מחקרים - נגיף הקורונה

חוקרים באיסלנד טוענים: נמצאו 40 מוטציות לנגיף הקורונה

אנליזה גנטית של הנגיף אצל 648 מהמקרים באיסלנד העלתה סוגים שונים שלו מבחינה גנומית וכן שוני מוטנטי של הנגיף בין נדבקים בארצות שונות באירופה

נגיף הקורונה. הדמיה מיקרוסקופית: שאטרסטוק

חוקרים באיסלנד, שבה עד היום דווח על 648 מקרי קורונה ועל שני מקרי מוות, לצד 51 שכבר החלימו, הודיעו השבוע כי מצאו 40 מוטציות לנגיף. החוקרים, שדיווחם לא עבר עדיין ביקורת-עמיתים, מסרו כי ביצעו אנליזה גנטית של הנגיף אצל 648 מהמקרים. העבודה נעשתה עם חברת הביו-פרמצבטיקה deCODE Genetics.

באיסלנד בוצעו עד היום מעל 9,768 בדיקות לאיתור הנגיף - השיעור הגדול ביותר בעולם ביחס לגודל האוכלוסיה. נבדקו גם אנשים עם תסמינים ואלה שבסיכון גבוה להידבקות. אצל כ-5,000 כלל לא היו תסמינים אבל כאשר הם נבדקו, הוברר ש-48 מהם אכן היו חיוביים לנגיף.

החוקרים ציינו שאלה שנדבקו באיטליה הציגו סוג מוטנטי אחד של הנגיף, בעוד שאלה שנדבקו באנגליה – שבעה מהם נכחו במשחק כדורגל אחד שם – הציגו סוג אחר ואלה שהגיעו מאוסטריה הציגו סוג שונה של נגיף מבחינה גנומית.

פרופ' אלן רנדרופ תומסון, וירולוג מהמחלקה לאימונולוגיה ומיקרוביולוגיה באוניברסיטת קופנהגן, אמר כי "יש הגיון רב בממצאים אלה". הוא העריך ש-40 הוריאנטים הספציפיים "נופלים לתוך שלושה צבירים" ולכן ניתן לעקוב אחרי מוצאם ולברר היכן התרחשה ההידבקות.

לדבריו, ידוע שהנגיף הזה מסוגל לעבור מוטציה ולהיעשות יותר אלים. מצב כזה נראה בסין ומדענים שם דיווחו בתחילת החודש שהם זיהו שני סוגים שונים מבחינה גנטית של הנגיף כאשר אחד מהם יותר אגרסיבי מהאחר. זיהוי זה נעשה בתחילת ההתפרצות.

ד"ר דרק גאטרר, מומחה למחלות זיהומיות באוניברסיטת לסטר בבריטניה, סבור כי יש סיכוי שיתגלו עוד וריאנטים מידבקים יותר. הוריאנט שיגרום לתסמינים היותר חמורים עשוי כנראה להיכחד עם הזמן, אבל תהליך זה כנראה יימשך כמה שנים.

נושאים קשורים:  נגיף הקרונה,  מחקרים,  איסלנד,  מוטציות,  קורונה,  מגיפה
תגובות