חדשות

הצעת חוק הפרמדיקים עברה בקריאה טרומית בכנסת

חוק הפרמדיקים, שאותו מקדמת יו"ר ועדת הבריאות ח"כ עידית סילמן, נועד להסדיר את מעמדם ומקצועיותם של הפרמדיקים ולעגן את הרחבת סמכויותיהם בכל הנוגע להצלת חיים

פרמדיקים מובילים פצוע לחדר מיון. צילום ארכיון: הדס פרוש/ פלאש 90

הצעת "חוק הפרמדיקים", שנועד להכשיר ולהסדיר את מעמדם ומקצועיותם של הפרמדיקים, עברה אתמול (ד') בקריאה טרומית בכנסת. את המהלך מקדמת יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ עידית סילמן.

היסטורית, את הצורך בהסדרת מעמד הפרמדיקים בחוק יזם ד"ר דוד אפלבאום כבר לפני כמעט שלושה עשורים בהיותו מנהל חדר המיון בבית החולים שערי צדק בירושלים. הוא חזר ודרש ממשרד הבריאות לפעול לשם כך. ד"ר אפלבאום נהרג לפני כ-20 שנה בפיגוע טרור ב"קפה הלל" בירושלים.

מנכ"ל "טרם" לשירותי רפואה דחופה, נתן אפלבאום, בנו של ד"ר אפלבאום ז"ל, הגיב אמש: "הגיע הזמן שהציבור ייהנה מהרחבת הסמכויות, המקצועיות והמומחיות של מי שניצב בחוד החנית ובחזית רפואת החירום, לא רק בצבא ובאמבולנסים אלא גם במוקדים לרפואה דחופה. מדובר בתיקון עוול היסטורי והסדרה של אחד המקצועות החשובים בתחום הצלת החיים.

"הסדרת מקצוע הפרמדיקים – תחום שבו כבר פועלים בארץ כמה אלפי ישראלים - יאפשר לא רק להבטיח רמה מקצועית גבוהה, אלא גם עיגון והרחבת סמכויותיהם בכל הנוגע להצלת חיים וקידומם המקצועי של אנשי המקצוע הזה, שכבר עתה קיים בו מחסור חמור בכוח אדם לביצוע פעולות מהירות במסגרת שירותי הצלת חיים לחולים ולנפגעים במצבי חירום, עד קליטתם בחדרי המיון", ציין אפלבאום.

על פי הצעת החוק, ניתן יהיה לגבש מנגנוני לימוד והכשרה של הפרמדיקים, לקבוע את סמכויותיהם ולהסדיר את ההסמכה והפיקוח על עבודתם.

נושאים קשורים:  פרמדיקים,  חוק הפרמדיקים,  חדשות,  הצעת חוק
תגובות
04.03.2022, 10:04

הזמן הגיע מזמן...

אנונימי/ת
04.03.2022, 10:53

הגיע הזמן. הידעתם? בישראל אין חוק המסדיר את מקצוע הסיעוד. אחות מוסמכת שלמדה ארבע שנים לא כולל על בסיסי ושני תארים (ללא מומחיות או מיילדת) מקבלת מספר רישום ולא רישיון להבדיל מפרמדיקים שעשו קורס של שנה וחצי.

אנונימי/ת
04.03.2022, 13:41

אחות זה מקצוע אחר, ידע אחר ואי אפשר להשוות לידע של רופא.

05.03.2022, 10:21

נכון. הידע הוא אחר ובאמת אי אפשר להשוות לרפואה. אחות לומדת הרבה יותר ממדעי החברה כגון- ראיון ותקשורת, מבואות כגון סוציולוגיה, אנטרופולוגיה פסיכולוגיה חברתית ועוד . זאת, בנוסף ללימודי מדעי החיים והטבע כגון אנטומיה, פרמקולוגיה, פיזיולוגיה , ביוכימיה ועוד. כל זה מאפשר לאחות להיות המתאמת והמקשרת בין החולה ומשפחתו לרופא , לתווך , ליישם ולהוציא לפועל את הטיפול על כל המרכיבים הביו פסיכו סוציאליים. ולתגובה האחרת: רישום, רישיון, רישוי וכד' הם מילים נרדפות לאותו הדבר.

אנונימי/ת
14.03.2022, 19:47

תודה לאל אין צורך במתווך בין הרופא למטופל ומשפחתו. היחסים הישירים טובים גם כך. מרב כך שהאחיות היום כל כך מלומדות ומשופעות בתוארים אין יותר מי שיטפל בחולה. כולנו מתגעגעים לאחיות של פעם שלא חששו להתקרב לחולה ולשאול אותו לצרכיו במקום לעסוק בתרשימי זרימה ובתכנון טיפול

אנונימי/ת
04.03.2022, 13:39

ממש יגרום לירידה באיכות הרפואה בארץ. בלי לזלזל במקצועיות של פרמדיקים הם לא רופאים, זה מקצוע אחר. במיוחד רשימת תרופות וטיפול במחלות שלא קשורות לטיפול נמרץ. חבל אם החוק יעבור. אך ממשלה הזאת הזויה אפשר לצפות כל דבר מטומטם.

אנונימי/ת
04.03.2022, 15:10

הסדרה זה תמיד טוב

אולי כדאי קודם להבהיר לחברי הכנסת
ש״רפואת החירום ״ אותה יודעים הפראמדיקים לעשות בניידות טיפול נמרץ
אינה אותה ״ רפואה דחופה״ שעושה רופא במוקד ״ טרם״

מהכתבה משתמע שהרצון ״ להסדיר״ תואם לאינטרס פרטי להעמיד פארמדיקים במוקדי רפואה דחופה כמו ״טרם״
קרוב לודאי במקום רופאים ,
האם במקרה זה יוביל גם להוזלת עלויות מעסיק ?!
שכרו של פארמדיק קרוב מאוד לשכר מינימום

אנונימי/ת
04.03.2022, 15:12

זילות של מקצוע הרפואה. איני מבינה איך הסתדרות הרופאים שותקת.עוד מעט הפרמדיקים ינתחו וגם ירדימו - הרי יש מחסור במרדימים אז למה לא? האם חברת הכנסת עידית סלמאן תהיה מוכנה לקבל טיפול/אבחנה/תרופות מפרמדיק? היא הרי תקבל טיפול של VIP, חדר נפרד במחלקה וכו'...מאחלת לה רק בריאות אך שתחליף את הדיסקט.

05.03.2022, 18:17

נראה שהיעלמותה של הסתדרות האחיות והעמותה לקידום לטיפול נמרץ, מאפשרת לדון באופציות כאלה
הסדרת מעמד פאראמדיקים, הסדרת מעמד עוזרי רופא,
מה עם הסדרת מעמד האחיות והרחבת התמחויות קליניות בסיעוד
איך יכול להיות פרמדיק במעמד אבחון ולרשום טיפול ולא אחות טיפול נמרץ לסיגיו עם הכשרה של תואר אקדמי שני וקורס על בסיסי בתחום
מישהו צריך להתעורר, ויפה שעה אחת קודם

11.05.2022, 16:35

בתור אח ופראמדיק לא מבין את התגובות פה.
זה שהפראמדיקים מסדירים בחקיקה מקצוע קריטי וחשוב זו תעודת כבוד לארגון הפראמדיקים.
הייתי מעלה את השאלה היכן הנהלת הסיעוד בהסדרה המקצועית ?
התשובה הרחק מאחור.
מזמן היו יכולות להיות סמכויות גבוהות יותר לאחיות