חדשות

שכיחות תלונות נוירולוגיות בקרב חולים עם יתר לחץ דם חמור

סקר ארצי בארה"ב הראה: ל-8% מהחולים שמגיעים לחדרי מיון יש יתר לחץ דם חמור ולחמישית מהם יש תלונות נוירולוגיות

מדידת לחץ דם, יתר לחץ דם. אילוסטרציה

לפי מחקר שבדק את השכיחות והמאפיינים של תלונות נוירולוגיות המתלוות ליתר לחץ דם חמור אצל חולים בחדר מיון, חמישית מהחולים שמגיעים לחדר מיון עם יתר לחץ חמור סובלים מתלונות נוירולוגיות. המחקר נערך על ידי מדענים מאוניברסיטת קורנל בארה"ב ופורסם בכתב העת The American Journal of Emergency Medicine.

לחץ דם גבוה הוא תופעה שכיחה בקרב חולים שמגיעים לחדר מיון, ושיעור הביקורים במיון בשל יתר לחץ דם נמצא במגמת עלייה. יתר לחץ דם חמור עשוי ללוות תסמינים נוירולוגיים ללא סימנים ברורים של נזק לאיברי מטרה. עם זאת, אירועים חריפים של כלי דם במוח יכולים להיות לגרום ליתר לחץ דם חמור והם גם יכולים להיות התוצאה של יתר לחץ דם חמור.

יתר לחץ דם הוא הגורם המוביל למחלות לב וכלי דם ולמוות בטרם עת ברחבי העולם והוא גורם סיכון מרכזי לשבץ מוחי. בארה"ב, כמעט מחצית מהבוגרים סובלים מיתר לחץ דם או מקבלים תרופות להורדת לחץ דם.

אחד האיברים שעלולים להינזק מיתר לחץ דם חריף הוא המוח, ואירועים מוחיים חריפים קשורים בעצמם גורמים לעלייה של לחץ הדם. אבחון פגיעה חריפה בכלי דם במוח כתוצאה מיתר לחץ דם, או כסיבה ליתר לחץ חמור, עשוי להיות מאתגר בשל מגוון הביטויים הנוירולוגיים הפוטנציאליים של מחלות כלי דם במוח, החל מאנצפלופתיה ועד לליקויים נוירולוגיים קלים, חולפים ולא ספציפיים.

החוקרים השתמשו במדגם רחב כדי לקבוע את השכיחות והמאפיינים קליניים של חולים עם יתר לחץ דם חמור ותלונות נוירולוגיות. הם השתמשו בנתונים שנאספו ברחבי ארה"ב בין השנים 2016-2019 כדי לזהות בוגרים שהגיעו לחדר מיון עם יתר לחץ דם חמור (לחץ דם סיסטולי גבוה מ-180 מ"מ כספית ולחץ דם דיאסטולי גבוה מ-120 מ"מ כספית). נבדקו תלונות נוירולוגיות שדווחו על ידי חולים אלה, משקל החולים והאם נגרם נזק חמור לאיברים.

בשנים הנבדקות, כ-40.4 מיליון חולים שהגיעו לחדרי מיון ברחבי ארה"ב סבלו מיתר לחץ דם חמור, והיוו 6.1% מכלל החולים שביקרו בחדרי מיון באותה תקופה. רק 2.8% מהחולים עם יתר לחץ דם חמור אובחנו עם מחלה חריפה של כלי הדם המוח. מצב חירום של יתר לחץ דם אובחן ב-92.0% מהם. ל-75.6% מהחולים עם אבחנה מוחית היו תלונות נוירולוגיות ול-19.9% מהחולים ללא אבחנה מוחית היו תלונות נוירולוגיות.

החולים עם מצב חירום של יתר לחץ דם ותלונות נוירולוגיות נטו להיות מבוגרים, נשים, בעלי עבר של שבץ או אירוע איסכמי חולף, לעומת חולים ללא תלונות אלו. כאבי ראש שאינם מיגרנה וורטיגו היו התלונות הנוירולוגיות השכיחות ביותר.

מספר רב של חולים שהגיעו לחדר המיון סבלו מיתר לחץ דם חמור. כ-8% מהחולים הללו סבלו ממצב חירום של יתר לחץ דם ולגבי 92% האחרים, כמעט 20% סבלו מתלונות נוירולוגיות כגון כאבי ראש ורטיגו. לאור האופי הלא ספציפי של תלונות נוירולוגיות אלו והקשר ההדוק בין לחץ דם מוגבר ואירועים חריפים של כלי דם במוח, נדרש מחקר נוסף כדי להגדיר אסטרטגיות ניהול יעילות של מקרים אלה.

נושאים קשורים:  יתר לחץ דם,  ילד,  מחקרים,  חדר מיון,  חדשות,  תסמינים נוירולוגיים
תגובות