חדשות

באסותא אשדוד גובש מדד קליני לניבוי הידרדרות מטופל

מטרת המדד להתריע על הצורך להפנות את המטופל באופן מהיר ליחידה לטיפול נמרץ לביצוע התערבות מיידית ולהצלת חיים. אחוז התמותה בקרב אלה שקיבלו ציון גבוה מ-7 עולה פי ארבעה לעומת אלה שקיבלו ציון נמוך יותר

בית החולים אסותא-אשדוד. צילום: דוברות בית החולים

בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד בוצע לאחרונה מחקר חדשני, בניסיון לגבש מדד קליני המורכב ממגוון סימנים חיוניים של החולה, שמיועד לחזות הידרדרות אפשרית במצבו. כאשר מזוהה חולה שכזה, מטרת כלי העבודה החדש היא להתריע על הצורך בהעברתו לאשפוז ליחידה לטיפול נמרץ כדי לעצור את ההידרדרות ולמנוע החמרה במצבו הקליני, ובכך להציל את חייו.

החוקרים, איציק ברנט – האח אחראי וטניה לוקצ'בסקי סגניתו במחלקה לטיפול נמרץ, ביקשו למצוא מודל המבוסס על מספר פרמטרים אובייקטיבים, ללא התחשבות במחלות רקע ובגיל המטופל. בין הפרמטרים – דופק, לחץ דם ומצב הכרתי. לכל משתנה הוענק ניקוד מבוסס רפואית, כך שבסופו של דבר מתקבל ציון בין 1 ל-10. אם הציון המתקבל הוא בערכים המוגדרים כמחייבים פינוי מהיר של המטופל למחלקת טיפול נמרץ, טרם הדרדרות אפשרית – יבוצע הפינוי מיידית, מתוך רצון להציל את חייו.

החוקרים בחנו את כלי הניבוי החדש על פני שלושה חודשים במחלקה פנימית א' ומצאו כי אחוז התמותה בקרב מטופלים שקיבלו ציון נמוך מ-7 היה 14%, שנחשב לסביר, אך בקרב אלה שקיבלו ציון 7 ומעלה חלה עלייה ניכרת באחוזי התמותה ו-60% ממקבלי ציונים אלה, נפטרו. החוקרים הסיקו כי נמצא יחס ישיר בין ציון המודל לשיעור התמותה.

איציק ברנט עורך המחקר: "רצינו למצוא כלי חדש, מדויק ככל הניתן אך פשוט, שיוכל לעזור לנו לקדם התערבות טיפולית מוקדם ככל הניתן לעזור למטופלים ולהציל את חייהם. בניסוי שערכנו, הכלי הזה מוכיח אמינות בצורה יוצאת דופן ולשמחתי בית החולים החליט לאמץ אותו. אני תקווה שעוד בית חולים ילכו בעקבותינו וכך נוכל להציל את חייהם של רבים."

נושאים קשורים:  חדשות,  אסותא אשדוד,  הידרדרות,  אשפוז
תגובות
02.12.2022, 21:13

מעבר לפרמטרים שהוזכרו למעלה (דופק, לחץ דם ומצב הכרתי) האם יש עוד פרמטרים שנלקחו בחישוב המדד ?