קורונה בישראל

משרד הבריאות בוחן שיבוץ פרמדיקים לסיוע בחדרי המיון בחורף

במשרד הבריאות בוחנים בנוסף מתן הרשאה לפרמדיקים ולחובשים צבאיים לסייע בחיסוני השפעת בקופות החולים ותוספת עוזרי רופא | יו"ר האיגוד לרפואה דחופה: "לא על חשבון תוספת כוח אדם רפואי"

פרמדיקים של מד"א מובילים חשוד בקורונה למיון "שיבא". צילם: פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, מקדם יוזמה לפיה יתוגברו בפרמדיקים המחלקות לרפואה דחופה (מלר"ד - חדרי המיון) וכן מרפאות קופות החולים כדי להקל על העומסים הצפויים בהם בשל תחלואת החורף והקורונה.  כך מדווחת הבוקר (ה') מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום". אלא  שרופאים שנחשפו ליוזמה טוענים שלא ראוי, מקצועית, שפרמדיקים יבואו במקום כוח אדם רפואי וסיעודי.

לפי הדיווח, ההערכה היא שיש כיום כ-20 פרמדיקים שיכולים להיקלט מיידית במלר"דים. כמו כן יש כ-3,000 שרובם אינם מועסקים במקצועם במד"א או במערך טרום אשפוזי.

עוד במהלך גל הקורונה הראשון התכוון משרד הבריאות לבחון יוזמה זו והחל לגייס 170 פרמדיקים לתגבור חדרי המיון ומחלקות הקורונה, אבל לפי שעה חלקם נקלט רק בשני בתי חולים - רמב"ם בחיפה ושערי צדק בירושלים.

כמו כן דווח שפרופ' לוי דן עם היועץ המשפטי של משרד הבריאות, עו"ד אורי שוורץ והאחות הראשית, ד"ר שושי גולדברג, במתן הרשאה לפרמדיקים ולחובשים צבאיים לסייע במבצע חיסוני השפעת במסגרת קופות החולים. יש כוונה לסיים את המבצע בסיוע חיל רפואה בתוך פחות מחודש וכן לכלול בתכנית התגבור גם עוזרי רופא.

פרופ' מיכאל דרשר, יו"ר האיגוד לרפואה דחופה ומנהל המיון ב"בילינסון", הגיב על היוזמה: "עבודה של פרמדיק בשטח אינה זהה לעבודה במלר"ד. אנחנו מכירים את הפרמדיקים כאנשי מקצוע בעלי ערך, נתמוך במהלך, אבל כרגע קיים מחסור ברופאי מלר"ד, בעוזרי רופא ובסיעוד. לא נסכים שתוספת הפרמדיקים תהיה על חשבון תוספת כוח אדם רפואי וסיעודי". היקף המחסור ברופאים בתחום הרפואה הדחופה מוערך בכ-100 רופאים.

נושאים קשורים:  פרמדיקים,  קורונה,  משרד הבריאות,  עוזרי רופא,  חדרי מיון,  מלר"ד,  פרופ' מיכאל דרשר,  פרופ' חזי לוי
תגובות
אנונימי/ת
21.08.2020, 19:25

לפרמדיקים יש הכשרה לעבוד במערך האשפוז והקהילה בחיסונים וטיפולים אחרים כמו שלרופאים ואחיות יש הכשרה לבצע החייאות מורכבות בניידת טיפול נמרץ .

אנונימי/ת
25.08.2020, 19:41

תגובה של ליצן

אנונימי/ת
21.08.2020, 21:21

למשרד הבריאות יש מטרה להוסיף פראמדיקים במקום רופאים. לטענתם זה יקל על העומס בחדרי מיון ומחלקות קורונה. אין ספק שזה יהיה חסכון כלכלי רב למשרד הבריאות. הרופאים צריכים רק להזהר שפעילויות שעושים הפראמדיקים לא יהיו על רישיון הרופא ואחריותו. הלימודים שלנו עלו לנו ולמשפחות יותר מידי כדי שנסכן את הרישיון שלנו והביטוח שלנו למען זרים. זה צריך להיות ברור לכול פראמדיק ולכול רופא שינסה לספח פראמדיק לרופא באחריות הרופא.
האם מי שהוא בדק כמה רפואה פנימית, גריאטריה ילדים ומחלות לומדים פראמדיקים ? אז לזכור מלא על הרישיון שלנו לעסוק ברפואה.

אנונימי/ת
22.08.2020, 06:53

לחובשים ופאראמדיקים יש הכשרה שהיא יותר ממספיקה בשביל להזריק חיסונים....זו לא תורה מסיני...אני מקווה ורוצה להאמין כי לרופאים שחוששים כי הם יקחו את מקומם, יש ידע נרחב יותר ....

אנונימי/ת
23.08.2020, 08:36

זו התחלה של מדרון חלק בו אנשים ללא הכשרה של MD יבצעו משימות של רופאים. אכן לא כל תפקיד טכני צריך שיבצעו רופא. אבל הדבר צריך להגיע לאחר הכנה מושכלת ולא בגלל מצוקת כח אדם ואיומים לקראת הסכמי שכר חדשים.

אנונימי/ת
23.08.2020, 12:57

כרגיל במקומותינו מישמשו את עולם המושגים הקשור במטפלים. בשונה מפראמדיק בוגר תכנית אקדמית כמו זו הקיימת באונ' ב"ג ובמכללה אקדמית צפת אחרים לא רשאים לשמש כעוזרי רופא במחלקות בי"ח,אפילו לא כפלצ'רים.בטוח שמנכ"ל הבריאות הנוכחי להבדיל מהקודם ער להבדל, גם אם השר הממונה יתכן שלא ומבחינתו אין הבדל בין מע"ר לבין רופא מדופלם.צפוי שבזמן הקצר שייצא לו להנהיג את מערכת הבריאות גם לא יספיק ללמוד .