חדשות

פגישה אישית עם ג'וק במחלקה לרפואה דחופה בביה"ח לניאדו

לא בכל יום פוגש ד"ר ג'יי וולגלרנטר, מנהל יחידת אא"ג ילדים בבית החולים לניאדו, ג'וק חי. זה קורה לו אחת למספר שנים, אבל הפגישה האחרונה היתה מעניינת ומאתגרת במיוחד

החרק החי התיישב על עור התוף. צילום: דוברות לניאדו

למחלקה לרפואה דחופה בבית החולים לניאדו בנתניה הגיעה אישה בשנות ה-70 לחייה, שהתלוננה על רעש בעוצמה גבוהה מאוד ותחושת עקצוץ וגירוי עז בתוך האוזן שלה. למחלקה נקרא הרופא התורן ממחלקת אא"ג - ד"ר ג'יי וולגלרנטר, המנהל את יחידת אא"ג ילדים. ד"ר וולגלרנטר ביצע תשאול קצר של האישה והבין כי חרק נכנס לתוך תעלת השמע והתיישב על עור התוף.

מדובר בתופעה נדירה, הטיפול הניתן לה בדרך כלל מתחיל בשפיכת נוזל הרדמה לתוך האוזן, בכך הורגים את החרק ומאלחשים את הכאב. אולם, הגברת הינה בעלת רגישות לחומרי הרדמה ועל כן היה בלתי אפשרי לבצע את הטיפול הראשוני.

ד"ר וולגלרנטר החדיר מצלמה לתעלת השמע, אבחן את מיקומו של החרק הטורדני ושלף אותו בניסיון הראשון, לאחר מאבק לא קל מצד החרק. כל זאת, כאמור, בוצע ללא הרדמה כלל, כשהאישה לא זזה, למרות משק כנפי החרק על עור התוף שלה ותחושת הכאב.

ד"ר וולגלרנטר סיפר: "אחת לכמה שנים אני מקבל טלפון באמצע הלילה, עם צרחות אימים של מטופל או מטופלת, שחרק נכנס לתוך האוזן שלהם. לפעמים זה מרגיש כאילו המטופלים עוברים התקף פסיכוטי. צריך להבין שחרק שמתיישב על עור התוף מייצר רעש בעוצמה גבוהה מאד, לצד תחושת גירוד, דגדוג או עקצוץ קשה. זה פשוט בלתי נסבל.

"במקרה הזה הגיעה אלי אישה מחדר המיון, עם תלונה שלפני כארבעה ימים נכנס לאוזן שלה חרק, ולמרות המצב היא מצליחה לשמור על שלווה ורוגע, אין לי מושג איך. השלווה והרוגע שלה היו כלי טיפולי משמעותי. אילולי היא היתה כה שלווה, אני בספק גדול אם הייתי מצליח להוציא את החרק מתוך האוזן, בגלל הרגישות לחומרי הרדמה.

"הסכנות הכרוכות בכניסת חרק לאוזן, מלבד הסבל הכבד, הם זיהום, אובדן שמיעה ועוד. זה משהו שאני לא מאחל גם לשונאים שלי. אני שמח שהצלחתי לבצע את שליפת החרק מהאוזן ומאחל לגברת בריאות שלמה".

נושאים קשורים:  המרכז הרפואי "לניאדו",  ד"ר ג'יי וולגלרנטר,  חדשות,  חרקים
תגובות
22.08.2022, 18:13

מדהים! אין כמו ד''ר ג'יי

22.08.2022, 19:25

חבל שד"ר ג'יי לא ידע שלשתק את חרקים או זבובים צריך לא עם חומר הרדמה, אלה ע"י טיפות שומניות , למשל שמן פרפין, ואז חרק מיד נחנק ולא זז. אז אין סבל למטופל ואי פרסומים "מוזרים"...
ד"ר ודים לטיצ'בסקי

22.08.2022, 20:27

לא יפה ולא קולגיאלי.

אנונימי/ת
22.08.2022, 20:35

ממש ככה.

28.08.2022, 08:21

מחד גיסא - נכון. מאידך - היה צריך לנסח את התגובה אחרת. למשל להציע גם את דרך הפעולה הזו. סה"כ שתי השיטות עובדות.

אנונימי/ת
29.08.2022, 23:51

המידע בכתבה מעניין, אבל ראוי שהעיתון היה עושה עבודת תחקיר יותר מעמיקה לפני הפרסום, ומוסיף בעצמו מרופאי אף אוזן נוספים את המידע על האפשרות של טיפול בטיפות שמן פרפין.
העיתון העדיף לפרסם כותרת שמושכת את העין, ופחות באיסוף מידע חשוב ורלוונטי. מידע שחשוב שיהיה לרופאים, אחיות, למטפלים, למי שנקלע למצב של חקר באוזן, ולבני משפחתו, כדי להבטיח טיפול נכון ומיטבי, ולצמצם סבל של בני אדם.
זה הערך שצריך להוביל את העיתון בפרסומיו.
משפרסם העיתון את המידע החלקי, טוב שד"ר ודים לטיצ'בסקי הוסיף את תגובתו המלומדת.
נכון שאפשר וכדאי להיות יותר עדין עם מי שחסר לו ידע, אבל העיקר בפרסום מידע רפואי בעיתון צריך להיות מהימנות ושלמות הידע המוצג, ופחות הלבנת פניו של רופא שמביא סיפור שמושך קוראים לעיתון, ופרסום לעצמו, כשהוא חסר חלק חשוב של ידע בנוגע לאפשרויות הטיפול במקרה המסופר.

אנונימי/ת
01.09.2022, 21:17

ההנחיה שלי למטופלים במקרה של חרק באוזן היא לטפטף שמן כלשהו לאוזן. אין חרקים שחיים בשמן. בנוסף, הרבה יותר קל אח"כ לשאוב את החרק.