חדשות

"איכילוב": אישה בהריון עם מפרצת של עורק הטחול ועוברה ניצלו ממוות

האישה, בשבוע 31 להריון, התלוננה על כאבי בטן עזים, העובר במצוקה חולץ בניתוח קיסרי והרופאים המשיכו להילחם על חיי האם: מקרה חירום עם 5% סיכוי לחיות

ד"ר אילת דנגוט, ד"ר איל חשביה, היולדת, בעלה ובנם התינוק. צילום: מירי גטניו/ דוברות "איכילוב"

בהיותה בשבוע 31 להריונה, טטאינה כהן (38), חשה לפני כשבועיים כאבים חזקים בבטן ובחילות, ומיד התקשרה לאמבולנס שפינה אותה למיון נשים ליס במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב. הצוות הרפואי ביצע בה סדרת בדיקות - כולן היו תקינות, אך בשל הכאבים העזים מהם סבלה הוחלט להשאירה להשגחה.

כעבור שעתיים החלה תפנית דרמטית במצבה של האישה. ד"ר אילת דנגוט, רופאת הנשים שניהלה באותה תורנות את חדר לידה והוזעקה לטפל בה, מתארת כיצד חדר הניתוח הפך לזירת קרב על חייה של האם ובנה: "היא התלוננה על כאבי בטן עזים והיתה על סף איבוד הכרה, מה שגרם לי להבין שייתכן שמדובר במקרה חירום.

"בבדיקת אולטרסאונד שערכתי לה נצפתה מצוקה עוברית לתינוק, ועל אף שבוע ההריון המוקדם בו היתה, החלטנו לבצע ניתוח קיסרי דחוף. אל הפרוצדורה הוזנקו הצוותים הרפואיים של חדרי ניתוח, הרדמה והפגייה ובתוך מספר דקות חילצתי את התינוק שנזקק להנשמה וטיפול ראשוני אצל רופאי הילדים".

ד"ר דנגוט מסבירה: "הזמן הוא פקטור קריטי ובמקרי חירום אם זמן התגובה הוא לא מהיר, ההשלכות עלולות להיות הרות גורל ואף לעלות הן בחיי האם והן בחיי היילוד. לשמחתי, הפעלת שיקול הדעת המהיר היא זו שהצילה את חייו של התינוק" .

תוך כדי הניתוח הקיסרי, הצוות הרפואי זיהה דימום מסיבי בבטנה של היולדת ולמקום הוזעקו רופאים מהאגף הכירורגי, ביניהם ד"ר נדב משען, מנהל תחום כירורגיה אנדוסקופית ב"ליס", בניסיון לאתר את מקור הדימום המסיבי.

ד"ר איל חשביה, מנהל תחום כירורגיה דחופה, שהוזעק מביתו במגדל מגורי הצוות, מתאר: "רצתי מיד לחדר הניתוח שבו שררה תחושת מתח אדירה. הדקות שחלפו עד שהצלחנו לאתר את מקור הדימום הרגישו כמו נצח. לאחר שזיהנו כי מקור הדימום מגיע מקרע בעורק הטחול, הבנו את גודל המורכבות של הניתוח והיה לנו ברור שנעשה הכל על מנת להציל את חייה של האישה ולהחזירה בחיים אל בנה שזה עתה נולד. התחלנו בפעולת פתיחת חירום של בית החזה לייצוב המודינמי ולאחריו ביצענו כריתת הטחול וזנב הלבלב על מנת להשתלט על מקור הדימום".

הצוות הרפואי הצליח לייצבה, אך האישה היתה עדיין נתונה בסכנת חיים חמורה והועברה להמשך טיפול והשגחה ביחידה לטיפול נמרץ כללי כשהיא מורדמת ומונשמת.

ד"ר דנגוט מסבירה: "מפרצת של עורק הטחול הינה היחלשות והרחבה של דופן כלי הדם המזין את הטחול. זהו מצב נדיר מאוד המזוהה בפחות מ-1% מהאוכלוסיה. קרע של מפרצת כזו הוא מצב חירום מסכן חיים הדורש התערבות ניתוחית דחופה וכרוך בכ-25% תמותה. הריון מהווה גורם סיכון לקרע של מפרצת וסיכון התמותה עולה בנשים בהריון לכ-75%, כאשר 95% מהעוברים לא שורדים במצב זה".

מספר ימים לאחר הניתוח, האישה והתינוק התחילו להתאושש במהירות ובאופן שהדהים את הרופאים. השבוע התקיים מפגש ראשון ומרגש בין השניים במחלקת הפגייה ולא היתה עין אחת שנשארה יבשה. המטופלת אמורה להשתחרר לביתה בימים הקרובים, התינוק הקטן נושם באופן עצמאי ומטופל וגם הוא צפוי להשתחרר בשבועות הקרובים ולהתאחד עם משפחתו.

נושאים קשורים:  מפרצת של עורק הטחול,  בית החולים ליס,  מקרה חרום,  ד"ר איל חשביה,  ד"ר אילת דנגוט,  חדשות
תגובות

הישג מדהים!
דר חשביה מנתח מחונן