חדשות

רמב"ם: נזק נוירולוגי קשה לאישה עקב חשיפה לאלכוהול מזויף

האישה הגיעה למיון עם בקבוק האלכוהול ממנו שתתה ותוצאות המעבדה העידו: מדובר במתנול | מנהל מחלקת טיפול נמרץ פנימי ברמב"ם: "התסמינים מבלבלים וקשה לאבחן מקרים כאלה ללא בחינת החומר עצמו"

משקאות אלכוהוליים. חשש שהחומר המסוכן הופץ באמצעות בקבוקי אלכוהול באזור הצפון. אילוסטרציה

אישה בשנות ה-40 לחייה, המתגוררת באזור חיפה, פונתה לפני מספר ימים אל הקריה הרפואית רמב"ם כשהיא סובלת מנזק נוירולוגי עקב צריכת אלכוהול מזויף. מצבה של האישה, אשר מאושפזת מאז הגעתה לרמב"ם במחלקה לטיפול נמרץ פנימי, מוגדר קשה.

עם הגעתה של האישה אל בית החולים עלה החשד כי מדובר במקרה של חשיפה לחומר שאינו אלכוהול המותר לשתייה, ולאחר התייעצות עם הטוקסיקולוג במרכז הארצי למידע בהרעלות שברמב"ם, היא טופלה מיידית בהתאם.

רק לאחר קבלת תוצאות מעבדה, שבחנו את החומר ממנו שתתה, נמצא כי מדובר במתנול – חומר רעיל ומסוכן מאוד לצריכה, אשר יכול לגרום לעיוורון, לפגיעה במערכות נוספות ואף למוות אפילו במינון נמוך. מתנול פוגע במערכת העצבים המרכזית, אך גם תהליך הפירוק שלו בגוף מהווה סכנה נוספת לאלה הצורכים את החומר.

"על פניו, התסמינים מאוד מבלבלים ויש קושי גדול לאבחן מקרים כאלה, ללא בחינת החומר עצמו", מסביר ד"ר אסף מילר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ פנימי ברמב"ם, שם מטופלת האישה. "פער בין רמת אלכוהול נמוכה בדם לתסמינים שמתאימים למצב של שיכרות או הרעלת אלכוהול, יכול להעיד על צריכת אלכוהול מזויף. גם תסמינים המעידים על כשל בכליות, בעיות בראייה או נזקים נוירולוגיים נוספים יכולים להצביע על הכיוון הזה, אך ללא הוכחת מעבדה מדובר באבחון חמקמק. במקרה הזה, המטופלת הגיעה אל חדר המיון עם הבקבוק ממנו שתתה".

עם קבלת תוצאות המעבדה אודות הימצאות מתנול בבקבוק אלכוהול מסוג ברנדי, שנמכר באזור חיפה, דווח המקרה למשרד הבריאות ולמשטרה. במקביל הופצה אזהרה לחדרי המיון באזור על מנת שיגבירו את ערנותם לאפשרות שיגיעו אליהם מקרים נוספים.

לדבריה של ד"ר יעל לוריא, מנהלת המכון הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, יש חשש שהחומר המסוכן הופץ באמצעות בקבוקי אלכוהול באזור הצפון: "מדובר במקרה בודד כרגע, אך מדי פעם אנחנו נתקלים ברצף מקרים כאלה באזורים שונים בארץ - ספקים של אלכוהול מזויף שמפיצים את מרכולתם באזור מסוים וגורמים לנזקים קשים, לעתים בלתי הפיכים, לצרכני אלכוהול לא זהירים. צרכני אלכוהול צריכים להקפיד על רכישת בקבוקים ממותגים מוכרים, במקומות המיועדים לממכר אלכוהול, שמכסה הבקבוק חתום ושהמחיר תואם את ערך המוצר ולא זול באופן מחשיד".

עם זאת, מוסיפה ד"ר לוריא, קשה לזהות בקבוקים מזויפים. "יש לציין כי לא ניתן לאתר מתנול על פי ריח, טעם או צבע בזמן השתייה וכי לצערנו הרב, הדבר מתברר רק לאחר מעשה".

נושאים קשורים:  אלכוהול מזויף,  חדשות,  בית החולים רמב"ם,  ד"ר יעל לוריא,  ד"ר אסף מילר,  מתנול
תגובות