קורונה בישראל

"הנגיף אינו מבדיל בין רופא בית חולים לרופאי קהילה או לרופאי משרד הבריאות"

כך אמר הבוקר בדיון בוועדת הכספים של הכנסת יו"ר הר"י פרופ' ציון חגי, בהתייחסו למחלוקת בין הר"י לבין האוצר בדבר שכר הרופאים ששהו בבידוד: "כל הרופאים נמצאים בחזית המאבק בקורונה"

פרופ' ציון חגי, יו"ר הר"י. דורש חקירה "למען יראו וייראו אותם מסיתים אלימים"

נמשכת המחלוקת בין ההסתדרות הרפואית לבין האוצר בדבר שכר הרופאים ששהו בבידוד לאחר שנחשפו לקורונה בעת עבודתם. במרכז המחלוקת: שכר הרופאים שאינם עובדי בתי החולים. הנושא נדון היום (ה') בישיבה של ועדת הכספים בכנסת.

הממשלה דנה בנושא זה כבר ביום ב' השבוע והגיעה להסכמות. מיד כשאלו פורסמו, הודיעה ההסתדרות הרפואית, כאמור לאחר ישיבת הממשלה, כי נמצא פתרון למשבר והרופאים יקבלו שכר לפי ממוצע שכרם בשלושת החודשים שקדמו למשבר הקורונה.

אלא שהממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן, פרסם את פרטי העברת התשלום ואז התברר לצדדים כי ימי הבידוד ינוכו למעשה מימי המחלה של הרופאים וכי הפתרון המוצע תקף רק על רופאים בבתי החולים ולא על רופאי הקהילה ובריאות הציבור.

ההבהרה של האוצר עוררה מחאה בקרב הרופאים. תמכו בעמדתם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב והמועצה לביטחון לאומי. היום הגיע הנושא לוועדת הכספים של הכנסת.

בדיווח ב-ynet נמסר כי בדיון היום אמר המשנה לממונה על השכר באוצר, אפי מלקין: "אנחנו לא הצלחנו להגיע להסכם קיבוצי בגלל כל מיני פערים. הוצאנו אישור שבא ואומר את מה שהתחייבנו אז - שכל הצוותים הרפואיים ששהו בבידוד יהיו זכאים למאה אחוז מהשכר. השאלות של חברי הוועדה לגבי ההרחבה לאוכלוסיות נוספות, זו לא היתה ההתחייבות".

עוד ציין מלקין: "ביחס לרופאי מיניסטריון (משרד הבריאות) - הם שהו בבידוד לא בגלל שנפגשו עם חולה אלא בגלל שהיו בישיבת עבודה, למשל עם השר ליצמן. כמו שכל אחד נפגש עם מישהו שעלול להיות חולה, אז מבחינתנו יש שוני בין זה לבין האחר. יש פה משהו רוחבי שהוא לא ייחודי לצוותים הרפואיים ולכן הדבר הזה הוא מעט יותר מורכב".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, אמר בדיון: "מי שנפגע במהלך עבודתו צריך פיצוי מלא, והשכר הבסיסי של כלל עובדי הרפואה הוא יחסית נמוך ובנוי על תוספות כמו כוננויות, משמרות ותורנויות.

"רופאי משרד הבריאות, שנדבקים תוך כדי עבודתם, עובדים יום ולילה במאבק מול נגיף הקורונה ואי אפשר לזרוק אותם. לכן צריך לכלול גם את רופאי הקהילה, רופאי בתי החולים ורופאי משרד הבריאות. כל הרופאים נמצאים בחזית המאבק בקורונה. לא יעלה על הדעת שיבואו ויורידו ימי מחלה כשלא מדובר פה בסתם מחלה".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  שכר רופאים,  בידוד,  משרד האוצר,  פרופ' ציון חגי,  קורונה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
01.05.2020, 13:09

אולי אחד מתסמיני הקורונה הוא בילבול? מי שחושב שנערי האוצר באמת יסתכלו פעם אחד על המשאב האנושי שקוראים לו רופאים ורופאות בצורה מכבדת ומאפשרת קיום מתבלבל. נער האוצר שמשמש היום מנכ״ל משרד הבריאות במשך שנים מנסה לפגוע ביכולת הרופאים להתפרנס. אז אל תתבלבלו וגם אל תסתנוורו ממחיאות הכפים, הקהל רק מחמם את הידים כדי שיוכל בהמשך לתת איתן סטירות לרופאים במרפאות ובתי החולים

אנונימי/ת
01.05.2020, 14:02

כאשר הרי מדברים על רופאי קהילה הם מתכוונים רק לשכירי הכללית ולא לעצמאים בעיקר בשלושת הקופות האחרות

אנונימי/ת
02.05.2020, 17:20

גם לרופאים העצמאים של הכללית לא מתכוונים - אין לנו שום תמיכה. כל ההקלות כמו, למשל, תגמול על ביקור ״טלפוני״ אין לעצמאים דל הכללית.
מרגישים שלא איכפת מאיתנו כלל

אנונימי/ת
01.05.2020, 16:56

80% משירות רפואי אכלוסיה מקבלת בקהילה. רובם מהרופאים בקהילה
עצמאים. בזמן המגפה היקף חולים במרפאות הצטמצם ב80-90%.
רבותי, זאת פרנסה שלנו. על זה הולכים לקנות אוכל, להתלבש, לשלם
הוצאות בית , לשלם בעבור מרפאות וכ.ד. תכלס נשארנו בלי פרנסה .
הקופות חוגגות-לא צרכים לשלם לרופאים .יחד עם זה הקופות ממשיכות לקבל ממדינה כסף per capita. אין שום הבדל בנינו ובין בעל דוחן פלפל. לא שמעתי מילה אחת מהר"י על פיצוי לרופאים עצמאיים ולא ברור לי למה . אין צל של ספק שרופאים שטיפלו בחולי קורונה צרכים לקבל תגמול בהתאם לשעות עבודתם. אין לי צל של ספק שרופאים שנדבקו צרכים לקבל כיסוי כספי ממדינה . מדובר בתאונת עבודה גרדא, אבל הר"י שותקים והנושא לא עולה בשום פורום.
לי לא ברור למה. אנחנו חברי הסתדרות רפואית. משלמים כל חודש דמי חבר. אז מה זה יחס המזלזל הזה ?

אנונימי/ת
01.05.2020, 23:30

הרי לא משמש אירגון יציג לרופאים עצמאים

אנונימי/ת
02.05.2020, 09:34

הר״י הוא גילדה אנאכרוניסטית. לא משמש ארגון יציג לרופאים שאינם אוחזים בתפיסות עולם גילדאיות - באשר הם.

אנונימי/ת
02.05.2020, 13:37

אם אתה רופא עצמאי במכבי - את/ה לא מעודכן/נת.
ועד הרופאים העצמאים עובד מול הנהלת מכבי להסדר בעניין. ראה מייל של ד"ר סטמפלר שהועבר לרופאי מכבי.

אנונימי/ת
02.05.2020, 17:23

כן, למי אכפת? העיקר, שנעבוד ונמות בטרם זמן מהמתח ומהעומס

02.05.2020, 08:44

ישר כוח, מאבק נכון וצודק

אנונימי/ת
02.05.2020, 13:45

בראש ובראשונה צריך לשנות את שם הארגון מ"ההסתדרות הרפואית" להסתדרות הרופאים"
בשנים האחרונות הר"י בזבז משאבים ואנרגיות לדאוג לרפואה בישראל (סל בריאות וכו') במקום לדאוג לרופאים - וזאת מכספי החבר שאנחנו שילמנו. הגיע הזמן "להפוך תקליט" ולדאוג לרופאים בלבד.
טעות קריטית שהר"י לא הכריז על סכסוך עבודה כבר בימים אלה (בלי לנקוט שום אמצעים רק להכריז). הרי האוצר כבר עכשיו אינו מתכוון להוסיף ולו שקל למערכת. הוא יכריז על גירעון עקב הקורונה שבעקבותיה חייבים להמשיך ולקצץ - כולל בבריאות!!!!!!! צריך היה להודיע לאוצר שהרופאים אינם חוזרים למתכונת קודמת של עבודה עד אשר הסכומים עבור, תקנים, מחלקות וכו' אינם מועברים פיזית למערכת. עד אשר מספר מאות רופאים שסיימו סטאז ומחכים לתקן לא יתחילו לעבוד בפועל!!! - אין חזרה לעבודה רגילה. כעת הציבור בעדנו והאוצר יכנע. בעוד חודש - הלך עלינו. אנא הביטו שנית בהודעה זו בעוד חצי שנה אני מוכן להמר שהתחזית האפוקלפטית שלי תתקיים - מילה במילה.