קורונה בישראל

הבדיקות נעצרו: כעשרת אלפים בדיקות דיגום לקורונה שיובאו מסין נפסלו

מד"א וקופות החולים הונחו על ידי משרד הבריאות לעצור זמנית את נטילת הבדיקות בבתים ובמתחמי "היבדק וסע" ולהשתמש רק בערכות מתוצרת הארץ

עובדי מד"א מבצעים בדיקות לזיהוי נגיף הקורונה בדרייב אין בתל אביב. צילום: פלאש 90

קופות החולים קיבלו אתמול (ד') הודעה בהולה ממשרד הבריאות, לפיה קיים חשש שמטושים מסוג מסוים אינם תקינים ולכן הונחה מד"א לעצור זמנית את נטילת בדיקות הדיגום בבתים ובמתחמי "היבדק וסע".

התברר כי עובדת באחת המעבדות העוסקות בפיענוח הבדיקות לזיהוי נגיף הקורונה הבחינה שבחלק מהמבחנות עם המטושים שהגיעו לידיה, צבעו של נוזל חומרי הדגימה, ריאגנטים, השתנה לצהוב. היא התריעה על כך מיידית ובמשרד הבריאות, שדיווח על המקרה, עלה חשש שהמטושים או הריאגנטים זוהמו או אינם תקינים. ההערכה היא כי שכ-10,000 בדיקות דיגום נפסלו עקב כך ויהיה צורך ליטול אותן מחדש. ככל הנראה, המטושים שהובאו לארץ מסין במבצע בהול היו באיכות ירודה והבעיה היא בעיקר בחומר בתוך מבחנות המטוש.

העצירה בנטילת הבדיקות נמשכה כמה שעות אתמול ולאחר מכן הובהר שיש להשתמש לפי שעה רק במטושים מתוצרת ישראל. לקראת ערב נטילת הבדיקות חודשה.

"לאור השינויים שנמצאו בצבע הנוזל בחלק מערכות המטושים", נאמר בהודעה שנמסרה למעבדות קופות החולים, "אנו מנחים שיש להקפיד להשתמש בערכות המטושים בייצור של 'תעשיות ביולוגיות' או 'נובמד' בלבד". להודעה צורפו תמונות לדוגמה של הערכות המאושרות לשימוש לצד ההנחיה שיש לוודא כי הערכות הנ"ל נשמרות בטמפרטורה שאיננה עולה על 25 מעלות צלזיוס.

מנתוני משרד הבריאות שפורסמו אתמול ועקב עצירת הבדיקות עולה כי נלקחו כ-2,000 בדיקות פחות מביום קודם.

נושאים קשורים:  קורונה,  נגיף הקורונה,  חדשות,  מטושים,  מד"א,  משרד הבריאות,  בדיקת קורונה
תגובות