חדשות

ביה"ח הציבורי שמיישם כבר 5 שנים: משמרות מתמחים 12-8 שעות בלבד

חיזוק למאבק המתמחים: מלר"ד בית החולים אסותא באשדוד עובד במתכונת של עד 12 שעות משמרת מיום הקמתו | המנכ"ל ד"ר ארז ברנבוים: "התנאי הראשון למודל הוא מספר מספק של מתמחים"

רופאים מתמחים במלר"ד אסותא-אשדוד. צילום: דוברות בית החולים

על רקע מאבק המתמחים המחריף והעובדה שחלק ממכתבי הפיטורין צפויים להיכנס לתוקף כבר בימים הקרובים, יציין השנה בית החולים הציבורי אסותא אשדוד מקבוצת מכבי חמש שנים לפתיחתו. לצד העובדה שהוא בית החולים הציבורי הראשון שנבנה בישראל בעשורים האחרונים הוא גם מביא בשורה והוכחה שנוגעת באופן ישיר למאבק המתמחים ומחזקת אותו: מלר"ד בית החולים עובד במתכונת של עד 12 שעות משמרת מיום הקמתו.

מדובר ביוזמה של מנהלת המלר"ד, ד"ר דברה ווסט, שעם פתיחת בית החולים עמדה על כך שיאמצו שני תנאים: הראשון – לא תהיינה משמרות של 26 שעות, בין אם מדובר ברופא בכיר ובין אם מדובר במתמחה והדבר השני - הימצאות של רופא בכיר ומומחה 24/7 במיון. בבית החולים החליטו לאמץ את היוזמה ואף הוסיפו עליה וקבעו שתתקיים התאמה בין משמרות הרופאים למשמרות צוותי הסיעוד.

תבור אנושי, ראש אגף משאבי אנוש, מסביר כיצד מתבצעת המשמרת בפועל: "משמרות המלר"ד הן 8 עד 12 שעות בלבד ולא יותר. המשמרת הראשונה מתחילה ב-07:00, שנייה ב-15:00, והאחרונה ב-23:00. תמיד יש חפיפה של שעה בין משמרת אחת לקודמתה, כאשר המשמרות של כלל הרופאים מקבילות למשמרות צוותי הסיעוד. המשמעות היא אחת: הרצף הטיפולי לא רק שלא נפגע, הוא גם אופטימלי".

ד"ר ארז ברנבוים, מנכ"ל בית החולים: "מדובר ביוזמה מבורכת של מנהלת המלר"ד שלנו ד"ר ווסט, יוזמה שדרשה התאמות, תכנון מודלים שונים והסכמות בין מספר גורמים. נוצרה תבנית שהיא הכל 'תוצרת אסותא-אשדוד'". עם זאת מדגיש ד"ר ברנבוים: "המודל הזה אמנם עשוי לעבוד בעוד מחלקות ובעוד בתי חולים, אבל התנאי הראשון לכך הוא מספר מספק של מתמחים. זו המשוכה הראשונה שעימה צריכה להתמודד המערכת בטרם תרחיב אותו. לצערי, כרגע זה מאוד מאתגר".

מציאות נוספת וייחודית לבית החולים באשדוד היא העובדה שבעוד בבתי חולים אחרים המתמחים מכלל המחלקות כמו כירורגיה, פנימית או אורתופדיה, מבצעים חלק גדול מהתורנויות במיון ולא במחלקות האם, וזאת על מנת לעומד בתקן ובדרישות, ב"אסותא-אשדוד" רק מתמחי המלר"ד עושים תורנויות במלר"ד. על מנת לאפשר זאת, יש צוות של 20 מתמחים ומתמחות ברפואה דחופה שמאיישים את המחלקה 24/7.

ד"ר ווסט, מנהלת המלר"ד, מסכמת: "אנחנו מאמינים שכל מחלקה צריכה את המתמחים שלה שיתמחו קודם כל במחלקות שלהם - זה אחד היתרונות הגדולים אצלנו, במציאות שתורמת הן למטופל והן למטפל. המטופל צריך מתמחה שהתמקצעותו ונסיונו הן בבעיה ממנה הוא סובל ולא מתמחה ממחלקה אחרת".

נושאים קשורים:  אסותא אשדוד,  מלר"ד,  מתמחים,  ד"ר ארז בירנבאום,  ד"ר דבורה ווסט,  קיצור תורנויות
תגובות
אנונימי/ת
07.09.2022, 10:09

האבסורד הוא שאצלכם בבית חולים התפטרו כ50 מתמחים, כולל מהמלרד. איך זה מתיישב אם לא עושים 26?

אנונימי/ת
06.10.2022, 15:59

סולידריות, אנשים נרתמים למאבק צודק, גם אם לא נפגעים מעוולותיו באופן ישיר. זה לא אבסודרד, זו אנושיות

אנונימי/ת
07.09.2022, 19:05

מלרד פח.
70 שעות המתנה עלייה למחלקה. שלא יספרו סיפורים.
חיים בסרט שהם עושים rural medicine ומפרקים חולים.בדיחה

אנונימי/ת
07.09.2022, 19:16

המתנה במלרד היא לא מדד לאיכות המלרד

אנונימי/ת
13.09.2022, 22:45

חבל שכל מה שקורה במיון אסותא לא מפרסמים על בסיס יומי . מי שעובד מולם בעיר אשדוד כגון רופאי קופות חולים , מוסדות סובלים . מעדיפים להפנות חולים למוסדות קרובים אחרים כמו ברזילי ומרכז רפואי קפלן . לא מקבלים שירות הולם שזה מתחיל מהמתנה ארוכה ,חוסר מקצועיות ,אנשים נשארים ימים במיון , לא מקבלים עזרה מצוות מקצועי בתחום אחרים כי חושבים שרופא במיון אסותא הוא גם נוירולוג , גם כירורג, גם אורטופד , פסיכיאטר ועוד . עובדים כמו מוקד חיצוני ומשחררים קשישים במיוחד ללא פתרונות . ואז חולים פשוט חוזרים שוב ושוב אד שמרחמים ומאשפזים אותם במחלקות אך עם סיבוכים. יתכן ששיטה מתאימה במקומות אחרים באולם כאשר מערכות בתוך בית חולים ובקהילה מסונכרנים ולא בצורה אי בודד. אין שום תועלת בדבר . חבל שהכל רק פרסומת אחד גדולה .

אנונימי/ת
07.09.2022, 19:09

יוזמה ברוכה. בוז לתגובות החמוצים!

אנונימי/ת
07.09.2022, 19:40

החפיפה עם משמרות האחיות נכון הגיוני ומתבקש. זה גם ימשוך יותר רופאים ורופאות למערכת שיוכלו גם לשמר את חיי המשפחה שלהם וזה יקרין באופן חיובי על עבודתם. מי שימתין לעיתוי הנכון, הוא אף פעם לא יגיע. בסוף כל הסיפור של הישום הוא בעיקר כספי ומעט נפשי. בשנים האחרונות מספר הרופאות גדל משמעותית ולא ניתן לנתק אישה ואמא צעירה לאורך זמן ממשפחתה במתהווה.

אנונימי/ת
07.09.2022, 19:42

תיקון: המתהווה

אנונימי/ת
07.09.2022, 20:13

בהצלחה!!
היו מודל לבתי חולים אחרים שהדבר אפשרי.
כל הכבוד!

09.09.2022, 15:36

כל דור של רופאים מקטר על הדור שאחריו שהוא מפונק כשאנחנו בכינו על 36 שעות עבודה רצופות הוותיקים אמרו לנו אנחנו נשארנו בתורנות מיום שישי עד יום ראשון אחר הצהריים. מערכת שלא מתגמשת לנוכח השינויים באורח החיים הכללי סופה להיכחד ערכת הבריאות צריכה שינוי קיצוני של מעבר למשמרות מלאות כולל ניתוחים בלילה וקיצור התורים תוך תגמול נאות של הרופאים הבכירים והמתמחים כאחד