דעות

המלחמה בקורונה יוצאת משליטה של משרד הבריאות: זה פשוט גדול עליו

תנו לבתי החולים לעשות את הטוב ביותר שהם יודעים לעשות - לרפא חולים, ותנו למערכת הביטחון לעשות הכי טוב שהיא יודעת לעשות - לנהל המדינה בעת משבר

"להקים בתי חולים שדה באיצטדיונים שפנויים כיום". בצילום: בית חולים שדה שהוקם באיצטדיון Pacaembu בסאן פאולו, ברזיל. צילום: Caio Pederneiras/ שאטרסטוק

בתוך חודשים ספורים, מאז החלה מגיפת הקורונה בישראל, הגענו למעל מיליון וחצי אזרחים מובטלים בישראל, בתי ספר וגני הילדים סגורים, נמלי התעופה סגורים, עסקים קטנים וקניונים סגורים, מוסדות תרבות ואמנות סגורים, הפחד והדיכאון בקרב האוכלוסיה רק הולך ועולה. אין אור בקצה המנהרה, אף אחד לא יודע מתי זה יסתיים, אם בכלל.

ואם זה לא מספיק, ערוצי החדשות בישראל עוסקים מבוקר עד ערב במצב החולים והמתים ומביאים פרשנים שונים, חמורי סבר פחות או יותר, רופאים ושאינם רופאים, התורמים להעלאת מפלס החרדה בציבור הרחב. יתר על כן, גם הופעות תכופות במהדורות החדשות של ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הבריאות או שר הבריאות עם הודעות על הסגר זה או אחר ותרחישי אימה אינם תורמים למפלס החרדה הלאומי.

כאשר המשק יעבור למל"ח ומערכת הביטחון תוביל, הצעד הראשון יהיה להקים בתי חולים שדה (באוהלים) בתוך איצטדיונים - שפנויים כיום - ואלה יקלטו את חולי הקורונה וישחררו את בתי החולים להמשיך ולטפל בחולים ה"רגילים"

המשק הישראלי היצרני חדל לצמוח והפך לאור המצב למושבת, תרתי משמע, לזמן לא ידוע. ממדינה שהחוסן הכלכלי שלה הוא מהטובים בעולם, הפכנו תוך חודשים ספורים למשק עם כלכלה שלילית שתוצאותיה יהיו הרות אסון אם לא נחזור ליצור ולתפקד.

את המלחמה בקורונה החל משרד הבריאות עם כל אגפיו ומנהליו תוך שיתוף פעולה של משרד הביטחון, המל"ל, המשרד לבטחון פנים, משרד הפנים ועוד משרדים וגופים אחרים. אולם ניכר שהמלחמה יוצאת משליטה של משרד הבריאות. זה פשוט גדול עליו, ואם לא יימצא הגוף המתאים, כלכלת ישראל תרד למצולות תוך זמן קצר. לכן חייבים כמה שיותר מוקדם לעבור למשק לשעת חירום (מל"ח) ולתת לצה"ל או למערכת הביטחון להוביל.

בבתי החולים הציבוריים כמעט ואין חולים של שגרה, כמעט ואין ניתוחים אלקטיביים. חולים במחלות כרוניות מפחדים להגיע לביקורות במרפאות החוץ. חולים עם בעיות אקוטיות חוששים מהקורונה ולכן מפחדים להגיע לחדרי המיון ונשארים בביתם תוך סיכון עצמי גבוה. אנו מוצאים לצערנו חולים שהגיעו באיחור רב לבתי החולים תוך פגיעה ממשית בבריאותם. כבר ראינו חולי לב שסבלו מכאבי חזה וסימפטומים של התקפי לב אולם פחדו להגיע לבתי החולים בשל החשש מהקורונה.

לא נסבלת התופעה שכ-50% מבתי החולים עומדים כיום ריקים אך ורק כי הפעולות השגרתיות אמבולטוריות לא מבוצעות. מי יפצה את בתי החולים שגם כך נמצאים בגירעון תקציבי אדיר?

חשוב לדעת שכבר כיום יש מחלות רבות בישראל בהן נפטרים יותר חולים ממחלת הקורונה. לצערנו, חלק לא מבוטל מחולים אלה היו יכולים להגיע בזמן לבתי החולים ולקבל טיפול מיטבי.

בהעדר חולים אמבולטוריים בבתי החולים ובהעדר אופק כלכלי לבתי החולים, לא ירחק היום שבו הם יקרסו כלכלית ולא יהיה מי שיעזור. כאשר המשק יעבור למל"ח ומערכת הביטחון תוביל, הצעד הראשון יהיה להקים בתי חולים שדה (באוהלים) בתוך איצטדיונים - שפנויים כיום - ואלה יקלטו את חולי הקורונה וישחררו את בתי החולים להמשיך ולטפל בחולים ה"רגילים". לא נסבלת התופעה שכ-50% מבתי החולים עומדים כיום ריקים אך ורק כי הפעולות השגרתיות אמבולטוריות לא מבוצעות. מי יפצה את בתי החולים שגם כך נמצאים בגירעון תקציבי אדיר?

נגיף הקורונה ימשיך להיות בישראל עוד חודשים ולכן אסור לדחות את הטיפול בחולים ה"רגילים". אם לא נמשיך בטיפולים הרפואיים הטובים לחולים במחלות "רגילות", התחלואה והתמותה יעלו למימדים גבוהים

מוטב להפעיל את הצבא, להקים בתי חולים שדה שכן מדובר במלחמה קיומית. צוותי בתי החולים שדה יורכבו מרופאים שיגויסו למילואים, יגויסו רופאים שחזרו מחו"ל שממתינים כיום להתמחות ומובטלים בבתיהם, יגויסו כ-1,500 רופאים שיצאו לפנסיה בשנים האחרונות, יגויסו חובשים צבאיים ותלמידים בשנים האחרונות בבתי הספר לרפואה.

לאור העובדה שנגיף הקורונה ימשיך להיות בישראל עוד חודשים, אסור לדחות את הטיפול בחולים ה"רגילים". הרפואה בישראל היא מהטובות בעולם ותוחלת החיים כאן גבוהה, אולם אם לא נמשיך בטיפולים הרפואיים הטובים לחולים במחלות "רגילות", התחלואה והתמותה יעלו למימדים גבוהים.

המשק בישראל חייב לעבור כמה שיותר מהר למל"ח ומשרד הביטחון חייב לקחת את העניינים בידיים ולהוביל. תנו לבתי החולים לעשות את הטוב ביותר שיודעים לעשות - לרפא חולים, ותנו למערכת הביטחון לעשות את הכי טוב שיודעת לעשות - לנהל את המדינה בעת משבר. והעת הזו היא עת של משבר. כל מי שמתעלם מכך גוזר על התושבים כאן גזירה שלא נוכל לה לאורך זמן וחבל.

(המאמר התפרסם לראשונה ב"גלובס")

נושאים קשורים:  דעות,  פרופ' מיכאל שכטר,  קורונה,  משרד הבריאות,  בתי החולים,  נגיף הקורונה,  תחלואה ותמותה,  מגיפת הקורונה,  מערכת הביטחון,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
23.04.2020, 11:09

מסכים עם קול התבונה, תודה מיקי שפרסמת מילים הגיוניות בכאוס ההסברתי.

אנונימי/ת
23.04.2020, 12:11

מעניין איך הם יודעים על כל כך הרבה אנשים שהם מפרים את הבידוד והנייד בבית...
אילו עוד אמצעי מעקב הם מפעילים בלי שהציבור יודע? או שזו סתם השערה וכל הכתבה שזו לא רצינית

23.04.2020, 20:34

מזל גדול שמשרד הבריאות ניהל את המשבר עד כה
(כשפיקוד העורף מופקד על המלוניות שם הרעיבו שוהים מבודדים , ועל בתי אבות שחלקם נותרו מוקפים חיילים - אפשר לחוש הקלה שהצבא לא קיבל לידיו יותר משימות)
ובהנחה שחכמים גדולים כמו אלוף (מיל) בן ישראל מנבאים באופן מבוסס שהשיא מאחורינו למשרד הבריאות ומנכ"לו מגיע קרדיט שעמדו בפרץ.
שיקום הכלכלה , עומד לפתחנו והוא לא ענין לרשות החירום הלאומית.
לגבי הקורונה וגלי המשנה של המגיפה : טוב שהרופאים המנוסים ביותר בינם קולגות שלנו בתל השומר - לא רופאי מילואים או פנסיונרים - מתרשמים באופן בלתי אמצעי ממחלקות הקורונה. אצטדיונים לא צריכים להתמלא במיטות שדה - הקורונה היא לא נשק ביולוגי מדרגה שניה אלא עודנה חידה קלינית מן המעלה הראשונה.
-
בברכת אייר בריא

אנונימי/ת
25.04.2020, 06:45

דמגוגיה בגרוש