ישראל במלחמה

"אנחנו ערוכים ובכוננות מלאה החל מהיום השישי למלחמה"

פרופ' מיקי הלברטל, מנכ"ל רמב"ם, משרטט את ההיערכות לתרחיש של מערכה בצפון, בין היתר: העברת פצועים לטיפול באמצעות רכבת ישראל ופתיחת 24 חדרי ניתוח בו זמנית

פרופ' מיקי הלברטל, מנכ"ל רמב"ם. צילום: ניצן זוהר/ דוברות רמב"ם

"בניגוד למערכה עם חמאס, אם חיזבאללה ייכנס לתמונה ותיפתח מערכה בצפון, כל ישראל תהיה במקלטים וממ"דים. כל ארבע דקות ייפול טיל". כך אמר מנכ"ל בית החולים רמב"ם, פרופ' מיקי הלברטל, בראיון לדורון סולומון במיינט חיפה.

פרופ' הלברטל תיאר את ההיערכות בית החולים לתרחישים החמורים ביותר וציין כי "המרכז הרפואי נמצא בכוננות מלאה החל מהיום השישי למלחמה. בתוך שמונה שעות ניתן יהיה להוריד את כל בית החולים, 1,100 חולים, אל מתחת לקרקע וכן חולים מבתי החולים פלימן וכרמל. בסך הכל כ-2,000 חולים שיאושפזו בבית חולים ממוגן לחלוטין".

התרחיש שאליו מתייחס פרופ' הלברטל כולל "50-60 ימי לחימה, אמבולנסים שפורקים חולים מתחת לקרקע. פתיחת 24 חדרי ניתוח בו זמנית וקליטת מאות פצועים".

בהתייחסות ללקחים משבעה באוקטובר ביחס לוויסות השניוני, אמר כי במקרה של מלחמה בצפון יועברו פצועים לבתי חולים מרוחקים יותר, בקרונות שהוכשרו במיוחד לכך ברכבת ישראל.

פרופ' הלברטל התייחס להירתמותו של רמב"ם למלחמה ואמר כי כבר בערב שבעה באוקטובר הגיעו לבית החולים פצועים מ"סורוקה". "עד היום קיבלנו 183 פצועים מהדרום והצפון, מתוכם 51 אושפזו, 25 נותחו. 142 מהם חיילים והשאר אזרחים".

כל החסרים מומנו ונסגרו עם מנכ"ל משרד הבריאות, מסר פרופ' הלברטל. "אנו מאגמים משאבים, ובמקרה של צורך בתפעול בית החולים התת קרקעי, נקבל את כוח האדם מבית החולים פלימן שיתגברו אותנו. עבדנו קשה מאוד כדי שהכל יעבוד, שיהיה מקום לילדי העובדים, להעברת תרופות וכל מה שצריך".

על היוזמה למגן את בית החולים אמר כי זו היתה החלטה של הנהלת בית החולים ורק אחר כך המדינה הצטרפה לפרויקט. "ההחלטה למגן התגלתה כמצילת חיים. אם לא היינו ממוגנים, היינו במקום אחר לגמרי", אמר.

פרופ' הלברטל ציין כי הוא פורש מתפקידו באוגוסט 2025. לגבי רמב"ם ציין כי התכניות הן להגדיל את מספר המיטות ל-2,700 וכי קיימת תכנית להגדיל את שטח בית החולים פי חמישה: "מי שיחליף אותי בתפקיד יקבל תכנית מלאה שתמומש עד 2065", ציין.

נושאים קשורים:  בית החולים רמב"ם,  פרופ' מיקי הלברטל,  ישראל במלחמה,  חדשות
תגובות