דעות

ניסוי מהפכני הוכיח: בינה מלאכותית מצילה חיים

בשבוע שעבר נרשמה רעידת אדמה בתחום הבינה המלאכותית, שעשויה להתברר כנקודת מפנה ברפואה: ניסוי קליני הוכיח בצורה מובהקת כי כלי מבוסס AI מסוגל להפחית תמותה

עבור מרבית הציבור פרץ תחום הבינה המלאכותית (AI) למודעות רק בשנה וחצי האחרונות, עם שחרורם של מודלי שפה רחבים כמו צ'ט GPT לשימוש נרחב. אולם, בתחומים מדעיים וטכנולוגים רבים, כמו גם בתחום הבריאות, יישומי AI נמצאים בשימוש נרחב זה מעל לעשור.

בשבוע שעבר נרשמה רעידת אדמה נוספת בתחום, אשר עשויה להתברר כנקודת מפנה: ניסוי קליני הוכיח בצורה מובהקת כי כלי מבוסס בינה מלאכותית מסוגל להפחית תמותה!

אמנם, כלים רבים מבוססי AI כבר משמשים במגוון התערבויות, אבחנות ותחזיות רפואיות, אולם כאן הושקע מאמץ עצום בביצוע הגרלה אקראית לבחירת המשתתפים בקבוצת ההתערבות, שהוא המחקר המורכב והנקי ביותר לבדיקת כלים טיפוליים. זו הסיבה עד היום לכך שפחות ממאה מחקרים בעולם בוצעו בגישה זו לבדיקת כלי AI.

המחקר ייחודי לעומת אותם מאה מחקרים קודמים, שכן מדד המטרה שנבחר – תמותה – הוא כה נדיר, שנדרש מספר גדול מאוד של מטופלים כדי להוכיח את היתרון הגלום בכלי הנבדק. ואכן, המחקר הנדון, אשר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי מקבוצת Nature, כלל לא פחות מ-16,000 נבדקים במרכזים רפואיים בטאיוואן.

בקבוצת הביקורת נפטר מסיבה לבבית אחד מכל 40 חולים בסיכון, לעומת אחד מכל 500 לערך בקבוצת ההתערבות. גם התמותה הכוללת ירדה, אמנם בשיעור צנוע אך עדיין מובהק סטטיסטית

מתוצאות המחקר עולה שהכנסה של כלי התראה מבוסס AI הקורא את פלטי האק״ג, הביאה בקרב מטופלים עם אק״ג שנחשב לסיכון גבוה, להפחתה דרמטית בתמותה עקב סיבה לבבית בתוך חודש. בקבוצת הביקורת נפטר מסיבה לבבית אחד מכל 40 חולים בסיכון, לעומת אחד מכל 500 לערך בקבוצת ההתערבות. גם התמותה הכוללת ירדה, אמנם בשיעור צנוע יותר אך עדיין מובהק סטטיסטית.

עבורנו, אנשי החדשנות ב"כללית", המפתחים ומקדמים הטמעה של כלי בינה מלאכותית ברפואה כבר מעל לעשור, מדובר באירוע מרגש. כלי בינה מלאכותית מפיתוח עצמי שלנו (מערכת C-Pi) מוטמעים במאות מרפאות בקהילה וכבר הראינו במאמרים שפורסמו בכתבי העת המדעיים הטובים בעולם שהן משפרות את איכות הטיפול באופן משמעותי. כך, במאמר שפרסמנו לאחרונה בכתב העת המדעי המוביל בעולם, New England Journal of Medicine, הראינו איך בינה מלאכותית שיפרה את יכולת הזיהוי של מחלת כבד קשה פי 100 (!).

בסופו של יום, הוכחת הפחתה בתמותה בניסוי קליני בהקצאה אקראית, כפי שהודגם בטאיוואן, היא ההוכחה האולטימטיבית לעידן החדש בו אנו מצויים.

בדוגמה מטאיוואן, הסיכון להצפה של מחלקות טיפול נמרץ והמחיר הכרוך בהתראות כוזבות אינו טריויאלי. אין לשלול גם שהתראות מסוג זה יפעלו רק פרק זמן מוגבל, בשל תופעה הקרויה "עייפות התראות"

הבינה המלאכותית פותחה בפנינו אפשרויות חדשות ומרגשות לשיפור איכות הטיפול ובטיחותו, לפינוי משאבי זמן של הצוות המטפל לטובת קשר אנושי ממושך יותר עם המטופלים והמטופלות ולהפחתת העיסוק בפעולות טכניות שגוזלות משאבי זמן יקרים מעובדי הבריאות כיום. עם זאת, אין להתעלם מכך שהעידן החדש גם מעמיד בפנינו אתגרים גדולים בהיבטי בטיחות הטיפול, הוגנות ההחלטות הממוחשבות, ובשלות הכלים החדשים לשימוש קליני.

בדוגמה מטאיוואן, הסיכון להצפה של מחלקות טיפול נמרץ והמחיר הכרוך בהתראות כוזבות אינו טריויאלי. אין לשלול גם שהתראות מסוג זה יפעלו רק פרק זמן מוגבל, בשל תופעה הקרויה "עייפות התראות" (Alert fatigue), בה מטפלים מתעלמים מהתראות שרק חלקן הקטן כרוך באירוע חירום אמיתי. ועדיין, עם כל ההסתייגויות, לא בכל יום נמצאת "תרופה" המקטינה תמותה עד פי 14.

כעת ברור יותר מתמיד, עולם הרפואה עומד לעבור שינוי מהותי לטובה, אם נשכיל לעשות שימוש זהיר אך החלטי בכלים המתקדמים שבידינו.

הכותב, פרופ' רן בליצר, הוא סמנכ"ל וראש מערך החדשנות ב"כללית"; חבר בצוות המייעץ של מזכ"ל האו"ם לתחום הבינה המלאכותית

נושאים קשורים:  פרופ' רן בליצר,  בינה מלאכותית,  AI,  תמותה,  דעות,  חדשות
תגובות
10.05.2024, 11:42

יפה מאוד

אנונימי/ת
10.05.2024, 15:29

ועדיין במוסדות רפואיים רבים בישראל מאריכים קדנציות של מנהלי מחלקות בגיל הפרישה לא כי הם כל כך טובים, לא כי אין להם מחליפים ראויים אלא פשוט כי הם מעוניינים 🤦🏻‍♂️

מה הקשר בין "המחט לתחת"??? את/אתה ה"אנונימית/אנונימי" מאוורר איזו טראומה אישית?