ישראל במלחמה

בכל פלוגה שתיכנס לעזה יהיה לפחות רופא אחד או פרמדיק

מאות רופאים, פרמדיקים וחובשים של חיל הרפואה עוברים בימים אלה הכנה לטיפול תחת אש | כירורגים בצוותים החטיבתיים מיומנים לבצע ניתוחי חירום מצילי חיים בשטח

רופא צבאי, חובש קרבי. צילום אילוסטרציה: דובר צה"ל

במסגרת היערכות ללחימה בעזה, מחלקות חיל הרפואה של פיקוד דרום, מאות רופאים, פרמדיקים וחובשים שיצטרפו ללוחמים, עוברים הכנה. תרחישים של טיפול תחת אש מתורגלים בסימולטורים של מרכז אימוני הרפואה במחנה צאלים, כולל תרחישים של נפילות פצמ"רים וצרורות ירי סמוכים וכן הכנה להחלטות ודילמות שיצטרכו לקבל בזמן אמת במהלך הסיוע הרפואי לפצועים. על דיווח אתמול (ג') יואב זיתון ב-ynet.

חלק מהמטפלים בחדרי הסימולטור סופגים אש בעצמם בתרגולת, אחרים מתורגלים לטפל במספר אירועים רבי נפגעים (אר"נים) במקביל. עוד צוין כי כמה מהרופאים הצבאיים כבר הצילו עשרות פצועים ביום הראשון ללחימה והרגו בעצמם מחבלים.

ראש מחלקת רפואה בפיקוד דרום, אל"מ ד"ר זיוון אביעד-בר, שהיה אמור לסיים את תפקידו בתחילת הלחימה לקראת כניסתו לתפקיד קצין רפואה ראשי של צה"ל, סיפר ל-ynet שבכל פלוגה שתיכנס לעזה יהיה לפחות מטפל בכיר אחד, רופא או פרמדיק, כך שיינתן טיפול רפואי מיטבי לכל חייל שיפצע. הוא ציין כי הלוחמים מצוידים במיגון קרמי, במשקפי מגן ובחוסמי עורקים מתקדמים ועברו הדרכות בעזרה ראשונה, כולל שימוש נכון בציוד רפואי מציל חיים.

"יש עשרות רבות של פצועים ממתקפת הפתע ביום הראשון שעכשיו איתנו רק כי עשו להם או עשו לעצמם חוסם עורקים. בנוסף, חילקנו אלפי מנות דם ותחליף דם (פלזמה) לכוחות הקדמיים ביותר, כפי שאף צבא לא עושה בעולם. יש לנו כירורגים מיומנים בצוותים החטיבתיים עם הציוד המתקדם ביותר לתנאי שטח כדי לבצע ניתוחי חירום מצילי חיים עוד לפני הפינויים מתוך הרצועה".

לדברי אל"מ אביעד-בר, הצבא ביקש מחלק מהרופאים שהתייצבו שיחזרו לעיסוקם בשלב זה וייתכן ויופעלו בהמשך. "כולם מבינים את גודל השעה", ציין. "גם אם בהתחלה העניינים חרקו, היום אנחנו במקום הרבה יותר חזק ומוכן".

נושאים קשורים:  ישראל במלחמה,  חיל הרפואה,  חדשות,  ד"ר זיוון אביעד-בר
תגובות