חדשות

משרד הבריאות מאיים לקצץ בתקציב הסיוע השנתי למד"א

משרד הבריאות מסייע למד"א בכ-120 מיליון שקל בשנה אך מאיים לקצץ 20% בתקציב כיוון שבמד"א מתעכבים בהעברת דו"חות ונתונים שהארגון התחייב להם | מד"א: הנושא יוסדר בשבוע הקרוב

ניידת מגן דוד אדום (צילום: אילוסטרציה)

מחלוקת בין משרד הבריאות לבין מגן דוד אדום (מד"א) עלולה להוביל לקיצוץ של 20% בתקציב ארגון ההצלה, מסוף השבוע הקרוב. כך דיווחה הבוקר (ג') מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום".

משרד הבריאות מסייע למד"א בכ־120 מיליון שקל בשנה. הקיצוץ צפוי לפגוע בשירותי מד"א ביהודה ושומרון, בתגבור מערך ניידות טיפול נמרץ בשדרות ובאשכול, בפינוי במסוקים ובתפקידים נוספים.

מד"א איננו ארגון ממשלתי וכחבר בצלב האדום הבינלאומי הוא שומר על עצמאותו. משרד הבריאות מעביר למד"א כאמור תקציב שנתי כדי לסייע לו, אבל משרדי הבריאות והאוצר דורשים לקבל ממד"א דיווחים מסודרים בזמנים קבועים על אופן ניצול התקציב, דו"חות כספיים רבעוניים ושנתיים, דו"חות שכר, תכנית עבודה ותקציב מאושר וכן נתונים מבצעיים ומדדי איכות הטיפול כמו משך ההמתנה לפינוי באמבולנס. משרד הבריאות טוען שלא קיבל דיווחים אלה למרות שחלפו כמעט חודשיים מהמועד להגשתם, בסוף יוני, ולפיכך, לפי הדיווח, הבהיר למד"א כי אם לא יעמוד במלוא חובת הדיווח עד תחילת ספטמבר – סכום הסיוע הכספי יקוצץ ב-20%.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות מעריך מאוד את פעילותו של מד״א כארגון ההצלה המרכזי הפועל במדינת ישראל. מדובר בכסף ציבורי ומטבע הדברים מד״א נדרש, כמו כל ארגון דומה, לדווח על הפעילות שנעשתה בתקציב שהוקצה לו. חובת הדיווח מעוגנת בהסכם חתום ומפורט בין הצדדים, כך שהתנהלות מד״א בהיבט זה תמוהה, שכן למרות בקשות חוזרות ונשנות לדווח את הנדרש באופן שקוף, מד״א בוחר שלא להעביר עד לרגע זה את הנתונים המבוקשים".

אמש נמסר ממד"א שהנושא יוסדר בתחילת השבוע הקרוב.

נושאים קשורים:  מד"א,  משרד הבריאות,  חדשות
תגובות