חדשות

בקרוב הפיילוט: כטב"מים יובילו תרופות וציוד רפואי לבתי החולים

בפיילוט שיחל בקיץ הקרוב, רחפנים של חברת גדפין ישנעו מנות דם לבתי החולים | היעד: בתוך שלוש שנים יועברו מדי יום בכלי טיס בלתי מאוישים 60 משלוחי תרופות וציוד רפואי לרוב בתי החולים הממשלתיים

רחפן לשינוע ציוד רפואי של גדפין / צילום: באדיבות החברה

בחודש יולי הקרוב יחל בישראל פיילוט לשינוע תרופות וציוד רפואי באמצעות רחפנים. במסגרת הפיילוט של חברת גדפין ו"שראל", החברה האחראית על רכש בתי החולים הממשלתיים, בתחילה ישונעו בעיקר מנות דם והיעד הוא שבתוך שלוש שנים ישוגרו מדי יום 60 משלוחים בכלי טיס בלי מאוישים (כטב"מים) מהחברה בנתניה לרוב בתי החולים הממשלתיים בארץ.

הפרויקט של החברות גדפין ושראל, עליו דיווחה אתמול (ג') גלי וינרב בגלובס, יכלול כלי טיס שינועו במסלולים קבועים וידועים מראש. "שני הקווים הראשונים, נהריה וחדרה, יעברו דרך הים, ונקבל את האישורים ל־11 קווים נוספים לאחר שנצבור שעות במסלול הזה", אמר מנכ"ל "גדפין", אייל רגב. הכטב"מ יישא תחילה משלוחים של עד 9 ק"ג וניתן יהיה לבצע באמצעותו עד 35 משלוחים ביום.

"אנחנו יכולים לשמור על טמפרטורה של אפילו מינוס 80 מעלות", אומר רגב, מה שיאפשר בעתיד לשנע אפילו לב להשתלה. בטווח הקרוב, ישונעו מנות דם, איזוטופים עם אורך חיים קצר וגם מוצרים כמו קנאביס רפואי, שכדי להניע אותם בדרכים צריך נהג מורשה ולפעמים גם אבטחה.

אם הפיילוט יצליח, הפעילות עשויה להתרחב גם לבתי חולים לא ממשלתיים ולבנק הדם בשלב ראשון. באירופה החברה כבר מפעילה פרויקטים דומים גדולים יותר.

סגן מנהל אגף הרוקחות במשרד הבריאות, אלי מרום, שיגר לפני חודשים ספורים מכתב ליצרני התכשירים הרפואיים ובו פירט את יתרונות הרחפנים: הובלה מהירה למרפאות, לבתי מרקחת ולבתי מטופלים של חיסונים, אנטידוטים, טיפולים עם חומרים רעילים, תרופות מבוססות קרינה שיכולות להיות גם רעילות וחיי המדף שלהן קצרים מאוד ותכשירים נוספים.

מבחינת משרד הבריאות, המכתב הזה הוא יריית פתיחה, אבל עדיין לא נעשתה שם עבודה מקיפה בנושא. גורם בתחום בקרת האיכות לתרופות ומכשור רפואי אומר כי "מלבד השיקולים של תנאי ההובלה, מפעילי כטב"מים יצטרכו לבחון איך מוודאים את שלמות האריזה אם קורה משהו לא צפוי כמו התרסקות או פגיעה בבניין או בכבל. זה יכול להיות ממש מסוכן אם מדובר בתרופה רעילה". בנוסף ישנה שאלת הפרטיות - "איך מוודאים שהמוצר מגיע אל האדם הנכון? איך מתבצעת ההזדהות של האדם שמקבל את התרופה ואיך מוודאים שהוא יודע להשתמש בה כראוי?". כל זה בנוסף לרגולציה הרגילה של כטב"מים, הקשורה לעולם התעופה.

כפי שדווח בדוקטורס אונלי, בראשית חודש אפריל אשתקד נערך פיילוט הטסת מנות דם, שסופקו על ידי שירותי הדם של מד"א, מהקריה הרפואית רמב"ם בחיפה אל המרכז הרפואי לגליל בנהריה במיזם משותף למשרד התחבורה, רשות החדשנות, נתיבי איילון ורשות התעופה האזרחית (רת"א). ביולי 2022 נערך פיילוט דומה לשימוש ברחפנים לשינוע בדיקות מעבדה מהמרכז הרפואי בהלל יפה בחדרה במסגרת מחקר שבוצע בחטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים, המרכז הרפואי הלל יפה בחדרה והמרכז לבריאות הנפש שער מנשה יחד עם רשות החדשנות ומיזם הרחפנים הלאומי.

נושאים קשורים:  רחפנים,  כטב"מים,  שינוע,  תרופות,  ציוד רפואי,  חברת שראל,  חברת גדפין
תגובות