חדשות

מקרה ראשון מתועד: נמנע מעישון קנאביס רפואי וסבל מפרכוסים

בבית החולים אסותא-אשדוד מדווחים על מקרה ראשון של מטופל אשר כתוצאה מהפסקת עישון קנאביס רפואי בשבת הגיע למצב של פרכוסים, בלבול ואי שקט ונזקק לעזרה רפואית

"הסיבה העיקרית לעלייה בשיעורי השימוש היא המדיקליזציה של סם הקנאביס". אילוסטרציה

בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד מדווחים הבוקר (ג') על מקרה ראשון, שעד כה לא תועד בספרות הרפואית, של מטופל אשר כתוצאה מהפסקת עישון קנאביס רפואי בשבת הגיע למצב של פרכוסים, בלבול ואי שקט, במידה שהצריכה פינוי לבית חולים.

לבית החולים הציבורי אסותא אשדוד הובהל בחודשים האחרונים כמה פעמים גבר בעשור החמישי לחייו, תושב העיר אשדוד, כאשר הוא סובל מפרכוסים, אי שקט ובלבול. החולה טופל על ידי צוות המיון ושוחרר להמשך טיפול והשגחה של הרופאים בקהילה. כאשר הובא הגבר  לבית החולים בפעם הרביעית, הבחינה אחות המלר"ד כי הוא מפונה לחדר המיון שוב ושוב בשבת בבוקר. בבירור נוסף נמצא כי המטופל סובל מכאבי גב ומשום כך הוא  משתמש בקנאביס רפואי, אך בשל היותו אדם דתי, הוא נמנע מהשימוש בקנאביס מכניסת השבת.

ד"ר דברה ווסט, מנהלת המלר"ד ב"אסותא-אשדוד". "מדובר במקרה נדיר שלא תועד עד היום בספרות המדעית". צילום: דוברות בית החולים

רופאי בית החולים, בראשות ד"ר דברה ווסט, מנהלת המלר"ד, חקרו את הנושא וביקשו לבדוק האם יש קשר בין הופעת פרכוסים לבין הפסקת עישון קנאביס. עד כה, בספרות המקצועית נמצא קשר כזה רק בבעלי חיים ומעולם לא היתה עדות להופעת פרכוסים בבני אדם מהסיבה הזאת.

בעקבות זאת המליצו רופאי בית החולים אסותא למטופל להמשיך לצרוך קנאביס רפואי גם בשבתות ולבדוק האם קיים קשר בין הדברים, אולם הוא סירב אך הסכים להמיר את עישון הקנאביס בשימוש בשמן קנאביס בשבתות. ואכן, מאז שהחל להשתמש בשמן קנאביס בשבתות, לפני חמישה חודשים, לא נרשמו עוד  פרכוסים והמטופל שב לשגרה.

ד"ר ווסט מסרה: "מדובר במקרה נדיר שלא תועד עד היום בספרות המדעית, בדבר הקשר בין אי צריכת קנאביס רפואי לבין הופעת פרכוסים בבני אדם. אני משוכנעת כי החשיבה של צוותי המלר"ד מחוץ לקופסא והצורך למצוא הסבר לתופעה הם שהביאו לגילוי החשוב הזה".

נושאים קשורים:  קנאביס רפואי,  תיאור מקרה,  חדשות,  אסותא אשדוד,  פרכוסים,  שמן קנאביס,  ד"ר דברה ווסט
תגובות