קורונה בישראל

הצצה לקבוצת הווטסאפ של מנהלי הפנימיות: "השכל הישר שולט ולא הפרוטוקול הרשמי"

רופאים פנימאים מחליפים ביניהם מידע והתרשמויות בקבוצת הווטסאפ החדשה שהקימו לצורכי המאבק בקורונה. הנה דיון לדוגמה המלמד על הדילמות המורכבות:

"מנסים לקדם גם ברונכוסקופיה וגם בדיקה סרולוגית, אנשי הריאות שלנו לא נלהבים לברונכוסקופיה". מתוך קבוצת הווטסאפ של מנהלי המחלקות הפנימיות. צילום: אילוסטרציה

קבוצת הווטסאפ שאליה הצטרפו כל מנהלי המחלקות הפנימיות בישראל החלה לפעול. רופאים מדווחים כך לחבריהם על מקרים שבהם טיפלו ומציגים בהם החלטות שנתקבלו והערכות. כל זאת כחלק משיתוף המידע בין כולם.

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, אמר: "לרשת הווטסאפ של מנהלי המחלקות הפנימיות תפקיד מרכזי בניהול הטיפול במגיפה. אנו מרבים להתייעץ כך עם רופאים מבתי חולים שונים וללמוד תוך כדי תנועה איך לטפל נכון יותר בחולי הקורונה. זהו יתרון חשוב נוסף של הרפואה הישראלית".

"דוקטורס אונלי" מביא ציטוטים מהימים האחרונים, אבל מבלי לנקוב בשמות הרופאים ומאילו בתי חולים הגיעו, המחליפים את הרשמים ביניהם. הדיאלוג  התנהל בין חמישה מנהלי מחלקות פנימיות שהוסבו למחלקות קורונה. הוא מלמד על הדילמות המורכבות ביומיום:

פנימאי א': "הלילה אובחן אצלנו חולה עם חום וממצאים דו"צ (בשתי הריאות). בצילום חזה ו-CT, לאחר שלושה מטושים שליליים. התעקשנו על ביצוע ברונכוסקופיה - הבדיקה המאפשרת הסתכלות בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות, באמצעות החדרת מכשיר, שבקצהו מורכבות מצלמה ותאורה לתוך דרכי הנשימה. משם התקבלה תשובה חיובית. זיכרו שעדיין הקליניקה וההדמיה מנצחות את המטוש.

"לפי הספרות הרפואית, אחרי שלושה מטושים שליליים, הסבירות לאבחנה עדיין סביב 5%, אבל אנחנו החלטנו שמעכשיו נלך לברונכוסקופיה בכל חולה שנמצא בחשד גבוה שלא אומת במטוש פשוט. החולה נשאר בבידוד, בגלל החשד הגבוה שלנו. למזלנו, אף אחד מהצוות לא נדרש לבידוד".

פנימאי ב': "יופי. תמיד משמח שהשכל הישר שולט ולא הפרוטוקול הרשמי והבדיקות".

פנימאי ג': "החולה המאושפז עכשיו אצלנו - מצבו בינוני יציב. טוב שהתעקשתם. צריך לזכור שיש אבחנה מבדלת חוץ מקורונה והשיקול הקליני המסתמך על חשד ובדיקות עזר, הוא חשוב ביותר. אבל כדי לטפל בכל מיני טיפולים ביולוגיים, במידה שמצבו יתדרדר – חייבים אבחנה".

פנימאי ד': "לנו יש כבר חמישה כאלה. אנחנו מתייחסים אליהם כקורונה קליניים, גם עם מטוש שלילי".

פנימאי ה': "הבעיה היא שללא אימות, לא מאשרים קבלה למחלקה הייעודית לקורונה".

פנימאי ד': "אנחנו שמים אותם בבידוד בפנימית. מנסים לקדם גם ברונכוסקופיה וגם בדיקה סרולוגית. לצערי, אנשי הריאות שלנו לא נלהבים לברונכוסקופיה".

לדברי פרופ' אליס, "יש כרגע היסוס לערוך בדיקות ברונכוסקופיה לחולי הקורונה, משום שהן מחייבת מגע ישיר עם קנה הנשימה של החולים, עם ההפרשות והרוק המדבקים. הבדיקה גם קשה טכנית, כשרמת ההתמגנות גבוהה ויש קושי בתנועה. הלחץ נובע מהסתברות גבוהה להידבקות מהחולים".

עוד אמר אליס: "הדיאלוג מלמד על הערך הרב שיש לניסיון של הרופאים הפנימאים בתחלואה מורכבת ומידבקת. שוב מוכח, שיש לסמוך על ניסיון קליני ולא רק על תוצאות בדיקות ופרוטוקולים רפואיים".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  מחלקות פנימיות,  פרופ' אבישי אליס,  קורונה,  מטושים,  ברונכוסקופיה,  19-COVID
תגובות