קורונה בישראל

מד"א יזמין מחלימי קורונה לתרום מנות פלזמה שישמשו לטיפול בחולים קשים

חלק ממנות הפלזמה של המחלימים ממחלת הקורונה ישמש לטיפול בעירוי והיתר יוקפאו במטרה לאסוף מספיק מנות להכנת אימונוגלובולין לטיפול עתידי בחולים

ישראלים שיחלימו ממחלת הקורונה לאחר שהמערכת החיסונית שלהם גברה על הנגיף יוזמנו לתרום שלוש מנות פלזמה כל אחד, כ-600 מיליליטר, כדי שישמשו לטיפול בעירוי לחולים. סמנכ"לית שירותי הדם של מד"א, פרופ' אילת שנער, מסרה אתמול (א') כי נעשית היערכות לקראת הפעלת המהלך הזה כבר בימים הקרובים.

המחלימים ממחלת הקורונה יוזמנו לתרום פלזמה בשיטת פרזיס שבה אוספים מהתורם פלזמה בלבד ומחזירים לו את כל שאר מרכיבי הדם. חלק ממנות הפלזמה ישמש לטיפול בעירוי והיתר יוקפאו במטרה לאסוף מספיק מנות פלזמה להכנת אימונוגלובולין לשם טיפול בחולים בהמשך.

הרעיון הזה כבר נוסה בכמה מקומות בעולם והשימוש בנוגדים מקובל בטיפול נגד נגיפים שונים. בשלב זה אין נתונים מוכחים לגבי מידת יעילותו לשם סיוע בחולי קורונה, נמסר בדיווח על כך ב"הארץ". איסוף תרומות הפלזמה ממחלימי קורונה ייעשה רק מאלה שיסכימו לכך.

רופא צבאי במחוז חוביי בסין, שם החלה התפרצות המגיפה, דיווח כי צוותו טיפל בהצלחה בשיטה הזאת בעשרה חולי קורונה. ה-FDA אישר בשבוע שעבר את הטיפול בפלזמה כטיפול חירום בחולים המצויים בסכנת חיים והוא כבר הופעל בניו יורק, אחד ממוקדי ההתפשטות המרכזיים בארה"ב. רופאים עשו שימוש במנות פלזמה עם נוגדנים כדי לטפל בחולי SARS במהלך ההתפרצות ב-2002, וכן עשור מאוחר יותר כדי לטפל בחולי MERS.

נושאים קשורים:  מד"א,  נגיף הקורונה,  עירוי פלזמה,  חדשות,  קורונה,  19-COVID
תגובות

החלטה מבורכת.
האםלא הגיע הזמן לבדיקות סרולוגיות לנוגדנים על מנת:
1. להבין טוב יותר את המחלה ותפוצתה.
2. להשתמש בפלסמה של בריאים עם נוגדנים מסוג IGG למחלה ?

אנונימי/ת
01.04.2020, 00:47

ומהיכן יגיע התקציב, מהכלכלה הקורסת?