

לא לטעות! משרד הבריאות יודע מצוין מה הוא עושה.
מטרתו לדלל את אוכלוסיית המבוגרים/זקנים שהפסיקו לעבוד ולשלם מיסים והפכו צרכנים של מערכת הבריאות ואין להם ביטוח בריאות פרטי (של המשלים של הקופ"ח)

אנונימי/ת
24.03.2020, 14:50

צריך להוסיף סיבת מוות נוספת לספרי הרפואה
תיסומנת המוות מפחד לצאת מהבית
אולי נקרא לה תסמונת גרוטו.

אנונימי/ת
24.03.2020, 18:24

איך הוא מעז להשמיע תחזית כזאת של מתים בחורף הבא?! הוא לא אלוהים, אפילו לא רופא. יותר טוב שיחמיר חובת בידוד בבית ויפעיל משטרה נגד החמולות שמסתובבות בחוץ ומצפצפות על כל ההנחיות של משרד הבריאות

24.03.2020, 20:12

הצעדים שנעשים לכול היותר לגרמו להאטה בהתפשטות המחלה, אך לא ימנעו אותה. אספר מסיפורי האישי להדגמה. לאשתי החלו תסמינים של דרכי הנשימה העליונות, כולל שיעול רב, מעט לפני שנולדה הקורונה. בהמשך גילו סטרפ בגרון, טופלה שבוע במוקסיפן, עם שיפור קל. לאחר כשבועיים החמרה. הפעם משטח גרון שלילי. שיעול בלתי ניסבל. טופלה 5 ימים בפרדניזון, טופלה ראולין, פסאודו אפדרין, קוד- אקמול ועוד. כלום לא עזר. לפני כשבוע פתאום גם חום. אקסילרי 37.4, לא הצליחה למדוד פומית. כשהתקשרתי למד"א, אך לא עמדה בקריטריונים לבדיקת קורונה. התייעצתי גם עם רופאה מחוזית וזיהומולוג, שניסו לעזור. באחת הפעמים סרבו להכניס אותה לבית המרקחת של הקופה כי הרוקחת שמעה קצת שיעול. זה היה זמן קצר לאחר שקיבלנו הודעה שאינה עומדת בקריטריון לבדיקת קורונה. בבית המרקחת אפילו לא נתנו לה הזדמנות להראות את הכתוב שאין מדובר על קורונה. ברגע האחרון, אמרו שתביא מסיכה מהמשרד, אך במשרד סרבו לתת מסיכה. לבסוף קיבלה את התרופות בסיוע שוטר ממוקד 100, שכאשר הגיע, פתאום נוצרה עבורה מסיכה. עצוב שמטופל לא יכול לרכוש תרופות מרשם בלא סיוע של המשטרה (פירוט בפייסבוק שלי).
לאחר מספר ימים גיליתי בהודעה מחדר הכושר שנחשפתי לחולה 666 (המספר אמיתי), כמעט שבועיים לפני כן. היום לאשתי כאב ראש חזק, חולשה, שיעול רב, ללא חום. קול הבריאות סגור ולא עונה, המספר למענה לרופאים לא זמין, במד"א אינה עומדת בקריטריונים לבדיקה כי לא בודקים חשד להדבקה שיניונית. אני לא עומד בקריטריון לבדיקה כי עברו כשבועיים וחצי ממועד החשיפה. כשניסיתי להתקשר למוקד של הקופה, הם עונים רק למי שנמצא בבידוד ולכן לא ענו לי. שלחתי את אשתי למיון, שם נבהלו מהשיעול שלה והעבירו אותה לבידוד. כעת ממתינה לתוצאת הבדיקה. מקווה שתצא שלילית כי יהיה לי קשה ללכת מחר לעבודה כשיש בבית שתי ילדות. בקיצור, בהינתן שיש רבים א-תסמיניים, היכולים להעביר מחלה, הצעדים הנעשים אולי יאטו את התפשטות המחלה, אך לא יוכלו למנוע אותה. היתרון היחיד בדרך שנבחרה הוא שיהיה יותר זמן לרכוש עוד מכונות הנשמה ומקומות קבורה, אך איני חושב שזה יביא לשינוי במספר החולים שיזדקקו להנשמה. זה כן יביא למוות מהתקפי לב, שבץ, הרס משפחות, התאבדויות. פגיעה קשה בכלכלה והחברה.

אנונימי/ת
25.03.2020, 17:25

מי שקרא את הכתוב מעלה, אינו יכול שלא להתפעל מהאיכות הירודה של הגרפומניה שאני מניח ,נכתבה על ידי אנשים משכילים.
לכתבת אימה בדיונית כמו זו, אסור שתהיה תגובה כל שהיא,אחרת היא שותפה להתעללות המילולית של האנשים המחליטים, בנו, באזרחי מדינת ישראל.