קורונה בישראל

הר"י: "העלייה בתחלואה בישראל צפויה - יש צורך בהרבה יותר בדיקות"

גם באיגוד רופאי הציבור קראו לראשי משרד הבריאות לנקוט צעדים "על בסיס אפידמיולוגי ולא על בסיס גחמות ופחדים" | עובדי המעבדות מתריעים ושוב על מחסור בכוח אדם וטוענים: "הממשלה שאננה"

מעבדה רפואית, פיענוח בדיקות קורונה. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

מיד עם פרסום הדיווחים על עלייה בתחלואת הקורונה לאחר כמה ימים שבהם הסתמנה בה ירידה ניכרת, קרא בסוף השבוע (ו') יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי למשרד הבריאות ולציבור הרחב להתייחס במלוא הרצינות לנתונים המדאיגים. גם יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, קרא להתנהגות אחראית ושקולה הן של ראשי משרד הבריאות והן של הציבור.

פרופ' חגי אמר: "ההסתדרות הרפואית קוראת למשרד הבריאות ולציבור הרחב להתייחס במלוא הרצינות לנתונים המדאיגים שהתפרסמו היום. התרעתי בשבועות האחרונים מפני עלייה צפויה בשיעור התחלואה מקורונה, אם החזרה לשגרה לא תלווה בזהירות הנדרשת ואם לא ייערכו הרבה יותר בדיקות יזומות ומדגמיות לזיהוי הנגיף. לצערי, הנתונים מהיממה האחרונה מאששים את הדאגה ואסור לנו להיות אדישים מולם".

לדבריו, החזרת הפעילות של המשק חשובה מאוד לחוסנה של הכלכלה והחברה הישראלית בעת הזו, אולם "יש לעשות זאת תוך הקפדה יתרה על כללי הריחוק החברתי ועל עטיית מסיכות, תוך הימנעות מהתקהלויות".

פרופ' לוין ציין כי "העלייה במספר מקרי התחלואה בקורונה עם החזרה לפעילות היא צפויה. לפיכך אנו נדרשים לאורך נשימה, קור רוח והתנהגות אחראית ושקולה הן של ראשי משרד הבריאות והן של הציבור. זיהוי מוקדם של מוקדי התחלואה על ידי מערך בריאות הציבור בשטח - הן ברמת הפרט (איתור מקרים ומגעים) והן ברמת האזור (ניטור) - הוא כלי חיוני לקבלת החלטות דיפרנציאלית, בהתאם לסיכון הספציפי".

עוד אמר לוין כי "בצד הדריכות והזהירות המתחייבת, ההחלטות, כדוגמת סגירת בית ספר, חייבות להיות נקודתיות, על בסיס אפידמיולוגי ולא על בסיס גחמות ופחדים".

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, הגיבה גם היא: "הממשלה שאננה, ולכן היקף הבדיקות ואבחון בדיקות הקורונה ירד. אנחנו במעבדות לא ערוכים כרגע לערוך בדיקות רבות כי רוב המעבדות לא עובדות בלילות ובסופי שבוע, ובנוסף לכך כוח האדם שלנו נמצא בחסר משמעותי.

"אילו לפחות בשלב הראשון היו מחזירים אותנו למתכונת העבודה כמו באפריל ומאפשרים לנו לגייס לפחות עוד 100 עובדים למעבדות, יכולנו להיערך בהתאם להתפרצותו של הגל השני".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  הר"י,  פרופ' חגי לוין,  פרופ' ציון חגי,  אסתר אדמון,  הדבקה בקורונה,  חדשות,  בדיקת קורונה
תגובות