קורונה בישראל

חשש: מחירי החיסונים לשפעת יזנקו בעקבות הביקוש הגבוה

הצפי לתחלואה כפולה בשפעת ובקורונה בחורף הקרוב עלול לייקר מאוד את מחירי החיסונים לשפעת | קופות החולים ייאלצו לספוג את ההוצאה הכבדה

חיסון נגד שפעת. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

החשש מפני גל שני של מגיפת קורונה שישתלב עם השפעת העונתית מזניק כבר עתה מרוץ כלל עולמי להשגת חיסונים לשפעת, מה שעלול לגרום לכך שעלות החיסונים תהיה גבוהה כדי פי חמישה מהעלות הרגילה ובנטל הזה יידרשו לשאת קופות החולים. כך מדווחת הבוקר (א') רוני לינדר ב"דה מרקר".

בדיווח נמסר כי בחלק מהמגיפות העולמיות שהתרחשו מאז 1918 היה גל שני, ובאחרות לא. במגיפת השפעת הספרדית, הגל השני החל בקיץ 1918, התגבר בחורף 1919 והיה קטלני בהרבה מהראשון. כשהתפרץ נגיף הסארס, הוא נעלם לאחר הגל הראשון ולא חזר. שפעת החזירים הפכה למחלה עונתית החוזרת אחת לכמה שנים.

עד כה לא הצליחו החוקרים לחזות מתי צפוי הגל השני של הקורונה. מסמך של המרכז האמריקאי למחקר ורגולציה של מחלות זיהומיות CIDRAP, מנבא שההתפרצות הנוכחית תימשך בין שנה ומחצה לשנתיים ולא תיעצר עד ש-70%-60% מהאוכלוסיה תהיה מחוסנת מפני הנגיף. במצב זה המליצו מחברי המסמך להכין את הציבור להתפרצויות הבאות ובכלל זה לתרחיש הגרוע ביותר שעדיין לא יהיה חיסון למחלה וגם לא תושג חסינות עדר. הומלץ שההתמקדות במיגון תהיה עבור צוותים רפואיים.

כלנית קיי, ראש אגף הסיעוד בשירותי בריאות כללית, צוטטה בדיווח: "לאור מגיפת הקורונה הזמנו השנה כמות כפולה של חיסוני שפעת לעומת השנה שעברה". עוד אמרה: "השנה צפוי ביקוש ציבורי גבוה יותר לחיסונים לשפעת ויש השערה שחיסון נגד שפעת עשוי לעזור לחזק את המערכת החיסונית נגד הקורונה באופן שיקשה על הנגיף לחדור לגוף".

קופות החולים כבר הזמינו את החיסונים מהחברות שמייצרות אותן. החברות התחייבו לספק את מספר החיסונים שהוזמן במחיר שסוכם מראש. האספקה עצמה תגיע רק בסמוך לתחילת עונת השפעת, לפי זני הנגיף שה-WHO יקבע.

עוד נמסר כי בניגוד לשנים רגילות, שבהן הקופות רכשו רק חיסונים שהכילו נגיפי שפעת מומתים המתאימים לארבעה זני הנגיף השונים, הפעם הן מעוניינות לרכוש כל חיסון, כולל חיסונים מוחלשים וחיסונים לשלושה זנים בלבד.

ד"ר אודי קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמר: "אנחנו מפעילים את כל הכלים שיש למדינה כדי לרכוש חיסונים. גם משרד החוץ וגופים אחרים עוזרים".

נושאים קשורים:  חיסון לשפעת,  שפעת,  קופות החולים,  חיסונים,  חדשות,  19-COVID
תגובות