חדשות

המצנתרים יצאו לחופשה ובכל הצפון אין עתה אף לא מצנתר מוח אחד

החולים בשבץ מוחי מרמב"ם, גליל-נהריה ופדה-פוריה מועברים בימים האחרונים במסוק או באמבולנס לבתי חולים במרכז הארץ, תוך סיכון חייהם

פינוי והעברת חולים ופצועים במסוק. צילום ארכיון: רועי אלימה/ פלאש 90

ללא כל תיאום ביניהם, שלושה מצנתרי המוח היחידים שפועלים בבתי החולים בצפון הארץ יצאו השבוע לחופשה וכך נוצר מצב שבכל אזור הצפון אין מי שיצנתר חולים בשבץ מוחי ואלה מועברים בימים האחרונים במסוק או באמבולנס לבתי חולים במרכז הארץ, כאשר מסע כזה עלול לסכן חיים. כך דיווח אמש יואב אבן בערוץ 12.

בתגובה לפרסום אמר היום (ב') ל"דוקטורס אונלי" פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל: "לתושבי צפון הארץ, כמו ליתר תושבי המדינה, מגיע מצנתר מוח וצוותי רפואת שבץ מוח זמינים, מיומנים ומנוסים, 365 ימים בשנה".

ידוע מכבר שרק בשלושה בתי חולים בכל אזור הצפון מבצעים כיום צנתורי מוח: רמב"ם בחיפה, המרכז הרפואי לגליל בנהריה ו"פדה-פוריה" בטבריה. אולם, בכל אחד מהם עובד מצנתר מוח אחד. שני המצנתרים מ"פדה-פוריה" ו"גליל-נהריה" נמצאים בחופשה בחו"ל והמצנתר מרמב"ם בחופשה בארץ.

לפי הדיווח, לראשונה מזה כמה שנים התבצעו רק בשבוע האחרון לפחות שני פינויים של חולים בשבץ מצפון הארץ לבתי החולים במרכז. מ"זיו" בצפת פונה חולה במסוק ל"שיבא" ומהמרכז הרפואי לגליל בנהריה פונה חולה באמבולנס, חרף נסיעה ממושכת, למרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא). בית "שערי צדק" קלט רק בסוף השבוע שני חולים שנזקקו לצנתור מוח – אחד מצפון הארץ והאחר מהדרום ולשם כך גייס בית החולים הירושלמי שני מצנתרים נוספים כדי להבטיח שבכל עת יהיה במקום מצנתר מוח זמין.

מדי שנה מתבצעים בכל בתי החולים בארץ כאלף צנתורי מוח. ניתן לבצע פרוצדורה זאת עד 24 שעות מרגע הופעת תסמיני השבץ בתנאי שההדמיה של המוח מראה שזה עדיין חי ולא מדובר בנזק בלתי הפיך. כ-90% מהצנתורים לפתיחת עורק חסום מסתיימים בהצלחה ובכ-50% מהצנתורים חל שיפור נוירולוגי משמעותי אצל המטופל.

אתמול הודיע המרכז הרפואי פדה פוריה כי "לאור הנסיבות המיוחדות, ד"ר ערן מאירוביץ', מצנתר המוח קיצר את חופשתו וכן נמסר כי "מקובל עלינו שנדרש תיאום כדי למנוע מצב של העדר מצנתרי מוח בכל אזור הצפון".

רמב"ם מסר: "מאז שלושה חודשים יש בבית החולים מצנתר מוח אחד, ד"ר איתן אברגל, המבצע כל חודש תורנויות וכוננויות רבות סביב השעון ומאות צנתורים. גם הוא זכאי כמו כל עובד במערכת הבריאות לחופשה". מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה נמסר בתגובה: "חופשות של אנשי צוות רפואי אינן שונות מחופשות של כל עובד. אין ביכולתו של המרכז הרפואי למנוע יציאת עובד לחופשה".

משרד הבריאות, המפרסם מדי חודש את זמינות מצנתרי המוח בארץ, הודה לפי הדיווח שקיים פער בחודש הנוכחי במספר ימי הזמינות של מצנתרי המוח בצפון ארץ - מצב המצריך שינוע מטופלים למרכזים הרפואיים במרכז.

"לתושבי צפון הארץ, כמו ליתר תושבי המדינה, מגיע מצנתר מוח וצוותי רפואת שבץ מוח זמינים, מיומנים ומנוסים, 365 ימים בשנה", אומר היום פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל. "כיו"ר האיגוד הנוירולוגי, חשתי שמחובתי להתריע. פניתי באופן אישי, ומבעוד מועד, כבר לפני ימים למשרד, כדי להתריע שברשימות מטעמו, לא מופיע בחודש אוגוסט מצנתר מוח זמין בצפון ישראל למשך כשבוע. אני חש תסכול אישי רב על כך שהעניין לא נפתר. נדמה לי שבעתיד נכון יהיה למנוע מצבים דומים".

עוד מסר טנה: "מעבר לצורך הברור בעיבוי המרכזים לצנתורי מוח, עמדת החברה לשבץ מוח ועמדת האיגוד הנוירולוגי היא, שיש צורך להקים חמ"ל העברות של חולים, כדי לייעל העברות נדרשות בשבץ מוח חד בין בתי החולים, ולקצר בכך למינימום את משכי זמן ההעברות. זה יסייע בצמצום נכות ארוכת טווח. נושא זה נמצא על שולחן משרד הבריאות וחשוב לקדמו".

נושאים קשורים:  שבץ מוח,  חדשות,  צנתור מוח
תגובות
אנונימי/ת
22.08.2022, 21:02

במדינה קטנה כמו שלנו זה לא נורא להטיס במסוק את החולה למרכז על מנוסה.

אנונימי/ת
24.08.2022, 22:52

כל עובד זכאי לחופש ולא צריך לתאם את חופשתו עם רופאים במרכזים אחרים. שבתי החולים ידאגו להעסיק מספר מצנתרי מח.